14:06:59 - چهار شنبه 27 سپتامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قاچاق سالیانه 20 تن «تاغ» از سمنان / خطر حرکت ماسه های روان و ریزگردها
کانال تلگرام سمنان لاین

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان گفت: سالانه بیش از 20 تن گونه گیاهی تاغ به دلیل کمبود نیروی حفاظتی از عرصه های بیابانی این استان قاچاق می شود.

علینقی حیدریان افزود : افزایش تدریجی ریزگردها و کانون های فرسایش بادی در عرصه های بیابانی سمنان اکنون به عنوان یک معضل جدی مطرح است که باید با ارایه راه کارهای راهبردی برای گسترش این پدیده مقابله کرد.
وی اظهارداشت : شهرستان های سمنان، گرمسار و دامغان به دلیل وسعت عرصه های بیابانی در معرض خطر حرکت ماسه روان و ریزگردها قرار دارند و باید با کاشت نهال و افزایش پوشش گیاهی به جنگ این پدیده نامبارک رفت.
وی ادامه داد : بیش از یکهزار هکتار از عرصه های بیابانی سمنان با پدیده فرسایش بادی مواجه است که باید با جلوگیری از روند افزایشی قاچاق تاغ در این عرصه ها اقدام کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سمنان تصریح کرد : از9.7 میلیون هکتار از عرصه های طبیعی سمنان تنها کمتر از 70 نیروی انسانی حفاظت می کند و این تعداد نیرو جوابگوی حفظ و احیا منابع طبیعی این استان نیست.
حیدریان تصریح کرد: دستگاه های قضایی و انتظامی برای جلوگیری از قاچاق بی رویه تاغ از عرصه بیابانی سمنان با اداره کل منابع طبیعی سمنان همکاری کنند و با برخوردهای قانونی می توان بخش قابل توجه ای از تاغزارهای سمنان را احیا کرد.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری سمنان گفت: برای حفاظت از عرصه های طبیعی سمنان بیش از 500 نیروی انسانی لازم است که باید با تخصیص اعتبار در کمترین زمان ممکن برای جذب این افراد اقدام کرد.
به گزارش سمنان لاین ، از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی کشاورزی و 3.6 درصد جنگل است، در سمنان 22 کانون بحران فرسایش بادی وجود دارد که حدود یک میلیون و 263 هزار هکتار از اراضی استان را تشکیل داده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب