11:32:44 - جمعه 13 اکتبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزایش 10 درصدی تولید گوشت قرمز عشایر مهدیشهر با ارایه تسهیلات در سال 96
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین –  رئیس اداره امور عشایری شهرستان مهدیشهر گفت :با پرداخت 13 میلیارد و 560 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه به عشایر شهرستان مهدی‌شهر در سال 96 تولیدات گوشت قرمز فعالان این عرصه 10 درصد افزایش می یابد.

حسین اصغری  افزود : در سال ۹۵ بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ تن گوشت قرمز از دام عشایر شهرستان مهدی شهر تولید شد که این رقم در سال جاری افزایش خواهد یافت.
وی با بیان این که کوچ پاییزه 500 خانوار عشایر این شهرستان با بیش از 250 هزار راس دام سبک از ماه مهر آغاز شده است، اظهارداشت : با پایان فصل گرما و سردشدن هوا این شمار عشایر و طوایف پروری، چاشمی و ده صوفیان کوچ خود را به مناطق قشلاقی آغاز می کنند.
وی با اشاره به این که کوچ عشایر از مناطق ییلاقی شهرستان مهدی‌شهر خوریه، چاشم، بلده، ارجمند، ارتفاعات فیروزکوه، دماوند، مازندران و تهران آغاز شد ، خاطرنشان کرد : این عشایر با طی مسیر کوچ به مسافت 50 تا 700 کیلومتر در14 تا 45 روز ،خود را به مناطق قشلاقی شهرستان های شاهرود، دامغان، سمنان و مهدیشهر و مناطقی چون جاجرم، خارتوران می رسانند.
اصغری تصریح کرد : خدماتی مانند هدایت کوچ و تامین آب گذرگاه های کوچ به عشایر در طول کوچ پاییزه آنان انجام می شود.
شهرستان مهدیشهر بیش از 250 هزار راس دام سبک در قالب عشایر دارد، بیش از 25 درصد از گوشت قرمز و 35 درصد از فرآورده های لبنی استان سمنان از سوی عشایر تولید می شود.
استان سمنان بیش از 700 هزار نفر جمعیت دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب