23:50:47 - جمعه 15 سپتامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار سمنان: 120 میلیارد ریال تسهیلات آبیاری نوین برای پسته دامغان پرداخت شد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – استاندار سمنان گفت: از سال 95 تا کنون 120 میلیارد ریال تسهیلات رایگان برای اجرای سامانه های نوین آبیاری باغ های پسته شهرستان دامغان با هدف جایگزین کردن آبیاری به روش سنتی پرداخت شد.

محمد رضا خباز  در گفت و گو با ایرنا افزود: 85 درصد از هزینه های اجرای طرح های آبیاری نوین پرداخت‌ با کمک هزینه دولت است و از ابتدای دولت یازدهم تا کنون 100 هکتار کشت گلخانه ای با سامانه های نوین آبیاری در استان سمنان اجرا شده است.
وی با اشاره به این که کشاورزان باید در مصرف آب صرفه جویی کنند، خاطرنشان کرد: یک گروه در جنوب شهرستان دامغان توانستند میزان شوری زمین های کشاورزی را از 220 هزار به زیر هزار کاهش دهند تا در افزایش تولید و کاهش مصرف آب موثر باشد.
خباز به ایجاد تعاونی پسته کاران در شهرستان دامغان اشاره کرد و گفت: با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و اعتمادسازی برای ورود کشاورزان به منظور سهولت در تامین نیازها، با این شیوه ارزش افزوده محصولات نیز به تولیدکنندگان بازمی گردد.
استاندار سمنان بیان داشت: پیش بینی می شود با بهبود شرایط تولید پسته از جمله مقابله با آفات، تولید پسته از 17 هزار تن درسال 95 به بیش از 40 هزار تن افزایش یابد.
بیش از 80 درصد پسته استان سمنان در شهرستان دامغان تولیدی می‌شود و در سال جاری پیش بینی می شود از باغ های شهرستان دامغان 40 هزار تن برداشت شود.
تولید انواع محصولات کشاورزی استان سمنان در سال زراعی گذشته حدود 10 درصد و تولید محصولات راهبردی کشاورزی در این استان 33 درصد افزایش یافت، در استان سمنان 45 هزار بهره بردار در بخش های مختلف فعالیت دارند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب