17:50:49 - سه شنبه 4 جولای 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آمادگی جهاددانشگاهی سمنان برای اولین پیوند از طریق «سلول‌های بنیادی»
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رییس جهاددانشگاهی استان سمنان گفت: در صورت تطابق شاخص های لازم در خون بندناف ذخیره شده با فرد بیمار، اولین پیوند از طریق سلول های بنیادی خون بندناف در استان سمنان انجام می‌شود.

به گزارش سمنان لاین حسن رهایی در گفت وگو با ایرنا افزود: اولین پیوند برای درمان بیماری تالاسمی ماژور از طریق سلول های بنیادی خون بندناف در استان سمنان نیز در دست بررسی است، تا در صورت تطابق شاخص های لازم در خون بندناف ذخیره شده با فرد بیمار، بتوان از این سلول ها برای درمان استفاده کرد.
وی خاطرنشان کرد: شرکت فن آوری بن یاخته های رویان که از سال 1384 فعالیت خود را در زمینه ذخیره سازی خون بندناف نوزادان آغاز کرده تا کنون نزدیک بر 78هزار نمونه خون بندناف را در سراسر ایران جمع آوری کرده است.
رییس جهاددانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: از این سلول ها در بیش از 15 پیوند موفق برای درمان بیماری های AML، فلج مغزی، ALL و SCID استفاده شده و نتیجه درمان رضایت بخش بوده است.
رهایی از ذخیره سازی نزدیک به 250 نمونه خون بند ناف نوزادان در استان سمنان خبر داد و خاطرنشان کرد: نمایندگی استان سمنان که از خرداد 91 مشغول به فعالیت می باشد تا کنون نزدیک بر 250 نمونه را در سطح استان ذخیره سازی کرده است و اولین مورد پیوند برای درمان بیماری تالاسمی ماژور از طریق سلول های بنیادی خون بندناف در استان سمنان نیز در دست بررسی است تا در صورت تطابق شاخص های لازم در خون بندناف ذخیره شده با فرد بیمار بتوان از این سلول ها برای درمان استفاده کرد.
وی همچنین تصریح کرد: نمایندگی خون بندناف رویان جهاددانشگاهی در استان سمنان در سال گذشته موفق به کسب عنوان بیشترین درصد رشد نمونه های فریز شده در سطح کشور شد و از سوی مدیرعامل شرکت فن آوری بن یاخته های رویان جهاددانشگاهی کشور نیز تجلیل شد.
رییس جهاددانشگاهی استان سمنان تأکید کرد: جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد انقلابی و متعهد، ظرفیت‌های علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و فرهنگی بسیار زیادی دارد و ذخیره سازی خون بند ناف رویان نیز یکی از این ظرفیت‌های بزرگ است، و با کمک مسوولان در راه اعتلای فرهنگ ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بندناف که برای جامعه و مردم بسیار مفید است، بیش از پیش موفق باشیم.
رهایی ادامه داد: از دیگر فعالیت های جدید شرکت فن آوری بن یاخته های رویان که آغاز تولید انبوه آن تا چهارماه ماه آینده خواهد بود بحث ذخیره سازی پرده آمنیوتیک جنین است که پرده آمنیوتیک غنی و سرشار از فاکتور رشد بوده و دارای ویژگی‌هایی همچون خواص ضد میکروبی، کاهش عفونت، خاصیت ضدالتهابی و کاهش درد در محل زخم است.
رییس جهاددانشگاهی استان سمنان گفت: این یک نوع پانسمان عادی و مفید زیستی و مانند یک چسب زخم است که قابلیت استفاده برای هر فردی را دارد، درمان زخم‌های مزمن و حاد دیابتی، بهبود و درمان سوختگی‌های درجه 2 وسه، زخم‌هایی که با فشار ایجاد می‌شود و همچنین تسریع روند بهبود پوست در بیماران EB از جمله کاربردهای پرده آمنیوتیک است.
بیش از600 نفر در مراکز علمی و کاربردی جهاد دانشگاهی استان سمنان مشغول به تحصیل هستند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب