13:38:57 - دوشنبه 21 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معیارهای انتخاب شهردار جدید سمنان؟
کانال تلگرام سمنان لاین

نویسنده روح الله ساعدی /

این روزها برخی گمانه زنی‌ها در رابطه با انتخاب شهردار سمنان توسط منتخبین اعضای شورای شهر پنجم، در آستانه‌ آغاز فعالیت این مجلس محلی آغاز شده و این پرسش که چه کسی قرار است شهردار جدید مرکز استان شود و سرنوشت و اداره‌ی این شهر به چه کسی سپرده خواهد شد، نه تنها دغدغه‌ جدی اعضای جدید شورای شهر شده بلکه تا حدودی مورد توجه‌ی سایر شهروندان سمنانی نیز شده است.
مردم سمنان روشن است که چرا نسبت به این پرسش و پاسخ احتمالی آن حساس هستند، چرا که کیفیت زندگی آنان در گرو مدیریت بعدی است و حتی بسیاری از افراد در زمینه‌ی شغلی و درآمدی تحت تاثیر سیاست‌های شهرداری قرار می‌گیرند. حتی سیاست‌های شهرداری سمنان کمابیش بر سیاست‌های برخی از شهرها و دستگاه‌های اجرایی استان نیز اثرات مثبت و یا منفی می‌گذارد. ضمن اینکه شهردار مرکز استان در موقعیتی حتی فراتر از برخی مدیران کل قرار دارد.
طبیعی است که در این فاصله‌ انتخاب اعضای جدید شورای شهر تا آغاز به کار این شورا، جلسات مختلفی در زمینه‌ی انتخاب شهردار سمنان برگزار گردیده و حتی برخی از اعضای جدید شورای شهر در گفتگو با رسانه‌های استان از معیارهای انتخاب یک شهردار مناسب گفته‌اند. اکنون در آستانه‌ی این انتخاب مهم اعضای شورای شهر سمنان که هر هفت نفر آنها سابقه‌ی کار اجرایی، عمرانی و فرهنگی دارند، می‌توان طرح کرد که چه معیارهایی برای انتخاب یک شهردار مناسب باید لحاظ شود؟!
نخستین معیار این است که شهردار آینده‌ی مرکز استان هر کسی که می‌خواهد باشد باید بر اساس شایسته سالاری، تخصص و مردم داری انتخاب شود و از برآیند توافق طبیعی هر هفت نفر عضو جدید شورای شهر انتخاب شود و برخی مسایل سیاسی در رابطه با انتخاب شهردار جدید، نباید در این امر دخیل گردد. در این رابطه قطعا اعضای جدید شورای شهر سمنان ظرفیت مشورت پذیری بالایی از خود نشان داده‌اند، ولی در نهایت باید خودشان تصمیم نهایی را بگیرند در غیر این صورت تا پایان دوره‌ی شورای پنجم، دچار اختلال سیستمی و ارتباطی خواهند شد و دود هر تصمیم غیرکارشناسانه به چشم شهروندان سمنانی خواهد رفت.
معیار بعدی انتخاب شهردار جدید سمنان، این است که نامزد پست حساس مدیریت شهری سمنان باید از میان افرادی انتخاب شود که سابقه‌ی مدیریتی شهری و عمرانی در کارنامه‌ی وی شاخص برتر باشد. چرا که در این زمان اداره و مدیریت دستگاه‌هایی چون شهرداری که تابع منابع مالی و اعتباری دولت نیستند و بر اساس کسب درآمدهای شهری اداره می‌گردند، کاری بس دشوار و سخت است. شهردار آینده‌ی سمنان باید فاقد شغل‌های حاشیه‌ای باشد. مسایل شهری سمنان، آن قدر پیچیده است که قطعا مدیریت شهری جدید آن برای رسیدگی به امور آن زمان کم می‌آورد.
بدون شک اعضای جدید شورای پنجم در سمنان، افرادی با انگیزه، کارآمد و هماهنگ خواهند بود و در نهایت با انتخاب یک شهردار پرقدرت، پاسخ رای اعتماد مردم سمنان را در انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری خواهند داد و در جهت تحقق مطالبات شهروندان سمنانی تلاش خواهند کرد.
در حال حاضر مرکز استان با بسیاری از مشکلات و معضلات نظیر ساماندهی بافت فرسوده و احداث شهرک‌های جدید مثل مسکن مهر دست و پنجه نرم می‌کند و علی رغم ظرفیت و پتانسیل‌های بالقوه در زمینه‌های مختلف که بارها از طریق رسانه‌ها و همین روزنامه پیام به این پتانسیل‌ها اشاره شده هنوز سمنان نتوانسته به جایگاه اصلی و بلند خود در سطح کشور و در مقایسه با دیگر مراکز استان‌ها برسد.
به هر حال اعضای جدید شورای شهر سمنان در آستانه‌ یک تصمیم سرنوشت‌ساز برای آینده‌ شهر قرار دارند که البته در این راستا نیازمند مشارکت و حمایت آحاد شهروندان سمنانی نیز می‌باشند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب