13:30:41 - سه شنبه 29 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرنگ وحشت در خیابان‌های غرب تهران!
کانال تلگرام سمنان لاین

١٠١ سارق و زورگیر طی ٢٤ساعت گذشته در تهران دستگیر شدند. این مجرمان در قالب باندهای مختلف تبهکاری با بیش از ٩٠٠ فقره سرقت، پس از هفته‌ها رصد و کار اطلاعاتی طی چند عملیات ضربتی از سوی پلیس پایتخت بازداشت شدند.
 بیش از نیمی از این سارقان سابقه‌دار هستند. این دستگیری‌ها با همکاری یگان‌های مختلف پلیس به دنبال طرح برخورد با سارقان در راستای اجرای طرح امنیت محله‌محور به اجرا درآمده است. حضور ١٠١ سارق حرفه‌ای پایتخت همراه با بخشی از اموال مسروقه در گوشه‌ای از حیاط اداره مرکزی آگاهی که طی عملیات ضربتی از سوی پلیس کشف و ضبط شده بودند، با توضیحاتی از سوی سردار رحیمی رئیس‌ پلیس تهران همراه شد.
رئیس‌ پلیس تهران پس از بازدید و گفت‌وگو با برخی از مجرمان دستگیرشده در جمع خبرنگاران حاضر شد و درباره سارقان دستگیرشده در این طرح، توضیحاتی ارایه کرد: «به‌ دنبال طرح برخورد با سارقان پایتخت، طی ٢٤ساعت گذشته همکاران من در یگان امداد، پلیس آگاهی، پلیس پیشگیری در نقاط مختلف تهران اقدام به شناسایی و دستگیری ١٠١ سارق حرفه‌ای کردند. به دنبال دستگیری این مجرمان، ٢٨ باند سرقت متلاشی شد. از این میان ١٦ باند مربوط به حوزه کیف‌قابی و زورگیری بودند و بقیه باندها نیز سارق خودرو، لوازم خودرو بودند.»
به گفته رحیمی، میانگین سنی افراد دستگیرشده کمتر از ٢٢‌سال است که ٦٣‌درصد آنها سابقه کیفری دارند. آنها تاکنون به بیش از ٩٠٠ فقره سرقت اعتراف کرده‌اند، اما با توجه به این‌که بازجویی از این افراد در مرحله مقدماتی قرار دارد، احتمال افزایش سرقت‌ها وجود دارد.
رئیس پلیس تهران درپاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حضور سارقان مسلح در بین افراد دستگیرشده هم توضیح داد: «در میان دستگیرشدگان گروهی سه‌نفره که اقدام به سرقت از سوپرمارکت‌ها کرده بودند، حضور دارند. این افراد در ساعات پایانی شب با «سلاح» به سوپرمارکت‌ها حمله کرده و اقدام به سرقت از آن می‌کردند.»
او درباره اموال مکشوفه از سارقان هم توضیح داد: «بازجویی از متهمان دستگیرشده به منظور کشف دیگر سرقت‌ها ادامه دارد اما تاکنون براساس اقرار مجرمان دستگیرشده، ارزش ریالی اقلام مکشوفه حدود ١٠‌میلیارد ریال تخمین زده شده است که احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.»
رئیس پلیس تهران بزرگ در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اشراف پلیس بر وضع امنیت عمومی پایتخت، گفت: «وظیفه ما مقابله با سارقان و مجرمان است و عملیات‌های ما ادامه خواهد داشت و با سایر دستگاه در این امر همکاری خواهیم داشت.»
رحیمی با اشاره به مناطق جرم خیر پایتخت هم گفت: «بیشتر این افراد در شهرستان‌های اطراف تهران دستگیر شده‌اند. به همین دلیل ما طرحی برای مناطق آلوده درنظر داریم که به‌روز و تهیه نقشه جغرافیایی جرم درپایتخت یکی از برنامه‌های محوری این طرح است.»
سرقت با نذری‌های مسموم در امامزاده صالح
سه‌جوان برای کار از غرب کشور به تهران سفر کردند و یک باند سرقت را در امامزاده صالح تجریش تشکیل دادند. آنها با شیوه نذری‌های مسموم، طعمه‌هایشان را پس از بیهوش‌کردن هدف سرقت قرار می‌دادند که پس از ٦ماه در طرح امنیت محله دستگیر شدند. مهدی ٣٦ساله، سرکرده این باند که هنوز باور ندارد دستگیر شده است، ادعا می‌کند وقتی خودمان هدف سرقت دزدان قرار گرفتیم، تصمیم گرفتیم این باند را تشکیل دهیم.
این سارق نیز جزییات ماجرای سرقت‌های باندشان را تشریح کرد:
سابقه داری؟
نه، نخستین‌بار است که دستگیر شدم.
ازدواج کرده‌ای؟
بله.
اهل کجا هستی؟
اهل یکی از شهرهای غربی کشور هستم که همراه دوستانم برای کار به تهران آمدیم.
برای کار یا دزدی؟
قصد پیدا کردن کار داشتیم و حتی یکی از دوستانمان توانست چند روزی در یک شرکت به‌عنوان نظافتچی خانه‌ها مشغول به کار شود، اما به خاطر حقوق کم از آن‌جا بیرون آمد.
چطور به فکر سرقت افتادی؟
آخرین روزهای فروردین‌ماه بود که به تهران آمدیم. هنوز ٣روز نگذشته بود که مدارک، پول و گوشی موبایلمان را سرقت کردند و هیچ پولی در بساط نداشتیم، به همین خاطر با پیشنهاد دوستانم تصمیم به سرقت گرفتیم.
سرقت‌ها را چطور انجام می‌دادی؟
آش، خرما، نان و پنیر و آبمیوه که به‌عنوان نذری در امامزاده صالح پخش می‌شد را می‌گرفتیم، بعد آنها را مسموم می‌کردیم و سپس نذری‌ها را در اختیار طعمه‌هایمان قرار می‌دادیم. پس از بیهوش شدن، خودمان را بالای سرشان می‌رساندیم و اقدام به سرقت پول، گوشی موبایل و لوازم باارزش همراه‌شان می‌کردیم.
در این مدت چند سرقت انجام دادی؟
بیست مرد را هدف سرقت‌هایمان قرار دادیم.
اعتیاد داری؟
بله، متادون، شیشه و هرویین مصرف می‌کردیم.
با گوشی‌های سرقتی چه می‌کردی؟
در منطقه مولوی یک مرد بود که گوشی‌های سرقتی را بین ٥٠ تا ١٠٠‌هزار تومان از ما می‌خرید.
پشیمانی؟
من و دوستانم قربانی یک سرقت شدیم و پس از آن به خاطر بی‌پولی و از روی ناچاری تصمیم به سرقت گرفتیم. الان هم پشیمانیم، ولی مجبور شدیم این کار را انجام دهیم. اگر مجبور نبودیم دزدی نمی‌کردیم.

سارقان مسلح سوپرمارکت‌های غرب تهران

آنها نه سابقه دارند، نه سن‌و‌سال زیادی دارند، اما بی‌پولی، زندگی در محله‌های جرم‌خیز و وسوسه پولدارشدن، کافی بود تا با هم همدست شوند و باندی برای سرقت تشکیل دهند. باندی سه‌نفره برای سرقت‌های مسلحانه از سوپرمارکت‌های پایتخت. سارقانی که به‌ گفته پلیس تاکنون حدود ٢٠ شاکی را در پرونده خود دارند. مجید یکی از اعضای این باند است. او که همراه با دونفر دیگر از دوستانش در طرح مبارزه با سارقان تهران از سوی پلیس دستگیر شده بود، صبح دیروز به آگاهی مرکز منتقل شد. در ادامه گفت‌‌وگوی «شهروند» با اعضای این باند زورگیری را می‌خوانید:
به چه جرمی دستگیر شدی؟
سرقت از سوپرمارکت و عابرپیاده.
چند بار سرقت کردی؟
٤ تا سوپرمارکت و از چند نفری در خیابان زورگیری کردیم.
چند نفری اقدام به سرقت می‌کردید؟
من همراه با دو تا از دوستانم.
کجا با آنها آشنا شدی؟
رضا و داود را خیلی‌سال است که می‌شناسم. آنها بچه‌محل‌های من هستند.
چگونه سرقت‌ها را انجام می‌دادید؟
شب‌ها حدود ساعت ٩ تا ١١شب به سوپرمارکت‌های خلوت غرب تهران می‌رفتیم و با تهدید اسلحه دخل آنها را خالی می‌کردیم.
فقط پول‌ها را سرقت می‌کردی؟
بیشتر پول، اگر گوشی یا وسیله باارزش دیگری هم بود، آن را هم با خودمان می‌بردیم.
اسلحه را از کجا تهیه کردی؟
از لرستان. یکی از دوستانم ٨٠٠‌هزار تومان گرفت و کلت را برای ما آورد.
اسلحه پر بود؟
بله. همان‌موقع چندتایی فشنگ هم خریدیم.
میدانی چه جرمی مرتکب شدی؟
نه، نمی‌دانستم. بعد از دستگیری تازه فهمیدم چه کار اشتباهی کردم. الان هم خیلی پشیمانم. بچگی کردیم.
چند وقت پیش گروهی مثل شما با اسلحه از سوپرمارکت‌های تهران سرقت می‌کردند، از حکمی که دادگاه برای آنها صادر کرده، خبر داری؟
خبر سرقت‌های آنها را در تلگرام خواندم، اما از حکم آنها اطلاع ندارم.
برای آنها حکم محاربه صادر شد. معنی این حکم را می‌دانی؟
نمی‌دانستم برای سرقت مسلحانه حکم محاربه می‌دهند. ما سه‌نفر هیچ‌کدام سابقه‌دار نیستیم.
چرا دست به سرقت زدی؟
دوست داشتم پولدار باشم. جایی که من بزرگ شدم، همه خلافکارند. دوست داشتم پول زیاد داشته باشم تا خانه و محل زندگی را تغییر دهم. اشتباه کردم، ما کلا سه روز سرقت کردیم. موقع سرقت‌ها با دستمال صورتمان را می‌پوشاندیم. واقعا فکر نمی‌کردیم دستگیر شویم. پول زیادی هم نبود.
چند وقت به این شیوه سرقت کردید؟
سه روز. چون پول زیادی گیرمان نیامد. الان همه با کارت خرید می‌کنند. کل پولی که از سوپرها سرقت کردیم، ٢‌میلیون تومان نشد.
خودروهایی که با آن به سرقت سوپرمارکت‌ها می‌رفتید، مال چه کسی بود؟
آنها هم سرقتی بود. یک سمند و یک پراید سرقت کردیم.
خودرو‌ها را چطور سرقت می‌کردید؟
سه‌نفری سوار خودرو می‌شدیم. یعنی خودرو را دربست می‌گرفتیم. بعد از طی مسافتی در یک مکان خلوت به بهانه این‌که حال یکی از دوستانم به هم خورده، راننده را قانع می‌کردیم تا توقف کند. بعد هم با اسلحه خودرو را می‌دزدیدیم.
در کدام مناطق؟
آزادی، اسلامشهر، شهرک اندیشه. البته بیشتر در مسیر آزادی تا شهریار سرقت خودروها را انجام دادیم. سوپرمارکت هم بیشتر در شهرک گلستان و راه‌آهن بود.
از عابر هم با اسلحه زورگیری می‌کردید؟
نه با موتور می‌رفتیم و سه نفری خفتش می‌کردیم. پول، گوشی، لپ‌تاپ یا هر وسیله ارزشمند دیگری که با او بود را سرقت می‌کردیم.
در کدام مناطق؟
خیابان‌های خلوت و تاریک غرب تهران.
چند‌سال داری؟
من و رضا ٢٠‌سال داریم، اما داوود هنوز ٢٠ سالش تمام نشده است.

سرنگ وحشت در خیابان‌های غرب تهران

کمی آن طرف‌تر پسر جوان درشت‌اندامی روی زمین نشسته بود. زورگیری با سرنگ، اتهامی بود که او را به اداره آگاهی کشانده بود. او هم عضو یک باند سرقت سه‌نفره بود. باندی که دو عضو دیگرش پیش از این به زندان افتاده بودند. این تبهکار سابقه‌دار، به بیش از ٣٥مورد زورگیری متهم شده است. او با وجود سن کمی که دارد تاکنون بارها به زندان افتاده، اما این محکومیت‌های متوالی هم نتوانسته تغییری در رفتار مجرمانه او داشته باشد. این را می‌شد به‌راحتی از لحن صدایش فهمید؛ خونسرد و آرام، بدون کمترین نگرانی از آینده مبهمی که انتظارش را می‌کشد. در ادامه گفت‌وگو با این زورگیر سابقه‌دار را می‌خوانید:
طعمه‌هایت را چطور انتخاب می‌کردی؟
با خودرو شخصی مسافرکشی می‌کردیم. بعد هم اگر کسی سر و وضع شیک و خوبی داشت، در یک فرصت مناسب با سرنگ او را تهدید می‌کردیم.
در کدام مناطق تهران؟
آریاشهر، پونک، صادقیه، شهران.
طعمه‌هایت بیشتر زن بودند یا مرد؟
من فقط از مردها زورگیری می‌کردم. اگر هم خانمی سوار خودروام می‌شد، مانند یک مسافرکش او را به مقصد می‌رساندم و پولم را می‌گرفتم.
سرنگی که همراه داشتی به بیماری خاصی آلوده بود؟
نه، سرنگ مایع بی‌هوشی داشت. من هم این موضوع را به مسافران می‌گفتم. البته بعضی‌ اوقات با چاقو هم زورگیری می‌کردم.
از سرنگ استفاده هم کردی؟
نه، همه می‌ترسیدند و هرچه داشتند را به من می‌دادند. هیچ‌وقت پیش نیامد تا به کسی تزریق کنم، اما اگر لازم بود این کار را می‌کردم.
چند فقره به این شیوه زورگیری کردی؟
٣٥مورد.
ارزش سرقت‌هایی که انجام دادی، چقدر بود؟
حدود ٣٠‌میلیون تومان.
بیشتر چه چیزهایی را سرقت می‌کردی؟
پول، گردنبند، انگشتر، ساعت، عابربانک، لپ‌تاپ، تبلت، موبایل؛ هر چیزی که ارزش داشت.
گوشی‌ها را چند می‌فروختی؟
گوشی آیفون ٢٠٠‌هزار تومان، سامسونگ هم ١٥٠. مالخرها بیشتر از اینها پول نمی‌دهند. بیشتر گوشی‌ها کد دارند، به‌خاطر همین پول زیادی نمی‌دهند.
تنهایی زورگیری می‌کردی؟
نه، با دو نفر دیگر از همدستانم.
آنها الان کجا هستند؟
در زندان.
سابقه‌ داری؟
بله، از ١٣سالگی به جرم سرقت بازداشت شده‌ام.
زندان هم رفته‌ای؟
سه سال.
به چه جرمی؟
سرقت موتور، خودرو، نزاع و شرارت.
چند‌سال داری؟
١٩سال.
درس خوانده‌ای؟
تا سوم راهنمایی.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب