خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/07/28 14:28
شناسه خبر : 20133

سنای آمریکا طرح تشدید تحریم ایران را تصویب کرد

پس از مجلس نمایندگان آمریکا، مجلس سنای این کشور نیز طرح تشدید تحریم‌ها علیه روسیه را تصویب کرد. طرح برای اجرایی شدن باید به امضای ترامپ برسد. پوتین نسبت به تشدید تحریم‌ها شدیدا واکنش نشان داد.  دو روز پس از تصویب طرح تحریم‌های سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا، مجلس […] ...

پس از مجلس نمایندگان آمریکا، مجلس سنای این کشور نیز طرح تشدید تحریم‌ها علیه روسیه را تصویب کرد. طرح برای اجرایی شدن باید به امضای ترامپ برسد. پوتین نسبت به تشدید تحریم‌ها شدیدا واکنش نشان داد.
سنای آمریکا تشدید تحریم ایران و روسیه را تصویب کرد
 دو روز پس از تصویب طرح تحریم‌های سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا، مجلس سنا نیز با اکثریت این طرح را تصویب کرد. این طرح برای اجرایی شدن باید به تایید کاخ سفید نیز برسد.
بامداد جمعه مجلس سنای آمریکا نیز با اکثریت قاطع به طرح تشدید تحریم‌ها علیه سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی رای داد. طرح تحریم‌ها پیش از آنکه اجرایی شود، باید به امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برسد.

پیش‌بینی‌‌های حقوقی راه را برای مخالفت احتمالی دونالد ترامپ با تشدید تحریم‌ها علیه روسیه دشوار ساخته است. این در حالی است که ترامپ با تشدید تحریم‌های دو کشور ایران و کره شمالی مخالفتی ندارد.

به‌رغم تحقیقات پیرامون نقش روسیه در انتخابات آمریکا، ترامپ بارها از مناسبات با این کشور دفاع کرده است. این موضوع که آیا ترامپ طرح تشدید تحریم‌ها علیه روسیه را تایید خواهد کرد یا نه، هنوز روشن نیست.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه و پیش از انجام رای‌گیری در مجلس سنا به خبرنگاران گفته بود: «دولت از تشدید تحریم‌ها علیه روسیه، ایران و کره شمالی حمایت می‌کند. ما به حمایت خود از اعمال تحریم‌های موثر علیه این کشور ادامه خواهیم داد.»

سندرز در ادامه گفته بود: «و ما منتظر می‌مانیم تا ببینیم که طرح تحریم‌ها در نهایت چه مضامینی را شامل می‌شود و آنگاه به اتخاذ تصمیم اقدام خواهیم کرد.»

اما در رای‌گیری مجلس سنای آمریکا درباره طرح تشدید تحریم‌ها، از یکصد سناتور شرکت کننده، ۹۸ سناتور به این طرح رای مثبت دادند و تنها ۲ نفر با این طرح مخالفت نمودند.

در رای‌گیری روز سه‌شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا نیز ۴۱۹ نماینده به تصویب این طرح رای مثبت داده ‌بودند و ۳ نفر رای مخالف. به این ترتیب، طرح تشدید تحریم‌ها علیه سه کشور روسیه، ایران و کره ‌شمالی در هر دو مجلس آمریکا با اکثریت قاطع به تصویب رسیده است.

در صورتی که دونالد ترامپ حاضر به امضای این طرح نشود و آن را وتو کند، رای دو سوم نمایندگان این دو مجلس برای اجرایی شدن آن به‌رغم مخالفت رئیس جمهور کفایت می‌کند.تشدید تحریم‌های روسیه به علت نقش این کشور در بحران اوکراین و همچنین دخالت احتمالی آن در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری در آمریکا اعلام شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، این طرح تحریمی افراد،‌ ناقضان حقوق بشر، شرکت های صادر کننده تسلیحاتی و بخش انرژی روسیه را هدف قرار می دهد.این طرح همچنین تحریم ها علیه کره شمالی را به دلیل تداوم آزمایش های موشکی و هسته ای تشدید می کند.

با این حال، اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با ابراز نگرانی از طرح تحریم های تازه، اعلام کرده طی «روزهای آینده» به مصوبه مجلس نمایندگان پاسخ خواهد داد. این تحریم‌ها ممکن است در صادرات نفت و گاز روسیه به اتحادیه اروپا اخلال ایجاد کند.

 واکنش پوتین
ولادیمیر پوتین، روز پنجشنبه ۲۷ ژوئیه، نسبت به تصویب طرح تشدید تحریم‌ها در مجلس سنا واکنش نشان داد. پوتین که برای انجام یک دیدار رسمی در فنلاند به سر می‌برد، از تصویب این طرح در دو مجلس نمایندگان و سنای آمریکا ابراز تاسف کرد.

پوتین تشدید تحریم‌های این کشور توسط نمایندگان آمریکا را “گستاخی” نامید و گفت روسیه دیر یا زود به این اقدام پاسخی درخور خواهد داد.پوتین گفت: «ما تا این لحظه بسیار با صبر و تحمل و با خویشتن‌داری رفتار کردیم، اما لحظه‌ای می‌رسد که ناگزیر به نشان دادن واکنش می‌شویم، چون ممکن نیست که بتوانیم تا ابد در برابر چنین گستاخی‌ای سکوت کنیم.»

پوتین از اینکه واکنش و پاسخ متقابل روسیه شامل چه اقداماتی می‌شود، سخنی نگفت و تنها به گفتن این موضوع بسنده کرد که روسیه منتظر می‌ماند تا ببیند برنامه‌های تحریم این کشور چه مضمونی دارد و آنگاه تصمیم خواهد گرفت.

رئیس جمهور روسیه درباره تحقیقات پیرامون نقش این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت که این تحقیقات به شکل اصولی صورت نمی‌گیرند و بیشتر برخاسته از یک “هیستری ضد روسی” در آمریکا هستند.او نسبت به تیرگی مناسبات دو کشور روسیه و آمریکا اظهار تاسف کرد و ابراز امیدواری نمود که این مناسبات بهبود یابند.

به باور ولادیمیر پوتین، دو کشور آمریکا و روسیه می‌توانند در حل بحران‌های بین‌المللی و همچنین مبارزه علیه تروریسم با یکدیگر همکاری موثرتری داشته باشند.