15:20:09 - دوشنبه 23 اکتبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احیای هنر “بافت پارچه ماهوت” در سمنان با هنر “خدیجه”
کانال تلگرام سمنان لاین

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: هنر بافت نوعی پارچه ماهوت در این استان به همت هنرمندی از شهر کلاته خیج شاهرود، احیاء شد. 

جعفر صفاخواه بااعلام این خبر افزود: هنر بافت پارچه ماهوت توسط “خدیجه غنچه” از هنرمندان با سابقه استان در رشته نساجی سنتی، جان دوباره ای گرفت.

وی گفت:کار بافت پارچه ماهوت در دستگاه بافندگی چهار وردی انجام می‌شود و در گذشته از این پارچه در تهیه البسه مجلسی و رسمی در کلاته خیج استفاده می‌شد.

صفاخواه با بیان اینکه این هنرمند در حال حاضر قابلیت تولید به طور متوسط روزانه سه متر از این پارچه را دارد، افزود: در صورت افزایش تقاضا به این میزان افزوده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ماهوت، نوعی پارچه پشمینه کلفت پُرز دار نفیس است، گفت: با توجه به ماهیت سنتی این پارچه، می‌توان از آن در تهیه بخش‌هایی از لباس‌های رسمی و روز و سنتی، استفاده کرد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان افزود: شهر کلاته خیج از گذشته یکی از قطب‌های مهم بافت انواع پارچه دست بافت بوده و با ارتقای دستگاه‌های بافت پارچه وبهبود مواد اولیه، می‌توان زمینه ایجاد اشتغال پایدار در این منطقه را فراهم کرد.

این مدیر مسوول با بیان اینکه چهار هزار و 500 هنرمند صنایع دستی در بیش از 52 رشته در استان سمنان فعالیت دارند، یادآوری کرد: در حال حاضر حدود 800 هنرمند در استان به تولید انواع پارچه اشتغال دارند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: احیای منسوجاتی که بافت آنها منسوخ شده است از جمله برنامه‌های در دست پیگیری این معاونت است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب