0:29:05 - چهار شنبه 16 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
(عکس) خرس نایاب در کرمانشاه تلف شد
کانال تلگرام سمنان لاین

رییس اداره حفاظت از محیط زیست گیلانغرب از تلف شدن یک قلاده خرس در شامگاه دوشنبه در منطقه سراب قنبر بخش گواور این شهرستان خبر داد و گفت: این خرس براثر اصابت گلوله تلف شد.

فریبرز بساطی افزود: این خرس که از نوع خرس قهوه‌ای و یکی از گونه‌های نادر و کمیاب محسوب می‌شود در حوالی یکی از باغ‌های بارور منطقه و با استفاده از سلاح شکاری از ناحیه ران مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

خرس قهوه‌ای با شلیک گلوله از پای درآمد.

او با اشاه به اینکه این خرس پس از مدتی به علت خونریزی شدید تلف شده بود گفت: پس از اطلاع، پیگیری این موضوع در دستور کار این نهاد قرار گرفت و در حال بررسی و شناسایی عامل یا عاملان آن هستیم تا نسبت به معرفی فرد یا افراد خاطی به دستگاه قضایی اقدام قانونی صورت گیرد.

وی با بیان این که خرس تلف شده ماده و سه ساله بوده است، اظهار کرد: کمترین مجازات این اقدام علاوه بر حبس، پرداخت جریمه نقدی ۵۰۰ میلیون ریالی است.

وی گفت: منطقه حفاظت شده قلاجه با وسعت ۴۲ هزار هکتار دارای نادرترین گونه‌های جانوری و گیاهی است که به دلیل بُعد مسافت از مرکز شهرستان نیازمند تامین نیروی انسانی و امکانات لازم جهت کنترل و حفاظت است.

گیلانغرب دومین شهرستان وسیع استان کرمانشاه است که به لحاظ تنوع آب و هوایی همزمان سردسیری و گرمسیری با ۲ منطقه شکارممنوع ‘زله زرد’ و حفاظت شده ‘قلاجه’ در سطح ۸۱ هزار هکتار، از جمله شهرستان‌های دارای بیشترین حوزه زیست محیطی به شمار می‌رود.

منطقه زله زرد با ۴۰ هزار هکتار مساحت یکی از مناطق مهم زیستگاهی گونه‌های نادر گیاهی و جانوری در استان کرمانشاه و کشور به شمار می‌رود که از سال ۱۳۷۳ تحت حفاظت است.

از جانوران موجود در این منطقه می‌توان به کل و بز وحشی، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه، خرگوش، تشی و بزمجه اشاره کرد.

همچنین از گونه‌های پرندگان کبک، تیهو، سار و فاخته نیز در این زیستگاه با پوشش گیاهی بلوط، پلک، تنگرس، آلبالو وحشی و گیاهان مرتعی زندگی می‌کنند.

شهرستان گیلانغرب در غرب کرمانشاه با بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت، دارای ۸۱ هکتار مناطق ذخیره گاه گونه‌های نادر گیاهی، جنگلی و جانوری است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب