13:46:28 - شنبه 1 جولای 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خبر خوش برای مسکن مهری‎ ها
کانال تلگرام سمنان لاین

قائم مقام بانک مرکزی با بیان خبرهای خوش برای مسکن مهری ها گفت: در یکی از سیاست های جدید بنا شد منابع مسکن مهر به مدت ۱۰ سال در اختیار بانک مسکن قرار گیرد تا مسکن مهر تمام شود.
 اکبر کمیجانی در بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی که با حضور جهانگیری و طیب نیا در مرکز پژوهش های صدا و سیما در حال برگزاری است،به ایراد سخنانی در حوزه اقتصاد کلان، چالش ها و برنامه های آتی این بخش پرداخت و اظهار داشت: وضعیت رشد اقتصادی از سال های ۹۱ تا ۹۵ نشان میدهد در سال ۹۵ رشد ۱۲.۵ درصد است. رشد بدون نفت نیز نشان میدهد از اولین فصل روند مثبت بوده است.

وی با بیان اینکه عمده ترین دلایل رشد تولید ناخالص داخلی متاثر از رشد نفت است، افزود: به دلیل تحریم های بین المللی پیش از این از ظرفیت بخش نفت استفاده کافی نمی کردیم ولی باتوجه به توفیقات حاصله در این بخش توانسته ایم گام به پیش برداریم. رشد بالای نفت مهمترین نقش را در رشد اقصادی سال ۹۵ داشته است که احتمال تداوم این روند در سال جاری وجود نخواهد داشت بلکه حفظ وضع موجود می تواند این مهم را حفظ کند.

کمیجانی به حمایت دولت و بانک مرکزی در صنعت نفت اشاره و تصریح کرد: در صنعت و معدن نیز رشد بهبود یافته ای را ملاحظه می کنیم. در این بخش از رشد منفی ۴.۶ درصد به رشد ۶.۹ درصد رسیده ایم.

این مقام مسوول در بانک مرکزی ادامه داد: رشد بخش کشاورزی نیز در سال قبل به ۴.۲ درصد رسیده که با توجه به شرایط اقلیمی دو سال قبل امیدواریم رشد اقتصادی در این بخش در سال جاری نیز ادامه یابد. همچنین انتظار تداوم رشد بخش خدمات نیز در سال جاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه باتوجه به بهبود روابط خارجی، ثبات نرخ ارز، کاهش نرخ تورم و ثبات اقتصاد کلان انتظار ادامه روند رشد بخش غیرنفتی در سال جاری را داریم، تصریح کرد: در بخش ساختمان کاهش سرمایه گذاری علی رغم سیاست های شورای پول و اعتبار مشاهده می شود. سرمایه گذاری بخش خصوصی در مسکن برحسب قیمت های جاری نشان می دهد که رشد منفی در این بخش داشتیم. حتی شدت رشد منفی در سال ۹۵ به ۹۴ بیشتر هم شده است.

کمیجانی به سیاست های بانک مرکزی در حوزه مسکن از ساماندهی مالی مسکن مهر تا فرمول ها و ابداعات جدید در این حوزه اشاره کرد و افزود: در یکی از این سیاست ها بنا شد منابع مسکن مهر به مدت ۱۰ سال در اختیار بانک مسکن قرار گیرد تا مسکن مهر تمام شود. ضمن آنکه حساب صندوق پس انداز مسکن یکم نیز دیگر سیاست مسکنی دولت در این بخش است. همچنین سپرده قانونی بانک مسکن نیز کاهش یافت.

وی به افزایش وام مسکن و منابع مسکن مهر در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: امیداوریم تا اواسط سال اینده این پروژه به اتمام برسد. همچنین انتشار اوراق بهادار رهنی نیز نمونه از ابزارهای مالی دولت در حوزه مسکن است.

قائم مقام بانک مرکزی به تشریح سیاست های این بانک در حوزه تسهیلات مسکنی نیز پرداخت و ادامه داد: برای اینکه نرخ های سود قابل تحمل باشد برای بافت های فرسوده نرخ سود به ۸ درصد و مابقی ۹.۵ درصد و سایر ۱۱ درصد تعیین شده است. در صندوق پس انداز یکم بنا شد سالی ۹۴ هزار واحد ثبت نام صورت بگیرد که با تدابیر بانک مرکزی تا پایان اردیبهشت ماه ۱۷۱ هزار نفر سپرده گذاری کرده اند.

کمیجانی با بیان اینکه یک میلیون و ۹۷۹ هزار واحد به اسم مسکن مهر ثبت شده است، گفت:در دولت یازدهم ۸۱۸ هزار واحد تا کنون تحویل داده شده که تا پایان دولت به ۸۴۰ هزار می رسد و در مجموع تا شهریور یک میلیون و ۸۴۰ هزار واحد تحویل داده می شود.

وی همچنین درباره تورم تولید کننده در خردادماه نیز به بیان تازه ترین دستاوردهای بانک مرکزی پرداخت و از تورم ۶.۵ درصدی در این بخش خبر داد و گفت: اگر به سیاست های انضباط گرا تن ندهیم و مدیریت نسبی ثبات نرخ ارز را دنبال نکنیم پتانسیل بالای نقدینگی در جامعه را داریم که می تواند کار را سخت کند. هرچند این مهم در راس سیاست های دولت و رییس جمهور است و مسیری غیر از این طی نخواهد شد.

این مقام مسوول بانک مرکزی ثبات نسبی نرخ ارز همزمان با نوسان شدید ارزهای معتبر بین المللی را ناشی از سیاست های مالی دولت برشمرد و گفت: اولویت اصلی بانک مرکزی در تامین حفظ شغل و سیاست های حمایتی از تولید بوده است. رونق و حمایت از تولید همچنان در دستور کار بانک مرکزی است.

کمیجانی از رشد ۱۶.۴ درصدی رشد تسهیلات پرداختی در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به سال قبل خبر داد و افزود: بابت  بنگاه های اقتصادی، طرح های پیشرفت فیزکی بالای ۶۰ درصد و بهسازی و نوسازی در مجموع به ۲۱ هزار واحد ۳۰ هزار میلیارد تومان از کل تسهیلات بانکی اختصاص خواهد یافت. ضمن آنکه ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز اخیرا مصوب شده است که در مجموع ۵۰ هزار میلیارد تومان قرار است به واحدهای تولیدی تخصیص یابد این رقم به جای ۱۶ هزار میلیاردی است که قرار بود به ۷ هزار واحد تولیدی داده شود.

وی به وضعیت نرخ سود در بازار بین بانکی نیز اشاره کرد و گفت: نرخ سود در این بخش از ۲۸.۱ به ۱۸.۴ در سال ۹۴ و در سال ۹۵ به ۱۹.۲ و در سال جاری به ۱۹.۹ رسیده است. البته نرخ سود آنقدرهم بالا نرفته است.

این مقام مسوول در بانک مرکزی پیش بینی این بانک از متغییرهای اصلی اقتصادی را این چنین بیان کرد که در سال جاری تورم ۱۲.۲ درصدی، رشد اقتصادی ۴.۶ درصدی و نقدینگی ۲۰.۲ درصدی را خواهیم داشت.

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب