خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/10/23 15:20
شناسه خبر : 22417

احیای هنر “بافت پارچه ماهوت” در سمنان با هنر “خدیجه”

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: هنر بافت نوعی پارچه ماهوت در این استان به همت هنرمندی از شهر کلاته خیج شاهرود، احیاء شد.  جعفر صفاخواه بااعلام این خبر افزود: هنر بافت پارچه ماهوت توسط “خدیجه غنچه” از هنرمندان با سابقه استان در رشته نساجی سنتی، جان دوباره ای گرفت. […] ...

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: هنر بافت نوعی پارچه ماهوت در این استان به همت هنرمندی از شهر کلاته خیج شاهرود، احیاء شد. 

جعفر صفاخواه بااعلام این خبر افزود: هنر بافت پارچه ماهوت توسط “خدیجه غنچه” از هنرمندان با سابقه استان در رشته نساجی سنتی، جان دوباره ای گرفت.

وی گفت:کار بافت پارچه ماهوت در دستگاه بافندگی چهار وردی انجام می‌شود و در گذشته از این پارچه در تهیه البسه مجلسی و رسمی در کلاته خیج استفاده می‌شد.

صفاخواه با بیان اینکه این هنرمند در حال حاضر قابلیت تولید به طور متوسط روزانه سه متر از این پارچه را دارد، افزود: در صورت افزایش تقاضا به این میزان افزوده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ماهوت، نوعی پارچه پشمینه کلفت پُرز دار نفیس است، گفت: با توجه به ماهیت سنتی این پارچه، می‌توان از آن در تهیه بخش‌هایی از لباس‌های رسمی و روز و سنتی، استفاده کرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: شهر کلاته خیج از گذشته یکی از قطب‌های مهم بافت انواع پارچه دست بافت بوده و با ارتقای دستگاه‌های بافت پارچه وبهبود مواد اولیه، می‌توان زمینه ایجاد اشتغال پایدار در این منطقه را فراهم کرد.

این مدیر مسوول با بیان اینکه چهار هزار و 500 هنرمند صنایع دستی در بیش از 52 رشته در استان سمنان فعالیت دارند، یادآوری کرد: در حال حاضر حدود 800 هنرمند در استان به تولید انواع پارچه اشتغال دارند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: احیای منسوجاتی که بافت آنها منسوخ شده است از جمله برنامه‌های در دست پیگیری این معاونت است.