14:31:02 - سه شنبه 19 سپتامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مسابقه ای برای تصدی سک وزارت خانه
کانال تلگرام سمنان لاین

 

  شواهد نشان می دهد که الهام امین زاده دستیار سابق رییس جمهور در امور شهروندی گزینه جدی تصدی وزارت علوم است. او به قم سفر کرده است و با روحانیون برجسته و برخی مراجعه تقلید دیدار و گفت و گو کرد.
 در دو هفته اخیر کرسی وزارت علوم تبدیل به عرصه رقابت برای برخی روسای دانشگاه، مدیران این حوزه تبدیل شده است. رقابتی که کار را به تشکیل کمپین حمایت و لابی های آشکار و پنهان در این حوزه رسانده است.
تاکنون نام حداقل پنج نفر به عنوان گزینه های اصلی تصدی وزارت علوم معرفی شده است. در این میان رسانه ها از جدی شدن نام الهام امین زاده برای معرفی به مجلس خبر داده اند.
 مسابقه برای تصدی وزارت علوم
الهام امین زاده در دولت یازدهم سمت های معاونت حقوقی و دستیاری رییس جمهور در امور حقوق شهروندی را بر عهده داشت. در دولت دوازدهم او از دولت کنار گذاشته شد، اما پس از آنکه حسن روحانی موفق نشد وزیر پیشنهادی خود را برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی کند، الهام امین زاده تحرکات خود را برای رسیدن به این سمت آغاز کرد.
روحانی در نظر داشت در زمان معرفی کابینه علی خاکی صدیق رییس دانشگاه خواجه نصیر طوسی را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کند که بنا به گفته رییس جمهور او در ساعات پایانی معرفی وزرا انصراف داد.
روحانی  سید ضیا هاشمی را به عنوان سرپرست وزارت علوم منصوب کرد تا بتواند با وقت بیشتری گزینه مناسب را برای این پست حساس پیدا کند.
الهام امین زاده پس از طی این فرآیند در رسانه ها تلاش کرد خود را به عنوان یکی از گزینه های جدی این پست معرفی کند. او 20 شهریور ماه در این باره اظهار کرد: «اخیرا دولت مذاکرات کلی در این باره با بنده داشته، اما درباره برنامه پیشنهادی و مباحث جزئی صحبتی نشده است.»
امین زاده افزود: «دولت در حال بررسی سوابق برخی از اساتید کشور برای تصدی‌ وزارت علوم است. تا جایی که می‌دانم سوابق علمی و کاری حدود 10 نفر از اساتید برجسته کشور برای مسئولیت وزارت علوم در حال بررسی است.»
او درباره زمان احتمالی معرفی گزینه وزارت علوم، گفت که احتمالا تا پایان شهریورماه، دولت دو وزیر باقی‌ مانده کابینه را به مجلس معرفی کند.
الهام امین زاده در تازه ترین اقدام خود روز گذشته به قم سفر کرد. رسانه های این سفر را در راستای تحرکات او برای تصدی وزارت علوم تفسیر کرده اند.
حسن روحانی در جلسه معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس درباره عدم معرفی وزیر زن گفت قصد داشته است سه وزیر زن در کابینه‌اش معرفی کند و جایگاه آنان را نیز مشخص کرده بوده اما در نهایت، این امر ممکن نشده است. او تاکید کرد “اینکه چرا نشد بماند برای بعد.”

ناظران معتقدند برخی روحانیون و علمای قم با انتصاب وزیر زن مخالف اند. سفر امین زاده به قم در همین راستا تفسیر شده است. روزنامه اعتماد درباره سفر امین زاده به قم نوشته است: «تنها می‌تواند این گمان را پررنگ سازد كه او خود را برای وزارت آموزش عالی آماده می‌كند.»
امین زاده در قم با آیت‌الله علوی گرگانی، آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله شهرستانی و آیت‌الله بوشهری دیدار کرده است. او روز گذشته در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که آیا مراجع نظر مثبتی روی وزیر زن دارند، گفت: «من درخصوص بحث وزارت با آنها گفت‌وگویی نداشتم. من پیش‌تر نیز حدود ٤ بار به قم رفته بودم و با مراجع دیدار داشتم و درخصوص امور شهروندی با مراجع صحبت داشتم. مراجع رهنمودهایی داشتند كه من به‌عنوان یك زن مسلمان از آنها در حوزه امور شهروندی استفاده كرده بودم. گزارش‌هایی را در این خصوص و فعالیت‌ها به مراجع تقدیم كردیم.»
با این حال او تائید کرد که برنامه ای برای تصدی وزارت علوم ارائه کرده است. امین زاده درباره جزییات برنامه خود گفت: «ما برنامه جامعی برای تحول كیفی در نظام آموزشی و وزارت علوم داریم. مانند: تخصیص بودجه در بحث پژوهشی، بهبود وضعیت تشكل‌های دانشجویی همچنین رفاه كارمندان و دانشجویان نیز در برنامه اصلی ما وجود دارد.»
الهام امین زاده حقوقدان و سیاستمدار متولد سال 1343 در شیراز است. او دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد حقوق را در دانشگاه شهید بهشتی و دوره دکترای حقوق بین‌الملل را در دانشگاه گلاسگو گذرانده و عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است.
امین‌زاده نماینده مجلس در هفتمین دوره بوده است. در آن زمان به نمایندگی از پارلمان ایران در اجلاس کامبوج برای تدوین منشور حقوق بشر آسیایی حضور یافت. وی در حال حاضر در دانشگاه‌های امام صادق و علامه طباطبایی نیز کرسی تدریس دارد.
او مدتی معاون دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بوده است. همچنین در دوران نمایندگی مجلس نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس را بر عهده داشته است.
امین زاده در دولت یازدهم ابتدا به سمت معاون حقوقی رییس جمهور منصوب شد و پس از آن به عنوان دستیار رییس جمهور در امور شهروندی انتخاب شد. او مسئول تدوین منشور حقوق شهروندی در دولت یازدهم بود و یکی از مدیران مورد اعتماد حسن روحانی به حساب می آمد، به همین دلیل بیرون ماندن او از دولت دوازدهم عجیب به نظر می رسد، شاید دلیل این عدم حضور به احتمال معرفی او به عنوان وزیر علوم باز می گردد تا به این ترتیب حسن روحانی به یکی از مطالبات مهم هوادارنش پاسخ مثبت داده باشد و از طرف دیگر چهره ای کم حاشیه و البته محافظه کار را برای این وزارت خانه حساس معرفی کرده باشد.
اما تلاش برای تصدی وزارت علوم فقط به الهام امین زاده ختم نمی شود. در این باره شاید حتی بتوان گفت برای این پست مسابقه‌ای در جریان است. خبرها از لابی های پنهان و آشکار در روزهای گذشته حکایت دارد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران روز 21 شهریور ماه از نهایی شدن معرفی سید جلال دهقانی فیروز آبادی برای این سمت خبر داد. تسنیم در این رابطه نوشته است: «اوجزو حلقه فکری حسن روحانی در زمان ریاست مرکز تحقیقات نهاد ریاست جمهوری و مجمع تشخیص نظام بوده است و به عنوان گزینه ای مناسب و ایده آل برای این سمت محسوب می شود.»
 مسابقه برای تصدی وزارت علوم
دهقانی فیروزآبادی مدتی ریاست دانشکده حقوق دانشگاه علامه را برعهده داشت
دهقانی فیروزآبادی  سابقه مدیریتی در وزارت علوم و تحقیقات در پرونده خود دارد و از سال 1380 تا 1382 معاون مرکز همکاری‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود.
دهقانی فیروز آبادی متولد سال 1344 در میبد یزد است.
او چهره ای اعتدالگرا به حساب می آید که با اصولگرایان نیز رابطه مناسبی دارد. او سه سال ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی را بر عهده داشت و همچنین سه سال هم رایزن فرهنگی ایران در امارات بوده است. او هم اکنون معاون سیاسی ـ حقوقی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی است.
 مسابقه برای تصدی وزارت علوم
برخی فعالان دانشجویی از عملکرد هاشمی در وزارت علوم رضایت نسبی دارند
سید ضیا هاشمی سرپرست کنونی وزارت علوم نیز یکی دیگر از گزینه های جدی برای معرفی به مجلس است. او متولد سال 1346 در یاسوج است و دارای مدرک دکترای جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران و دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است.
او در دولت یازدهم معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بود. پیشتر نیز ریاست مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، عضویت در شورای پژوهشی دانشگاه تهران، ریاست گروه علوم اجتماعی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی را بر عهده داشته است.
او در دوران سرپرستی وزارت علوم تا کنون توانسته است تا حدودی توجه افکار عمومی را به عملکرد خود جلب کند. تحرکات او در حوزه دانشجویان ستاره دار مورد توجه رسانه ها و فعالان دانشجویی قرار گرفته است.

در دوره های پیشین برای معرفی وزرای پیشنهادی علوم بیشتر نگاه ها به مدیران و اساتید دانشگاه های فنی و حتی دانشکده های حوزه علوم پزشکی بوده است، اما در این دوره پس از انصراف خاکی صدیق رییس دانشگاه صنعتی خواجه نصیر بیشتر گزینه ها حول اساتید و مدیران دانشگاه های حوزه علوم انسانی است.

مسابقه برای تصدی وزارت علوم
در دو هفته اخیر حسین سلیمی گزینه خبرساز برای وزارت علوم بوده است

یکی دیگر از گزینه های جدی تصدی وزارت علوم حسین سلیمی رییس دانگاه علامه طباطبایی است. او متولد سال 1342 در شیراز است. او پژوهشگر و استاد رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل است. سلیمی مدرک دکترای خود در این رشته را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرده است.

او در کنار فعالیت های سیاسی و دانشگاهی در حوزه فرهنگی نیز فعالیت هایی داشته است. حضور در رادیو به عنوان تهیه کننده، حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ریاست مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد از سال 76 تا سال 79، دوسال ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی و نهایتا نایب رئیسی انجمن علوم سیاسی ایران از سال 89 تاکنون از فعالیت های سلیمی به حساب می آید.
او در دولت یازدهم اولین رییس دانشگاهی بود که از سوی وزارت علوم حسن روحانی منصوب شد، که موجی از شادی در دانشگاه علامه طباطبایی به وجود آورد. اما پس از 4 سال به گفته عده ای او نتوانسته است انتظارات را برآورده کند. از طرف دیگر برخی دیگر فعالیت های سلیمی را اعتدالگرایانه و مثبت ارزیابی می کنند.
دکتر سلیمی هم از چندی پیش به کورس رقابت برای تصدی وزارت علوم اضافه شده است. در این بین بیشترین مخالفت ها و حتی حمایت ها با او بوده است. از یک طرف کمپین “نه به سلیمی” در فضای مجازی شکل گرفته است و از طرف دیگر کمپین حمایت از او به وجود آمده است.
در کمپین اول بخشی از فعالان دانشجویی اثرگذار هستند و در کمپین دوم بیشتر اساتید این دانشگاه نقش آفرینی می کنند. در این بین انتشار گزارشی انتقادی از عملکرد حسین سلیمی در روزنامه وقایع اتفاقیه جنجال ساز شد. این روزنامه ساعتی بعد گزارش مزبور را از سایت خود حذف کرد و روز بعد نیز در یادداشتی سعی در دلجویی از حسین لسمی داشت، اما ان گزارش انتقادی در رسانه های دیگر بازتاب داشت.
حسین سلیمی در گفت و گویی با خبرگزاری مهر درباره احتمال معرفی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم گفت: «در این زمینه رایزنی هایی با من صورت گرفته، اما پیشنهاد رسمی اعلام نشده و تنها در حد رایزنی بوده است.»
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی افزود: «دیدگاه های کلی را در حوزه آموزش عالی به تصمیم گیران در این خصوص منعکس کرده ام.»
براساس گزارش های رسانه ها این گزینه های شانس بیشتری برای معرفی به مجلس دارند، با این حال ممکن است افراد دیگری هم در لیست حسن روحانی حضور داشته باشند. باید دید حسن روحانی در این باره چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد. ظاهرا او قصد دارد نهایتا در مهر ماه گزینه تصدی وزارت علوم  و وزارت نیرو را به مجلس معرفی کند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب