11:18:52 - یکشنبه 20 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اولین اقامتگاه بوم‌گردی پسته ایران در دامغان راه اندازی شد
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس ‌میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت: اولین اقامتگاه بوم‌گردی به نام خانه پدری با ظرفیت 30 تختخواب در این شهرستان مجوز فعالیت گرفت.

 

به گزارش سمنان لاین معصومه داوودیان در گفتگو با ایرنا، با اشاره به شهره بودن نام دامغان به خاطر تولید پسته در کشور، گفت: اولین اقامتگاه بوم گردی کشور در دامغان، در کنار درختان پسته قرار گرفته که به این خاطر به آن نام اقامتگاه بوم‌گردی پسته ایران داده اند.
داوودیان با بیان اینکه این خانه با قدمت بیش از 100 سال با حفظ بافت سنتی خود در هشت کیلومتری شرق شهرستان دامغان در روستای حسین آباد علی نقی واقع است، خاطرنشان کرد: این اقامتگاه بوم‌گردی با معماری خاص تلفیق سنتی و مدرن در پیش روی مسافران جذابیت خاصی ایجاد کرده به طوری که در تمام تابستان دارای مسافر از قبل ثبت نام شده است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان با اشاره به اینکه دومین مجوز اقامتگاه بوم‌گردی در این شهرستان برای عمارت «خانه پدری» با قدمت بیش از 100 سال در روستای حسین آباد علینقی صادر شده است، عنوان کرد: حضور گردشگران خارجی و داخلی و آشنایی با مراحل کاشت، داشت و برداشت پسته یکی از اهداف این اقامتگاه‌های بوم‌گردی است.
وی، به هدف احداث این اقامتگاه های بوم گردی اشاره کرد و گفت: اقامتگاه های بوم گردی با هدف ایجاد اشتغال، جذب و اسکان گردشگر، مرمت آثار باستانی و معرفی آیین و سنت های بومی احداث می‌شود.
داوودیان به شرایط احداث خانه های بوم گردی اشاره و عنوان کرد: تعمیرات کامل بنا، مناسب سازی فضا، تامین بهداشت محیط، راه اندازی سامانه ثبت مسافر، مجهز کردن مکان به دوربین مداربسته از جمله حداقل‌های دریافت مجوز در خانه‌های بوم‌گردی است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت: تا کنون 50 درخواست در خصوص راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در این شهرستان ارایه شده است که با توجه به ظرفیت بالای دامغان، در حال بررسی این اماکن هستیم که در صورت تایید مجوز، اقامتگاه در آن ایجاد خواهد شد.
وی به لازمه توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی در شهرستان دامغان اشاره و تصریح کرد: میزان تقاضای گردشگران داخلی و خارجی برای اقامت در روستاها بسیار زیاد است که به همین علت، باید این اقامتگاه‌ها توسعه پیدا کند و هر روستا حداقل یک اقامتگاه داشته باشد تا بتوانیم پاسخگوی نیاز گردشگران باشیم.
داوودیان صنعت گردشگری دامغان را در جایگاه خوبی دانست و تصریح کرد: در حال حاضر شهرستان دامغان دارای 2 خانه بوم‌گردی دارای مجوز و یک خانه مسافر و یک خانه بوم‌گردی در حال دریافت مجوز است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان تصریح کرد: با توجه به امضای تفاهم نامه بین میراث فرهنگی و بنیاد مسکن مقرر شد برای تعمیرات و آغاز به کار خانه های بوم‌گردی 15 میلیون تومان تسهیلات چهار درصدی به صورت مرحله ای به مالکان بنای تاریخی ارایه می‌شود.
شهرستان دامغان دارای 500 اثر شناسایی شده و 126 اثر تاریخی، طبیعی، فرهنگی و معنوی ثبت شده در فهرست ملی است، در استان سمنان حدود 800 اثر در این فهرست ثبت ملی شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب