23:20:44 - یکشنبه 24 سپتامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عملکرد دفتر نماینده شاهرود در بوته نقد همشهریان
کانال تلگرام سمنان لاین

نویسنده : عباسعلی غلامی/شاهرود

(هدف سمنان لاین از انتشار این مطلب  تلنگری برای احتمال ابتلای دیگردفاتر نمایندگان استان به موارد مشابه باشد)

قریب به دوسال از نمایندگی برادر خوبم جناب دکتر حسینی در مجلس شورای اسلامی می گذرد .بر اساس حقی که قانون متوجه ایشان نموده است دفتری در حوزه ی انتخابیه ی شاهرود جهت بررسی و رفع مشکلات و انتظارات موکلین  ایجاد  وبرادر خود را بعنوان مدیر دفتر جهت برنامه ریزی وپیگیری امور مربوط به موکلین ونیازمندی های حوزه ی انتخابیه انتصاب نموده است.

پر واضح است بسیاری از نخبگان، فرهیخته گان، دانایان و تحصیل کردگان بر اساس آنچه که اجتماع شهادت می دهد دغدغه توفیق فعالیت  و موفقیت وکیل شان جهت پیشرفت وآبادانی را آرزو می نمایند  لیکن رفتار و عملکرد منفعلانه موجب ناخرسندی و ناامیدی می گردد.

دفتر ارتباط مردمی ونقش وتاثیر مدیریت دفتر بر سرنوشت حوزه ی انتخابیه ی  بر کسی پوشیده نیست .دفتر ارتباط مردمی نماینده باید دارای تحرک و قابلیتی برای رتق و فتق امور مربوط به نماینده و موکلینش باشد تا بتواند تغییرات متناسب با شرایط، خواست و انتظار دانایان حوزه انتخابیه را جامعه تحقق بپوشاند. بدیهی است ریاست دفتری که عدم قرابت علمی و تجربی با مسئولیتی که بر دوشش می باشد داشته باشد و طرف مشورتش عناصر فرهیخته ، دانا وآگاه نسبت به ظرفیت ها و نیازمندی های جامعه نباشند .این ظرفیت را از خود نشان ندهد و برای نزدیک ساختن نماینده به فهم دقیق خواست و انتظار لایه هایی از جامعه که دغدغه توسعه دارند کاری به انجام نرساند و یا دستی به فعالیت نزند .

موفقیت نماینده زمانی بروز و ظهور می نماید که خود و مسئول دفتر ارتباط مردمی اش بنوعی ترکیب آرمانی را در ایجاد دفتری فعال و با برنامه نشان دهند و دغدغه اعتبار و آبروی لایه هایی از جامعه را که نمایندگی آنها را دارند داشته وبرای فرو نشاندن این دغدغه اقدامی که بتوان بدان سازمان دهی و یا عمل تشکیلاتی نهاد به انجام رساند.

اینکه با ایجاد کانال و سایت ،گزارشات و فعالیت های نماینده از حضور در فراکسیون ، کمیسیون و سایر جلسات و دیدو بازدیدها ودیدگاه و نظرات ارایه شود درمان درد موکلین نیست و نخواهد بود .آنچه که امروز باید به آن پرداخت مدیریت جهادی واقدام وعمل جهت امر توسعه ، اشتغال وکاهش پدیده ی خطرناک بیکاری بعنوان ابرمعضل می باشد.

چیزی که بنده با اتکاء به تجربه چندین ساله آشنایی با روند فعالیت های فکری و تشکیلاتی مخصوصا در موضوع نماینده مجلس از آن در هراس ودل نگرانم این است که ما درشاهرود با کنش گران سیاسی حلقه زده ای در اطراف نماینده روبرو هستیم که متاسفانه در طول سال های پس ازانقلاب همیشه در دست بدست نمودن قدرت نقش داشته اند .

کنش گرانی متعصب که با اتکای تصمیم سازی های خود، نماینده را از داشتن ارتباط با لایه هایی از جامعه که دارای افکار علمی متکی بر نظم مطالعاتی و تحقیقاتی می باشند بر حذر داشته و اجازه نداده دفتر نماینده به مرکز آمد و شد تحصیل کردگان و دانش آموخته گان تبدیل شود. تحصیل کردگان و دانش آموخته گانی که هر یک برخوردار از ظرفیتی کلان جهت گره گشائی اموربه بن بست رسیده در حوزه های مختلف می باشند.

کنش گرانی که تحت عنوان موثرین همیشه گرد نماینده جمع شده اند اما متاسفانه این جمع هیچ زمان تبدیل به جمعیت نشده است .به نظر من نمایشی که از سوی این جمع با مدیریت وبرنامه ریزی مسئول دفتر صورت گرفته تا حدود زیادی به سرمایه اجتماعی لطمه وارد کرده است.

کنش گرانی که با انحصاری نمودن ارتباط نماینده به افرادی خاص اجازه نمی دهند که فکر و طرح واقع بینانه به حوزه رفتاری نماینده وارد گردد. اینان هم با بدبین نمودن نماینده به این و آن و هم محدود نمودن ارتباط او با جریانی عمدتا محفلی که خوب می گویند و می شنوند ولی چون برمی خیزند تا کاری انجام دهند همه گفته ها فراموش می گردد باعث محدود شدن ارتباط نماینده به مجموعه ای خاص می شوند.

پس در عمل اگر قرار باشد که درب دفتر ارتباط مردمی نماینده بر پاشنه ای بچرخد که در دوره های قبلی گردیده است باید فاتحه این چهارسال را هم خواند زیرا که آزموده را آزمودن خطاست و یا امید بستن به چیزی که از آن ثمری بر نیامده خود را فریب دادن است.

بنده برای تحلیل عملکرد مدیر دفتر نماینده تحلیل را به دوسطح رفتار و عملکرد تقسیم می کنم .بنظر من رفتار مدیر محترم دفتر از حیث اخلاقی، مردم داری ، مراودات ،معاشرت با موکلین وترتیب دادن جلسات وبازدیدهای دوره ای نماینده قابل دفاع می باشد.

اما از حیث عملکردی رفتاری منفعلانه داشته وظرفیت ایشان به عنوان مدیر دفتر ارتباط مردمی در یک چهارچوب خاص و بعضا شعاری محدود گردیده است.ضعف در استفاده بهینه از ظرفیت ها وقدرت تفویض شده به نماینده در جهت برون رفت از بن بست توسعه ورفع معضل اشتغال و بیکاری ناشی از بی برنامگی و ناکارامدی ایشان بعنوان عنصری تاثیرگذار می باشد.

نماینده ی محترم در حوزه ی انتخابیه ی نباید دچار روزمرگی و حاشیه شوند .نباید مسائل فرعی را با مسایل اصلی اشتباه بگیرند .البته کم وبیش این اتفاق را شاهدیم .اتفاقی که می توان گفت پیامدها و آفات ناخوشایند ناکارامدی مدیر دفتر مردمی ایشان می باشد.

لهذا به دلیل آنچه که در بالا ارایه شد دفتر نماینده نیاز به نوعی بازتولید وباز ترسیم دارد .نماینده باید در نقش آفرینی جمع حاضر در دفترشان از اعضای دفتر و عناصر کارگروهها بازنگری داشته باشند ومسیر جدیدی را برای آنها ترسیم کنند.

بزرگی می گفت اگر می خواهی کندوی زنبور عسل را مال خود کنی باید نیش زنبور عسل را نیز در رفتار خود محاسبه کنی در نتیجه هر نوشی با یک نیش نیز همراه خواهد بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. ساده دل   سپتامبر 25, 2017  

  یکی نیست به این غلامی بگه قبل از اینکه این …ها رو منتشر کنی یه دور از روش بخون ببین چی تو تفت دادی

 2. همشهری   سپتامبر 25, 2017  

  عجب مطلبی بود
  انگار برای سمنان هم نوشته بود
  واقعا دست آقای غلامی و شما درد نکنه
  عالی بود عالی