13:54:25 - پنجشنبه 27 جولای 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
540 میلیارد تومان! سرمایه‌گذاری واعتبار برای انتقال آب سیمین دشت و سدنمرود به گرمسار
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – معاون پشتیبانی و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان با بیان این که طرح انتقال آب از منطقه سیمین دشت تهران به گرمسار 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد ،گفت: با بهره برداری این طرح 21 میلیون مترمکعب آب به سرانه تولید این شهرستان افزوده می شود.

به گزارش سمنان لاین محمدرضا خاموشی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا آغاز این طرح را سال 93 اعلام کرد و افزود : با بهره برداری این طرح چالش کمبود آب در شرق استان سمنان کاهش چشمگیری خواهد یافت.
وی اظهارداشت : 240 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای انتقال آب به صورت ‘بی او تی ‘پیش‌بینی‌شده که با تکمیل آن بخش عمده‌ای از آب آشامیدنی شهرستان گرمسار تأمین می‌شود.
وی آبرسانی به 16 منطقه روستایی این شهرستان را از اهداف مهم طرح خط انتقال آب از سیمین دشت به گرمسار ذکر کرد و گفت: طرح خط انتقال آب آشامیدنی گرمسار با 2 استان تهران و سمنان به ‌صورت مشترک در حال اجراست.
معاون پشتیبانی و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: این خط انتقال آب حدود 42 کیلومتر طول دارد و این مسافت از بند انحرافی سیمین‌دشت به تصفیه‌خانه آب گرمسار است.
خاموشی خاطرنشان کرد : اجرای طرح آبرسانی به روش ‘بی او تی ‘علاوه بر تامین آب آشامیدنی در تامین آب پایدار برای عرصه طبیعی این منطقه نیز تاثیرگذار است.
وی با اشاره به اینکه طرح آ‌رسانی از سیمین دشت به گرمسار به روش خرید تضمینی آب از سوی سرمایه‌گذار بخش خصوصی انجام می‌شود تصریح کرد: با بهره برداری این طرح مهم، نیاز آبی در این طرح به کمترین مقدار ممکن کاهش می یابد.
وی اضافه کرد : در این طرح سرمایه‌گذار 20 سال بهره‌برداری می‌کند و خط انتقال را به‌روز کرده و پس‌ازآن تحویل دولت خواهد داد.
خاموشی با اشاره انتقال آب سد نمرود به شهرستان گرمسار گفت: این طرح به صورت حق آبه به این شهرستان انتقال می یابد و تامین منابع مالی مهم ترین دغدغه برای اجرایی کردن این طرح است.
معاون پشتیبانی و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد: برای اجرای این طرح بیش از 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز پیش بینی شده و با برنامه ریزی های انجام شده این شرکت درصدد تامین این مقدار از اعتبار است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی اختصاص دارد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب