22:59:48 - دوشنبه 3 جولای 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آیا این مرد می‌خواهد جای ظریف بنشیند؟
کانال تلگرام سمنان لاین

 آیا این مرد می‌خواهد جای ظریف بنشیند؟
صبح امروز توییت های اخیر الیاس حضرتی نماینده مردم تهران درباره تغییرات در کابینه دولت خبر ساز شد. اما جدا از اینکه اطلاعت مطرح شده از سمت وی قابل توجه بود، اما نکته مهمتر در میان آن ها حضور نام محمود واعظی در یک لابی گری دیگر است و این دومین بار است که نام وزیر ارتباطات در مسائل اینچنینی مطرح می شود.
مدتی قبل در بحبوحه اخبار متعدد در خصوص انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خبری از سوی اصلاح طلبان منتشر شد که مدعی شده بودند برخی از وزرای دولت در تلاش هستند، حضور اصلاح طلبان و علی مطهری در هیات رئیسه مجلس، منتفی کنند و در همین زمینه در حال رایزنی هستند.
حتی محمود صادقی در توییتر خود نوشت: «اگر برخی از وزرا دوباره در انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس مداخله کنند، سکوت نخواهم کرد». اما نام مشحصی از فردی برده نشد تا اینکه حسین مرعشی به حضور محمود واعظی در این مسئله اشاره کرد و در کانال تلگرامی خود نوشت: «فراکسیون امید، خیلی خوب و صحیح عمل کرد. اشــکال در بخشی از دولت است. بخشی از دولت در سال قبل که مجلس شکل گرفت، به جای اینکه فراکسیون امید را تقویت کنند جریان مقابل را تقویت کردند».
او در این نوشته ادامه داده است: «مشخصا من این مسئولیت را متوجه آقای واعظی می‌دانم. آقای واعظی علاقه‌مند است جریان سوم در مجلس راه بیندازد و این جریان سوم، عملا جریانی نمی‌شود جز اینکه در ائتلاف با اصولگرایان قرار می‌گیرد و امید را تضعیف می‌کند. این اشــتباه سیاسی بخشــی از دولت با محوریت آقای واعظی بود که بخشی از بدنه فراکسیون امید را تحت عنوان مستقلین جدا کرد و هدیه کرد به اصولگرایان».
البته همان روز وزیر ارتباطات تمامی این ادعاها را تکذیب کرد و در اینستاگرام خود نوشت: «اخبار نادرستی مبنی بر دخالت برخی از اعضای دولت در انتخاب هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در برخی شبکه‌های اجتماعی مطرح شده که قویا تکذیب می‌شود».
با این حال طرح این ماجرا ابهامات بسیاری داشت که تا امروز نیز به آنها پاسخ داده نشده است اما زمانی بر این ابهامات و احتمالات افزوده می شود که اخباری مبنی بر تلاش واعظی برای حضور در وزرات امور خارجه مطرح می شود. نکته جالب توجه این است که این بار هم خبر مذکور از سوی اصلاح طلبان مطرح شده است.
ماجرا از این قرار است که الیاس حضرتی شب گذشته در خصوص تغییر تحولات در کابینه مجموعه توییت هایی منتشر کرد که در دوتا از آنها آمده بود: محمود واعظى وزير ارتباطات در تلاش است جايگزين ظريف در وزارت امور خارجه شود، ولى اقبالى در اين زمينه وجود ندارد.
البته این بار هم واعظی آن را تکذیب کرده است اما نکته قابل توجه در این میان حضور چهره های اصلاح طلب با اسم و رسم مشخص است. یعنی در هر دو موضوع یک طرف محمود واعظی قرار داشت و طرف دیگر یا حسین مرعشی یا الیاس حضرتی. که این مسئله تا حدودی اخبار مورد نظر را از شایعات بدون منبع متمایز می کند.
اما از سوی دیگر احتمال صحت و سقم این ادعا ها هم در هاله ای از ابهام قرار دارد. ولی با اینحال مشخص نیست که اگر این اخبار صرفا گمانه زنی یا حتی شایعه باشند چرا باید در هر دو مورد نام واعظی مطرح شود؟ آیا اختلافاتی میان وی و اصلاح طلبان ایجاد شده است و آنها در تلاش هستند عرصه را بر واعظی تنگ کنند یا به راستی وزیر ارتباطات تحرکات مشکوکی دارد؟
ضمن اینکه سابقه واعظی در حوزه سیاست خارجی هم نشان میدهد که او بی تمایل برای حضور در این وزارت خانه نیست. زیرا واعظی حدود سیزده سال سابقه فعالیت در وزارت امور خارجه را دارد که حتی بعد از آن هم به عنوان معاون بین الملل و سیاست خارجه در مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شده بود. بنابراین نمی توان او را بی ربط به وزارت امور خارجه دانست اما آیا واقعا سعی در حذف محمدجواد ظریف دارد؟ اگر پاسخ خیر است پس دلیل مطرح کردن نام وی از سوی اصلاح طلبان در دو موضوع تقریبا مشابه چیست؟

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب