11:17:15 - سه شنبه 15 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرخه، چشم به راه توجه برای توسعه
کانال تلگرام سمنان لاین

شهرستان سرخه در استان سمنان، با وجود برخورداری از ظرفیت های اقتصادی، گردشگری و کشاورزی، برای آبادانی و توسعه بیشتر نیازمند تامین زیرساخت‌های اصلی و تلاش مضاعف مسوولان دستگاه های اجرایی است.

 شهرستان سرخه در مصوبه هیات دولت در نهم بهمن 1391 به صورت رسمی به شهرستان تبدیل شد و با وجود ظرفیت های فراوان معدنی و طبیعی برای افزایش رشد و شکوفایی نیازمند تلاش بی دریغ مسوولان دستگاه های اجرایی دارد.
شهرستان سرخه در 170 کیلومتری شرق تهران قرار دارد و با مرکز استان سمنان 20 کیلومتر فاصله دارد، این شهرستان از شمال با شهرستان فیروزکوه استان تهران و از جنوب با اصفهان و کویر لوت از غرب با شهرستان آرادان و گرمسار و از شرق با شهرستان سمنان و مهدیشهر همسایه است.
جمعیت شهرستان سرخه در سرشماری نفوس و مسکن 1395 به تعداد 15 هزار و 330 نفر برآورد شد که بیش از پنج هزار و 140 نفر از آن در مناطق روستایی زندگی می کنند، وسعت این شهرستان 9 هزار و 222 کیلومتر است و 38 واحد معدنی در این شهرستان فعال است و سالانه بیش از 9 هزارمیلیون تن استخراخ از این ظرفیت معدنی انجام می شود.
بیش از 30 درصد مرغداری و بیش از 40 درصد معادن استان سمنان در شهرستان سرخه واقع است و با وجود ظرفیت های پیدا و پنهان، شهرستان سرخه از نبود بسیاری از امکانات زیرساختی رنج می برد.
کمبود آب یکی از چالش های اساسی برای افزایش رونق کار کشاورزان این شهرستان به شمار می آید و اکنون برای رفع این چالش نصب سامانه های نوین آبیاری در بیش از 200 هکتار از اراضی این شهرستان در دستور کار قرار گرفته است.
با وجود چهار هزار هکتار عرصه های جنگلی در شهرستان سرخه، تنها یک محیط بان بر این عرصه ها نظارت دارد که لازم است برای جلوگیری از تخریب این اراضی ملی برنامه های راهبردی اتخاذ شود.
بیش از 9 هزار هکتار از مناطق آزاد شکار ممنوع استان سمنان در شهرستان سرخه قرار دارد و با وجود گونه های گیاهی و حیوانی سرشار، پنج محیط بان از این مناطق حفاظت می کنند و افزایش نیروی انسانی از دغدغه های اساسی در حفظ گونه های کمیاب این شهرستان است.
در میزگردی با عنوان «شهرستان سرخه، چالش ها و راهکار» که با حضور فرماندار و جمعی از مسوولان دستگاه اجرایی شهرستان سرخه و در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، مهم ترین دغدغه، برنامه‌ها و دستاوردها برای افزایش رونق کسب کار و افزایش رفاه اجتماعی مورد نقد و ارزیابی قرار گرفت.
علی‌محمد مؤیدی‌زاده فرماندار شهرستان سرخه در این میزگرد گفت: 39 صنایع وابسته به معدن گچ در شهرستان سرخه فعال است، این شهر علاوه بر ظرفیت های معدنی به دلیل همجواری با محور اصلی تهران- مشهد، از ظرفیت ارزشمندی برای گردشگری برخوردار است و منطقه گردشگری بیابانک با هوای مطبوع و با راه اندازی منطقه ویژه گردشگری و بوم گردی در منطقه اروانه می توان برای افزایش اشتغال در این شهرستان اقدام کرد.
فرماندار سرخه اضافه کرد: وسعت شهرک صنعتی سرخه هزار و 500 هکتار و وسعت ناحیه صنعتی لاسجرد بیش از 20 هکتار است.
مؤیدی زاده با اشاره به دستاوردهای عملکرد دولت تدبیر و امید برای شهرستان سرخه، گفت: در چهارسال گذشته در بخش انرژی بیش از هشت میلیارد و 623 میلیون تومان و در بخش بهداشت بیش از 18 میلیارد تومان اعتبار برای افزایش رفاه اجتماعی در طرح‌های مختلف هزینه شده است.
وی با بیان اینکه در دولت یازدهم 35 میلیارد تومان در بخش راه و 15 میلیارد تومان در بخش کشاورزی این شهرستان هزینه شد، اضافه کرد: در بخش فرهنگ و ورزش سرخه بیش از سه میلیارد و 510 میلیون تومان و در بخش نوسازی و آموزش نیز 6 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.
مؤیدی زاده با بیان اینکه در حوزه شهرسازی و روستایی هشت میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است، تصریح کرد: سرخه با وجود برخورداری از زیرساخت های گردشگری، معدنی و صنعتی نسبت به سایر شهرستان های استان سمنان محروم است و باید با ارایه برنامه های کارآمد این منطقه را به قطب اقتصادی استان سمنان تبدیل کرد.
فرماندار سرخه تصریح کرد: شهرک و نواحی صنعتی این شهرستان از زیرساخت های کامل اقتصادی برخوردار است و می توان با ارایه برنامه های کاربردی بسیاری از واحدهای صنعتی طرح های توسعه ای خود را در این دیار انجام دهند.

** اشتغال بر بستر ظرفیت تولید و صنعت سرخه
غلامرضا الهی، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سرخه در این میزگرد گفت: براساس آمار این وزارتخانه، جمعیت فعال این شهرستان چهار هزار و 624 نفر است که از این تعداد 482 نفر بیکار هستند، جمعیت غیرفعال این شهرستان هشت هزار و 561 نفر است و نرخ بیکاری 10.9 درصد است.
وی اضافه کرد: بیش از 2 هزار و 180 نفر در 146 واحد صنعتی این شهرستان مشغول به کار هستند و در بخش کشاورزی یکهزار و 600 نفر در 132 واحد تولیدی اشتغال دارند.
الهی گفت: در 71 واحد معدنی در شهرستان سرخه بیش از 530 نفر مشغول به کار هستند و 97.9 درصد از واحدهای تولیدی این شهرستان صنایع کوچک به شمار می رود.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان سرخه گفت: از ابتدای سال تا 26 تیر 96 تعداد 156 نفر در این شهرستان جذب بازار کار شدند، در واحدهای تعاونی شهرستان، 147 سهام‌دار وجود دارد و هزار و 358 نفر در این تعاونی ها اشتغال دارند.

** کشاورزی سرخه، کانون تولیدات متنوع در استان سمنان
امیرآقا رضوی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان سرخه گفت: بخش کشاورزی در شهرستان سرخه بر 2 محور تولیدات گیاهی و دامی متمرکز است و وسعت اراضی کشاورزی این شهرستان 2 هزار و 500 هکتار است، بیش از هزار و 600 هکتار اراضی باغی در این شهرستان وجود دارد و 65 درصد از مرغ گوشتی استان سمنان در سرخه تولید می شود.
رضوی تصریح کرد: 67 واحد پرورش مرغ گوشتی و 11 واحد پرورش مرغ تخم گذار و هشت واحد پرورش آبزیان گرمسیری در شهرستان سرخه فعال است.
مدیر اداره جهاد کشاورزی سرخه اظهار داشت: 9 واحد گاوداری شیری در این شهرستان سرخه فعال است و با وجود کمبود جمعیت در این شهرستان اما شاهد تامین مواد غذایی قابل توجه مردم استان در این منطقه هستیم.
رضوی افزود: در سال گذشته 22 واحد 9 میلیارد و 450 میلیون تومان تسهیلات رونق تولید دریافت کردند و همچنین 319 میلیون تومان برای نوسازی ادوات کشاورزی هزینه شده است.
رضوی گفت: در سال گذشته 77 نفر در بخش کشاورزی سرخه مشغول به کار شدند و 199 هکتار از اراضی کشاورزی این استان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شد.
وی گفت: کمبود آب یکی از چالش های اساسی در بخش کشاورزی شهرستان سرخه است و باید با حفر چند چاه عمیق برای رفع این چالش مهم در استان گام برداشت.

** صنعت، بزرگترین مصرف‌کنننده برق سرخه
مهدی پاک طینت مدیر اداره برق شهرستان سرخه گفت: در این شهرستان 10 هزار مشترک برق در بخش شهری و روستایی وجود دارد، نفوذ تامین برق در این شهرستان در بخش شهری و روستایی 100 درصد است و تمامی روستاهای بالا 10 خانوار این شهرستان از نعمت برق برخوردار هستند.
وی اظهارداشت: 90 درصد انرژی مصرفی در شهرستان سرخه دربخش صنعت و 16 درصد در بخش کشاورزی است.
پاک طینت با اشاره به دستاورد دولت یازدهم در بخش برق سرخه، تصریح کرد: در چهار سال گذشته بیش از 15 میلیارد ریال در حوزه برق این شهرستان در طرح‌های مختلف هزینه شده است و در هفته دولت امسال نیز براساس برنامه ریزی های انجام شده چند طرح این بخش با هزینه اعتبار چهار میلیارد و 500 میلیون ریال به بهره برداری می رسد.

** آب چالش اصلی سرمایه‌گذاری در بخش معدن سرخه
احمد بیگلری رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت شهرستان سرخه گفت: در این شهرستان 22 ماده معدنی تاکنون شناسایی شده و 40 درصد از ظرفیت معدنی استان سمنان در سرخه وجود دارد.
وی افزود: سالانه 9 میلیون و 300 هزار تن سالانه مواد معدنی به صورت خام از شهرستان سرخه به نقاط مختلف کشور ارسال می شود و 360 میلیارد تومان سرمایه گذاری در چند سال گذشته در بخش معدن این شهرستان انجام شده است.
مدیر صنعت، معدن و تجارت شهرستان سرخه گفت: 60 لیتر برثانیه کمبود آب در واحدهای معدنی این شهرستان وجود دارد و در سال گذشته 23 واحد صنعتی ، 6 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید دریافت کردند که باید با برنامه ریزی های انجام شده برای رفع این چالش اقدام کرد. ** محیط زیست پهناور سرخه نیازمند حفاظت بیشتر
محمد قندالی مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان سرخه گفت: 36 هزار هکتار عرصه های شکار ممنوع استان سمنان در شهرستان سرخه واقع است که تنها پنج نیروی انسانی از این عرصه محافظت می کند، مناطق آزاد شهرستان سرخه بیش از 9 هزار هکتار است و از عبدل آباد تا آبگرم گرمسار تنها با یک دستگاه موتورسیکلت و سه دستگاه خودرو محافظت می شود.
وی اضافه کرد: براساس آمارگیری های انجام شده 454 قوچ و میش ، 90 راس کله بز، 20 راس آهو در حوزه استحفاظی طبیعی شهرستان سرخه وجود دارد که این آمار نسبت به سال 94 حدود 10 درصد افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: در سال 95 تعداد 82 متخلف از سوی نیروی حفاظتی اداره محیط زیست سرخه دستگیر و برای روند مراحل قانونی به مقامات قضایی معرفی شدند، در سال 96 نیز تاکنون 15 متخلف و شکارچی از سوی نیروهای حفاظتی دستگیر شدند.
وی با بیان این که علاوه بر حفاظت از عرصه های طبیعی یکی از اقدامات اداره محیط زیست آماربرداری از میزان آلایندگی و آلودگی هایی واحدهای تولیدی و صنعتی است، به دلیل کمبود نیروی انسانی، نظارت بر 136 واحد تولیدی این شهرستان امکان پذیر نیست و باید برای افزایش کارکنان این نهاد اجرایی اقدام شود.
مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان سرخه تصریح کرد: در سال جاری سه واحد صنعتی به دلیل تخلفات زیست محیطی به مراجع قضایی معرفی شدند.

** نیاز شبکه بهداشت و درمان سرخه به بخش‌های درمانی جدید
رضا خسروجردی مسوول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان سرخه گفت: در این شهرستان خدمات پزشکی عمومی، بهداشت و درمان، خانواده ، تغذیه ، فیزیوتراپی و داندانپزشکی ارایه می شود، 100 درصد جمعیت این شهرستان زیر پوشش طرح الکترونیکی بیمه سلامت قرار دارند که این امر یکی از دستاوردهای مهم دولت یازدهم است.
وی با اشاره به اینکه 6 خانه بهداشت شهری و روستایی در سرخه فعال است و زیر پوشش قرار دارند، گفت: راه اندازی بخش دیالیز در یکی از درمانگاه های سرخه از اولویت های اساسی است که روند اداری اجرای این طرح در حال انجام است.
خسروجردی تصریح کرد: انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا برای راه اندازی بخش سونوگرافی از دیگر اقدامات برای رفع مشکلات است.

** گردشگری، ظرفیت مغفول‌مانده سرخه در مسیر زائران رضوی
بهمن اخلاقی سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه گفت: با توجه به قرارگرفتن این شهرستان در محور ارتباطی شرق به غرب کشور باید برای جذب گردشگر در سرخه برنامه هایی جامع و کارشناسی ارایه شود.
وی با بیان اینکه سرخه از اقلیم منحصر به فرد ییلاقی و طبیعی برای حضور گردشگران و بهره مندی از جاذبه های طبیعی برخوردار است، اضافه کرد: به دلیل مشکلات آبی در بخش صنعت و معدن ، توجه به بخش گردشگری باید به عنوان معیارعملیاتی مدنظر دستگاه های اجرایی قرار گیرد.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه گفت: تاکنون 22 اثر تاریخی این شهرستان به ثبت ملی رسیده است و 100 اثر دیگر نیز در دست اقدام قرار دارد.
وی افزود: دشت خنار و سایت تاریخی بیابانک از جاذبه های گردشگری شهرستان سرخه است که می توان از این جاذبه های طبیعی برای افزایش اشتغال برنامه ریزی کرد.
اخلاقی اضافه کرد: 9 اثر تاریخی شهرستان سرخه در سال گذشته تعمیر و مرمت شده است و سه سایت موزه در دولت یازدهم در این شهرستان احداث شد.

** گازرسانی به صنایع سرخه در دولت یازدهم
علی اکبر برقبانی رئیس شرکت گاز شهرستان سرخه گفت: اجرای خط تغذیه گاز به صنایع گچ این شهرستان در دولت یازدهم به 100 درصد رسید و تمام نقاط شهرک صنعتی این شهرستان از نعمت گاز برخوردار است.
وی اضافه کرد: شهرک های صنعتی عبدل آباد و لاسجرد و سرخه با هیچگونه مشکل زیرساختی در بحث گاز مواجه نیستند و با انشعابی که از این شهرک ها به داخل شهر سرخه اجرا شد حداکثر این لوله کشی تا 25 سال آینده را پوشش می دهد.
برقبانی ادامه داد: در قسمت روستایی بیش از 90 درصد روستاهای این شهرستان از نعمت گاز برخوردار هستند و به دلیل آنکه اعتبارات گازرسانی به مناطق روستایی و شهری به صورت ملی است،درصدد گازدارکردن 10 درصد باقیمانده مناطق روستایی تا پایان دولت دوازدهم هستیم.
وی با اشاره به دستاورد دولت تدبیر و امید در گازرسانی به حوزه های مختلف سرخه، خاطرنشان کرد: 183 کیلومتر شبکه خط انتقال در شهرستان سرخه در دولت یازدهم انجام شده است که 60 کیلومتر از آن به صورت لوله های پلی اتیلن است، در دولت تدبیر و امید 12 کارخانه صنعتی و از جمله صنایع گچ و 13 واحد مرغداری از نعمت گاز برخوردار شدند و بیش از 6 هزار و 200 اشتراک گاز در شهرستان سرخه وجود دارد.

** نبود نیروی حفاظتی فرصتی برای سودجویان منابع طبیعی سرخه
حمیدرضا همتی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سرخه گفت: در نشست های مختلف استانی و شهرستانی در رابطه با کمبود نیروی انسانی برای حراست از عرصه های طبیعی سرخه مطالبی مطرح شد اما تاکنون اقدام موثری برای رفع این چالش انجام نشده است.
وی خاطرنشان کرد:عرصه های طبیعی شهرستان سرخه به بیش از یک میلیون هکتار می رسد و هم اکنون یک نفر از عرصه ها حفاظت می کند.
وی ادامه داد: نبود نیروی انسانی برای حفظ و احیا عرصه های طبیعی تاکنون مشکلاتی مانند تخریب تاغ‌زار و قاچاق این گونه کمیاب و تخریب محیط زیست را به همراه داشته است.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان سرخه گفت: بسیاری از مسوولان استانی به دلیل افزایش تخریب عرصه های جنگلی از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلایه‌مند هستند در حالی که اعتبار مناسبی را برای رفع این چالش ها تخصیص نمی دهند.
وی تصریح کرد: بیش از 60 بهره بردار گیاهان دارویی و کشت باریجه در شهرستان سرخه فعالیت می کنند که برای رغبت ادامه فعالیت این افراد، ارایه تسهیلات ارزان قیمت برای افزایش تولید این گونه های دارویی ارزشمند ضروری است.
رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان سرخه خاطرنشان کرد: سالانه بخش قابل توجهی از اراضی طبیعی استان سمنان به دلیل افزایش ریزگردها و ناتوانی در جلوگیری از افزایش پدیده بیابانزایی ازبین می رود و باید مسوولان استانی برای رفع این چالش مهم برنامه های جامعی را تدوین کنند.
وی اضافه کرد: شهرستان سرخه چهار هزار و500 هکتار جنگل دست‌کاشت تاغ و 225 هزار هکتار مرتع دارد و در 200 هکتار از مراتع این شهرستان گیاه باریجه کشت می شود.

** تامین آب نیاز اولیه مردم سرخه
میثم سماکوش کارشناس مسوول شرکت آب و فاضلاب شهری شهرستان سرخه گفت: در سال گذشته بیش از سه کیلومتر طرح انتقال آب با یک میلیارد و 900 میلیون ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته با هزینه 2 میلیارد و 300 میلیون تومان برای تامین آب آشامیدنی شهرستان سرخه یک حلقه چاه حفر شد، گفت: کمبود آب یکی از چالش های اساسی است که باید با برنامه های راهبردی برای رفع این چالش مهم در استان اقدام کرد.
وی خاطرنشان کرد: در یک سال گذشته بیش از 100 میلیارد ریال برای خرید و نصب شیرآلات در مراکز آموزشگاهی هزینه شد.

** تداوم خدمات در شرایط بدهی بخش تولید به تامین اجتماعی سرخه
عباس سبوحی مدیر اداره تامین اجتماعی سرخه گفت: پنج هزار و 523 نفر در این شهرستان تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند و با احتساب خانوارهای‌شان، بیش از 13 هزار و 523 نفر تحت این اداره قرار دارند یعنی بیش از 90 درصد جمعیت سرخه تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل رکود بازار، اکنون واحدهای تولیدی و معدنی این شهرستان 57 میلیارد ریال به اداره تامین اجتماعی سرخه بدهکارند که این امر در کاهش خدمت رسانی به اقشار جامعه تاثیرگذار بوده است.
سبوحی تصریح کرد: بیش از 30 شرکت و واحد تولیدی و صنعتی شهرستان سرخه بیش از 42 میلیارد ریال به سازمان تامین اجتماعی بدهکارند که باید برای رفع این مشکل در کمترین زمان ممکن اقدام شود.
مدیراداره تامین اجتماعی شهرستان سرخه گفت: به دلیل رکود در بازار، تامین اجتماعی همگام با سایر نهادهای دولتی برای رفع مشکلات این واحدها، با وجود طلب از شرکت ها و پرداخت تقسطی بدهی‌ها، توانسته بخش قابل توجه ای از مشکلات بیمه ای آنها را برطرف کند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب