13:50:42 - سه شنبه 1 آگوست 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اساسی ترین کالای مصرفی ایرانیان گران می‌شود؟
کانال تلگرام سمنان لاین

پس از گرانی گوشت قرمز، مرغ، برنج حالا نوبت به اصلی ترین کالای مصرفی ایرانیان یعنی نان رسیده است.
اساسی ترین کالای مصرفی ایرانیان گران می‌شود؟/ نان بی کیفیت گران می‌شود!/ قیمت نان بالا می رود اما کیفیتش نه!
 پس از گرانی گوشت قرمز، مرغ، برنج حالا نوبت به اصلی ترین کالای مصرفی ایرانیان یعنی نان رسیده است. طی روزهای گذشته خبر گرانی نان در برخی از رسانه‌ها منتشر شد. از آنجایی که آخرین بار آذر ماه سال ۹۳ بود که اصلاح قیمت نان کلید خورد و نان رسما گران شد، چندی پیش رئیس اتحادیه نان های حجیم و نیمه حجیم صنعتی گفت: باتوجه به افزایش هزینه‌های جاری و ثبات نرخ نان طی سه ساله اخیر تغییر قیمت این کالای اساسی ضروری به نظر می‌رسد.
در این میان سوالی که مطرح می‌شود این است که تغییر قیمت نان و گران شدن آن به چه قیمتی است؟ پیش تر وعده‌هایی برای بالا رفتن کیفیت نان به مردم داده شده بود اما این وعده‌ها هنوز عملی نشده و این موضوع  موجب اعتراض نانوایان و مردم شده است. نانوایان در پی بالارفتن هزینه تمام شده و به منظور افزایش کیفیت، بر افزایش قیمت نان پافشاری می‌کنند زیرا در شرایط کنونی برای جبران هزینه های خود چاره‌ای جز کاهش وزن چانه ندارند.
در حالی سال گذشته واردات گندم به کشور بدلیل دستیابی به خودکفایی در تولید این کالای راهبردی ممنوع اعلام شده که گندم داخلی شرایط لازم را برای ارتقای کیفیت نان ندارد. بدین ترتیب، ارتقای کیفیت آرد تولیدی کشور درگرو واردات گندم است بنابراین می‌طلبد مسئولان به این مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند. البته سال ۹۳ همراه با اصلاح قیمت نان وعده بهبود کیفیت به مردم داده شد اما حالا با گذشت چند سال از این ماجرا تغییری در کیفیت نان حاصل نشده است.
اخیرا حسن عباسی معروفان معاون داخلی بازرگانی دولتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی درباره آخرین وضعیت قیمت نان گفته است: درقیمت نان و فرآورده های گندم عواملی مختلفی نظیر مواد اولیه،هزینه کارگری، خدمات آب و برق و اجاره ملک دخیل هستند.  براین اساس هزینه تمام شده نان از سوی سازمان حمایت و اتحادیه نان استان ها باید مورد بررسی قرار گیرد.
او می‌گوید: به طور متوسط هر کیلو گندم با نرخ ۱۳۵۰ تومان از کشاورزان خریداری می شود. این درحالی است که دولت آرد را با قیمت ۶۶۵ تومان در اختیار نانوایان یارانه پز و ۹۰۰ تومان آزاد پز قرار می‌دهد از این رو یکسان سازی نرخ آرد و گندم در افزایش کیفیت و رقابت نانوایان تاثیر بسزایی دارد.
در این بین، به گفته مسئولان ذیربط، ثبات نرخ گندم به معنای پایداری نرخ سایرخدمات نیست از این رو اسناد و مدارک نانوایان مبنی بر قیمت تمام شده نان باید مورد بررسی قرار گیرد، چرا که ثبات نرخ نان نباید به قیمت زیان و پایمال شدن حقوق نانوا تمام شود.
نان ۳۵ درصد گران می‌شود؟
اگرچه بازرگانی دولتی تا پایان سال برنامه ای برای افزایش قیمت مواد اولیه ندارد و طبق سهمیه گندم مورد نیاز نانوایی را به نرخ قبل در اختیارشان قرار می دهد اما به اعتقاد مسئولان پس از بررسی از سوی ستاد تنظیم بازار در صورت نبود همخوانی قیمت تمام شده با نرخ فروش باید مجوز افزایش قیمت صادر شود. با توجه به اینکه هزینه تمام شده نان از سوی سازمان حمایت باید مورد بررسی قرار گیرد اما پیش بینی می شود که حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد نرخ ها افزایش یابد.
به گفته قاسم زراعت کار رییس اتحادیه نانوایان تهران، گرچه طی سه سال اخیر نرخ آرد تحویلی به نانوایان از ثبات نسبی برخوردار است اما هزینه های جانبی بیمه، حقوق کارگران،مالیات و خدمات آب، برق و گاز افزایش یافته است. با این وجود، اکنون که قیمت‌ها تغییری نداشته است نانوایان برای جبران هزینه های وزن چانه را کاهش می‌دهند و درنهایت این امر بی‌کیفیتی نان را در بر دارد.
با این حال، رئیس اتحادیه نانوایان تهران بر ضرورت آزاد سازی قیمت  آرد و نان تاکید دارد و معتقد است که با توجه به آنکه مردم به دنبال نان با کیفیت هستند از این رو با یکسان سازی نرخ آرد علاوه بر سهولت نظارت امکان رقابت میان نانوایان میسر است.
حال، نانوایان معترض و مصرف کنندگان گلایه‌مند هستند بنابراین سازمان حمایت و سایر دستگاه‌های مربوطه باید در راستای افزایش کیفیت نان قیمت آن را افزایش دهند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب