خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/07/09 22:19
شناسه خبر : 19582

« انتقال آب خزر » تنها راه تامین آب استان سمنان

سمنان لاین – استاندار سمنان بر عزم و اراده مجموعه اجرایی استان به منظور عملیاتی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان تاکید کرد و گفت: مسوولان اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان باید کمک کنند تا پایان دولت یازدهم مجوز انتقال آب دریای خزر به استان گرفته شود. به گزارش سمنان لاین ازایرنا […] ...

سمنان لاین – استاندار سمنان بر عزم و اراده مجموعه اجرایی استان به منظور عملیاتی شدن طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان تاکید کرد و گفت: مسوولان اداره کل حفاظت محیط زیست سمنان باید کمک کنند تا پایان دولت یازدهم مجوز انتقال آب دریای خزر به استان گرفته شود.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا محمد رضا خباز عصر یکشنبه در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان سمنان در سالن غدیر استانداری، افزود: انتقال آب دریای خزر تنها راه حل اساسی برای رفع مشکل کم آبی سمنان است و اگر این موضوع محقق نشود، به طور قطع استان با معضل حاشیه نشینی روبرو می شود.
وی با تاکید بر پیگیری مسوولان حفاظت محیط زیست و آب منطقه ای استان سمنان در جلسات با مدیران و کارشناسان وزارت خانه ها، بیان کرد: امیدوارم با استفاده از ظرفیت مدیریتی خود و پیگیری در جلسات وزارت خانه ها، بتوانیم مجوز نهایی انتقال آب را تا پایان این دولت بگیریم.
استاندار سمنان افزود: با توجه به اینکه تغییر اقلیم استان سمنان و شرایط خشکسالی رو به شدیدترشدن است، راهی جز انتقال آب دریای خزر نداریم و همه ما باید در این خصوص به جمع بندی نهایی برسیم .
به گزارش سمنان لاین خباز خاطرنشان کرد: این تصمیم برای استان سمنان حیاتی است و مهمترین تصمیم خواهد بود و باید تمام مجموعه های استان همدل، هم صدا، با وحدت و با اراده جدی این امر را محقق کنند.
وی پیگیری طرح انتقال آب دریای خزر و اجرای این طرح را عامل همگرایی مردم و مؤثرین و مسوولان عنوان کرد و گفت: تنها راه تامین آب استان سمنان اجرا و عملیاتی کردن این طرح است.
استاندار سمنان همچنین با اشاره به مشخص شدن وظایف کشاورزان و دستگاههای اجرایی در قانون، گفت: در موادی از برنامه ششم توسعه وظایف کشاورزان و دستگاههای اجرایی برای حفاظت از منابع آب به تصویب رسیده و هر کدام باید به وظایف خود عمل کنند.
خباز، با اشاره به فعالیت بیش از 2 هزار واحد صنعتی در استان و افزایش این تعداد در آینده و همچنین صنعتی بودن سمنان، گفت: باید پیگیری شود تا میزان آب مورد نیاز برای صنعت استان افزایش یابد.
استاندار سمنان بر راه اندازی تصفیه خانه فاضلاب در نواحی و شهرک های صنعتی استان تاکید کرد و افزود: همه نواحی و شهرک های صنعتی این استان که حداقل 50 درصد واحد ها در آن مستقر و 30 درصد آنها نیز فعال است، باید سامانه فاضلاب فعال و راه اندازی شود.
در این نشست که مهدی زندیه وکیلی معاون امور عمرانی استانداری ، ایرج حیدریان مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان و جمعی از مدیران دستگاه های اجرایی حضور داشتند، گزارشی از اقدامات زیست محیطی درباره منابع آلاینده آب و طرح پیشگیری از پیامد های امنیتی ناشی از کمبود آب ارایه شد.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود.