0:15:57 - سه شنبه 15 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار: سمنان با تامین آب می‌تواند به پایتخت سیاسی کشور تبدیل شود
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – استاندار سمنان گفت: سمنان با داشتن ظرفیت‌های زیاد، با تامین آب پایدار توسط دولت دوازدهم، می تواند در آینده نزدیک به پایتخت سیاسی کشور تبدیل شود.

به گزارش سمنان لاین محمدرضا خباز  در گفت و گو با ایرنا افزود: تنها معضل استان سمنان کمبود منابع آبی است که با تامین آب، در آینده ای نزدیک این استان جوابگوی شرایط سکونت سه تا چهار میلیون جمعیت است.
وی با اشاره به اینکه 2 شهرستان بزرگ سمنان و شاهرود در استان سمنان در فصل تابستان با دغدغه تامین آب روبه رو هستند و در شرایط بحرانی قرار دارند که با برنامه ریزی می توان این مشکل را برطرف کرد، یادآور شد: استان سمنان دارای ظرفیت های فراوانی است و بسیاری از تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشور هنوز اهمیت این استان را درک نکرده اند، اگر ظرفیت های این استان زنده شود، می تواند کمک بزرگی برای توسعه کشور و قوای سه‌گانه باشد.
وی اضافه کرد: بزرگترین ویژگی استان سمنان نزدیکی به تهران است که این همسایگی می تواند بار سنگینی از روی دوش تهران پرجمعیت و شلوغ بردارد و قسمتی از جمعیت تهران به سمنان سرازیر شود.
استاندار سمنان گفت: با راه اندازی قطار سریع مشهد به تهران، فاصله تهران به سمنان به یک ساعت کاهش می یابد و با استفاده از این قطار رفت و آمد برای مردم استان های سمنان و تهران تسهیل می شود.
خباز با بیان این که دومین ویژگی این استان قرارگرفتن در شاهراه است، افزود: 20 میلیون زائر سالیانه از سمنان عبور می کنند که باید از این فرصت طلایی به بهترین نحو استفاده کرد.
استاندار سمنان با اشاره به قرارگرفتن این استان در مسیر مهم شمالی- جنوبی کشور، خاطرنشان کرد: محور بندرعباس به امیرآباد در آینده نزدیک بازگشایی می شود و با اجرا شدن این طرح، سمنان تنها استانی است که در ابتدای شاه‌راه طلایی کشور قرار می گیرد و با استفاده از این مسیر کشورهای آسیای مرکزی به آب های گرم خلیج فارس دست پیدا می کنند.
در استان سمنان سالانه یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب تولید می شود که 75 درصد از منابع زیرزمینی و بقیه از منابع سطحی است، کمبود سالانه آب در این استان حدود 150 میلیون مترمکعب است، میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب