خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/07/03 14:50
شناسه خبر : 19271

دهه آینده با سونامی سالمندی در ایران مواجه می‌شویم؟

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پیش بینی می‌شود در دو دهه آینده، کشور با سونامی سالمندی مواجه شود. عبدالرضا عزیزی در همایش بین المللی «سالمندی جمعیت و پیامدهای مرتبط با سیاستگذاری» در تبریز گقت: طبق برآوردهای ما، تا پایان نیمه اول قرن بیست و یکم، بیش از ۸۰ درصد کشورهای در حال توسعه به سمت […] ...

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پیش بینی می‌شود در دو دهه آینده، کشور با سونامی سالمندی مواجه شود.
عبدالرضا عزیزی در همایش بین المللی «سالمندی جمعیت و پیامدهای مرتبط با سیاستگذاری» در تبریز گقت: طبق برآوردهای ما، تا پایان نیمه اول قرن بیست و یکم، بیش از ۸۰ درصد کشورهای در حال توسعه به سمت رشد جمعیت سالمندی می روند، در ایران نیز پیش‌بینی می شود در دو دهه آینده، کشور با سونامی سالمندی مواجه شود.

او افزود: متوسط عمر جمعیت در ایران بالای ۷۰ سال است، در واقع در قرن بیست و یکم با رشد جامعه سالمندی مواجه هستیم.وی گفت: با توجه به اینکه در ایران رشد جمعیت ۱.۳ درصد است، اکنون ۱۰ درصد جمعیت کشور سالمند است. در دنیا، رشد جمعیت به سرعت به سوی سالمندی پیش می رود، به طوری که در اواخر قرن بیست و یکم، ۲۲ درصد مردم جهان سالمند خواهد شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در سال ۱۴۰۰، ۱۴ درصد جمعیت ایران سالمند خواهد شد.وی با اشاره به اینکه در کمیسیون اجتماعی مجلس، قوانینی به نفع جمعیت سالمندان تصویب خواهیم کرد، گفت: برخی تصور غلطی در خصوص سالمندان دارند، اینکه می‌پندارند افراد سالمند، اعتماد به نفس پایینی داشته و یا محدود هستند یا از سلامت روانی و جسمی مناسب برخوردار نیستند.

عزیزی تاکید کرد: باید برای هر مقطع زندگی برنامه ریزی داشته باشیم، طوری برنامه ریزی کنیم تا در دوره سالمندی از انواع بیماری ها چون دیابت، سکته و غیره در امان بوده و عوارض سالمندی کاهش پیدا کند.