12:35:50 - جمعه 30 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سردرگمی وزارت نیرو در شرایط بی آبی کشور!
کانال تلگرام سمنان لاین

درحالیکه وضعیت آب رسانی به برخی از نقاط کشور در لبه تیغ قرار گرفته و هر لحظه امکان کمبود آب برای انتقال به شبکه در ساعات پیک قوت میگیرد روابط عمومی وزارت نیرو همچنان با تکذیب جیره بندی احتمالی آب بالاخص در خوزستان سعی بر رد مشکلات آبی کشور دارد.
 درحالیکه وضعیت آب رسانی به برخی از نقاط کشور در لبه تیغ قرار گرفته و هر لحظه امکان کمبود آب برای انتقال به شبکه در ساعات پیک قوت میگیرد روابط عمومی وزارت نیرو همچنان با تکذیب جیره بندی احتمالی آب بالاخص در خوزستان سعی بر رد مشکلات آبی کشور دارد.
البته این تکذیب ها  در حالی رسانه ای می‌شود که مسوولان آبی این وزارتخانه همواره با ارتباط مستمر با رسانه ها از سر به سر شدن تولید و مصرف آب شرب در بسیاری از نقاط کشور، نسبت به کمبود عرضه آب در شبکه هشدار می‌دهند!
براساس این گزارش، اخیرا مرکز روابط عمومی وزارت نیرو اعلام کرده خبر منتشر شده به نقل از استاندار خوزستان درباره جیره‌بندی آب در شهرهای این استان به دلیل کمبود آب صحت ندارد و توسط استاندار نیز تکذیب شده است.
با اینحال آنطور که کارشناسان پیش بینی می‌کنند در صورت افزایش دما که البته کاملا قابل پیش بینی است در اکثر نقاط کشور با کمبود آب مواجه خواهیم شد که چاره ای جزء جیره بندی نخواهد گذاشت. اگرچه در حال حاضر نیز به دلیل کمبود آب در برخی از نقاط کشور چون گرگان دولت در حال تامین آب شهرها از طریق دستگاه های آب شیرین کن است.
طبق پیش بینی‌های سازمان هواشناسی دمای هوا در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور بین ۰.۵ تا ۱.۵ درجه سانتیگراد گرم‌تر خواهد شد و این سبب می‌شود تا میزان مصرف آب افزایش یابد.
بنابراظهارات مسوولان تنها دو روز پس از آغاز تابستان ۶ کلانشهر و ۲۸۹ شهر در معرض تنش آبی قرار گرفته اند.
براساس این گزارش کلانشهرهای اصفهان، بوشهر، بندر عباس، شیراز، کرمان، مشهد به همراه ۲۸۹ شهر کشور در تابستان امسال دارای تنش آبی هستند؛ به این معنی که منابع آب موجود و مصرف انها در حالت سربه سر قرار دارد و در این وضعیت، کنترل مصرف از سوی مشترکان به‌ویژه در ساعت‌های پیک مصرف برای پایداری خدمات بسیار تعیین کننده خواهد بود.-  شهر سمنان بعنوان مرکزاستان سمنان با کمبود 150لیتر برثانیه ای آب مواجه میباشد
به اذعان “رحیم میدانی” معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در بسیاری از شهرها ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد با افت فشار آب روبرو شویم ولی به دلیل قدمت شبکه آن شهر نتوانیم فشار شبکه موجود در آب شهری را از حدی بالاتر ببریم که از جمله این شهرها می‌توان به شهر بوشهر اشاره کرد.
شایان ذکراست ، شهرسمنان  با میانگین مصرف 145 لیتر برای هرنفر در شبانه‌روز  کم مصرف کننده ترین شهرستان در استان سمنان میباشد
براساس اظهارات معاون وزیر نیرو، اگر به دلیل افزایش دما میزان مصرف آب در اوج زمان مصرف بیش از حد انتظار بالا برود ممکن است حجم مخازن کاهش یابد.
رحیم میدانی از مردم خواست همچون سال‌های گذشته برای برخورداری از شبکه آب پایدار به یاری وزارت نیرو شتافته و در زمان اوج مصرف، از وسایل مصرف طولانی خودداری کرده و نیازهای خود را در زمانی خارج از ساعات پیک مصرف برآورده کنند.
آنطور که مسوولان تاکید دارند ساعات پیک مصرف آب در روزهای غیر تعطیل بین ساعات ۱۶.۳۰ تا ۲۱ و در روزهای تعطیل بین ساعات ۱۰ تا ۱۴ و در بعداز ظهرها از ۱۶.۳۰ تا ۲۱ است که در این ساعت‌ها میزان مصرف آب به شدت افزایش خواهد داشت و فشار بسیار زیادی به شبکه تحمیل می‌شود.
با اینحال دلیل کمبود آب در بسیاری از شهرها و استانهای کشور را باید در نبود تاسیسات مناسب برای تصفیه آب جستجو کرد چراکه آنطور که مسوولان معتقدند وضعیت سدهای کشور مناسب است. به گفته معاون وزیر در امور آب، میدانی وضعیت سدهای کشور در زمان حاضر رضایت بخش است اما این موضوع سبب نمی‌شود که مصارف خود را مدیریت نکنیم؛ زیرا اگر میزان مصارف افزایش یابد حتی با وجود آب پشت سدها، در بسیاری از مواقع تاسیسات پاسخگوی نیاز بیش از حد مشترکان نخواهد بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. سید علی   جولای 1, 2017  

    باور کنید بیش از ۳۰ درصد آب از طریق لوله‌های فرسوده و خطوط انتقال بسیار قدیمی به هدر می‌رود. اما مسئولین فقط این موضوع را که مستقیما به خودشان مربوط می‌شود نمی‌بینند. خوشبختانه در سمنان فرهنگ مصرف تقریبا جا افتاده اما بین ۵۰ تا ۷۰ لیتر بر ثانیه را می‌توان هدر رفت آب در اثر فرسودگی و بقیه آن را ناچار بودن مردم به استفاده از دستگاههای تصفیه آب خانگی و عدم مدیریت مصرف نسبت داد.