11:06:19 - چهار شنبه 12 جولای 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افت نيم متری سالانه سفره‌های آب زیرزمینی در دامغان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – مدير امور منابع آب شهرستان دامغان از برداشت سالانه 137 ميليون متر مكعب آب توسط چاه‌هاي موجود در دامغان خبر داد و گفت: اين مقدار آب به وسیله 976 حلقه چاه از زمين برداشت مي‌شود.

علي شاهرودي در نشست با رئيس دادگستري، دادستان و قضات شهرستان دامغان با اعلام اين خبر اظهار کرد: اين امر و ساير اضافه برداشت‌ها و همچنين برداشت‌هاي غيرمجاز و زياد از حد، باعث شده است كه سالانه حدود نيم متر در وسعت یک هزار و 300 كيلومتر مربع از دشت‌هاي شهرستان دامغان شاهد افت منابع آبي باشيم.

وي ادامه داد: از 976 حلقه چاه دامغان، 723 حلقه چاه كشاورزي، 76 حلقه چاه آب شرب شهري و روستايي و 177 حلقه چاه نيز براي مصارف صنعت استفاده مي‌شود.

مدير امور منابع آب شهرستان دامغان همچنين از هوشمندسازي 348 حلقه چاه كشاورزي در شهر دامغان خبر داد و گفت: از اين تعداد حلقه چاه، توانسته ايم 284 حلقه چاه را مجدداً شارژ كنيم.

شاهرودي از شناسايي 51 حلقه چاه غيرمجاز در سطح شهرستان دامغان خبر داد و گفت: از اين تعداد، 26 حلقه چاه با دستور مراجع قضايي پلمپ شده است و منتظر تعيين تكليف هستيم، 14 حلقه چاه غيرمجاز نيز تعيين تكليف شده و پُر شده است، 11 حلقه چاه غيرمجاز نيز توسط مراجع قضايي در حال بررسي هستند.

وي با اشاره به فعاليت گسترده كشاورزي در شهرستان دامغان و مصرف زياد آب در اين بخش، خاطرنشان كرد: سازمان جهادكشاورزي بايد الگوي كشت مناسب با منطقه و ميزان آب موجود در منطقه را تدوين كند، همچنين بايد نسبت به تغيير الگوي كشت، استفاده از سيستم آبياري نوين و… نيز اقدام نمايد تا شاهد افت بيشتر منابع آب در دامغان نباشيم.

مدير امور منابع آب شهرستان دامغان اضافه كرد: با توجه به برداشت غيرمجاز آب و اضافه برداشت هاي غيرمجاز در روستاهاي حومه دامغان، از مراجع قضايي، دادگستري، دادستان و قضات شهرستان درخواست داريم تا نسبت به بررسي موارد و برخورد جدي با متخلفين با امور آب دامغان همكاري داشته باشند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب