12:52:18 - دوشنبه 19 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتظار مردم از دولت تدبیر و امید ؛ انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران
کانال تلگرام سمنان لاین

نویسنده : روح الله ساعدی

 

 آب، تنها ماده خام طبیعی است که هیچ جانشینی ندارد و از آنجا که کشور ایران و استان سمنان در منطقه‌ای خشک، بیابانی و نیمه بیابانی قرار دارد، قطره قطره آب یک نعمت است که اگر به درستی استفاده نشود، فقدان آب و کمبود این ماده‌ی حیاتی، جبران ناپذیر است.
بنا به اظهارات کارشناسان و متخصصین صنعت آب و برق کشور قیمت تمام شده‌ی هر لیتر آب در کشور رقمی بیش از 1300 تومان است و اینک در آستانه‌ی قرن بیست و یکم، آب نه همان مقام و اهمیتی را دارد که در قرن بیستم داشت، بلکه برخلاف نفت که پایان پذیر است آب به صورت کالایی با ارزش درآمده که ثروت ملت‌ها به ویژه در مناطق خشک و کم باران را تعیین و تامین می‌کند و بسیاری از صاحبنظران قرن آینده را قرن جنگ برسر آب می‌دانند!
لذا چگونگی حل مشکل آب در هر کشور، نشان دهنده‌ی روند درایت این مدیران و برنامه‌ریزان، تصمیم‌سازان – تصمیم‌گیران آن جامعه است، بخشی از درایت این مدیران و برنامه ریزان جهت تامین آب یک جامعه، در گرو اجرای طرح‌های زود بازده مثل حفر چاه طرح‌های میان مدت مثل احداث سد و مخزن و در نهایت اجرای طرح‌های دراز مدت مثل انتقال حوزه‌ی آب از یک نقطه به نقطه‌ی دیگر است. در استان سمنان در تمام این سال‌ها طرح‌هایی اجرا شده است ولی به دلیل عدم مدیریت صحیح و بهینه در مصرف آب و کمبود منابع آبی و میزان اندک باران و… جواب‌دهی مطلوب را به همراه نداشته است و موضوع کمبود آب یکی از جدی‌ترین چالش‌های این استان کویری است. اخیرا نیز شنیده شده که قرار است به عنوان مثال برای تامین آب مرکز استان چاه‌های آبی در اطراف شهر سمنان حفر گردد و اجرای طرح‌هایی چون احداث سد چاشم و فینسک در دستور کار قرار دارد.
هرچند که در حال حاضر کشورهای در حال توسعه در کنترل منابع آبی و ایجاد سدها و مخازن از یکدیگر پیشی می‌گیرند اما این اقدام سدسازی در کشور ما ایران تجربه‌ی ناخوشایندی را به دنبال داشته و معدود سدهای این استان، مثل سد شهید شاهچراغی در دامغان حال و روز مطلوبی را ندارد.
در رابطه با طرح انتقال آب دریاچه خزر به استان سمنان، باید گفت گروهی که خود را حامیان محیط زیست می‌خوانند و صرفا توسعه و پیشرفت کشور و هر جامعه‌ای را در گرو فعالیت‌ها و پروژه‌های منطقه‌ای و سازه‌ای می‌دانند به شدت با اجرای این طرح مخالفت کرده اند و در این میان همراهی برخی مسئولین و مردم شمال کشور را نیز گرفته‌اند.
در دو سال اخیر فریاد مخالفت و دشمنی با اجرای این طرح را سر داده و با مصاحبه‌های یک جانبه در کانال‌های تلویزیونی و انتشار مطالب غیرکارشناسی در رسانه‌ها و فضای مجازی تا آنجا پیش رفته‌اند که از شکل‌گیری مافیای انتقال آب در کشور خبر می‌دهند. اما غافل از این نکته که این سرزمین با تمام منابع خدادادی آن متعلق به همه‌ی مردم است. در شرایطی که هنوز بخش قابل توجهی از روان آب‌های منطقه‌ی شمال و دریای خزر از دسترس خارج شده و به کشورهای همسایه یا به دریا می‌ریزد و بخشی دیگر از این روان‌آب‌ها در موقع سیلابی، شهرهای اطراف دریای خزر را در خود غرق می‌سازد و به تاسیسات شهری آسیب می‌رساند و حتی جان مردم بی نوا را می‌گیرد، چگونه عده‌ای دایه‌ی مهربان از مادر شده‌اند و به دلیل برخی مسایل زیست محیطی که قابل حل و رفع است حاضرند که مردم یک استان که بخشی از آن را همشهریان خود آنها تشکیل می‌دهد از نعمت آب محروم کنند و مانع رشد و توسعه‌ی یک شهر و استان شوند؟ آیا بهتر نیست دوستداران محیط زیست که به دنبال مافیای خود ساخته‌ی انتقال آب دریاچه‌ی خزر هستند کمی بیندیشند و برای به وجود آوردن زیست بومی سالم و قابل تحمل برای شهروندان کشور، مدارک، مستندات و نظرات کارشناسان و متخصصین اهل فن را در مورد اجرای این طرح بخوانند و با عدد و رقم پا به میان بگذارند. متاسفانه امروزه همه علاقه دارند که کلی گویی کنند، چون کلی گفتن نیاز به اندیشه و فکر کردن ندارد. فکر و اندیشه مجال پرواز به تخیل و رویا را نمی‌دهد، واقعیت را می‌بیند و برای چاره چویی از معضل زیست محیطی ایجاد شده، فرافکنی نکرده و در رفع آن می‌کوشد.
سخن پایانی این که تنها راه نجات فلات کویر مرکزی ایران و در راس آن استان ما سمنان از بحران کم‌آبی و رفع موانع توسعه و آبادانی ، انتقال آب دریاچه‌ی خزر به این استان کویری است و در جهت تحقق این هدف سطح انتظارات مردم استان از دولت تدبیر و امید به ویژه در کابینه‌ی دوازدهم و از فرزند برومند این استان رئیس جمهور منتخب مردم بیشتر و فزونی‌تر شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. سمنان همشهری   جولای 15, 2017  

  همشهری شاهرودی باآن فکربکرتان نه کسی میتواند شهر سمنان نادیده بگیرد که باعدم انتقال اب به استان سمنان هم شما به سلامتی توسعه شاهرود را درخواب خواهید دید ……

 2. سید   جولای 5, 2017  

  انتقال آب دریای خزر به خاطر اثرات منفیش تو مجلس و با رای نماینده ها کنار رفت، با مدیریت صحیح مصرف و طرح های فعلی انتقال آب، مشکل آب سمنان با جمعیت فعلی حل میشه
  دعوا سر این موضع فقط به افزایش تنش ها کمک میکنه مگه اینکه از دانشگاه ها و مراکز علمی خواسته بشه که با مطالعات همه جانبه بهترین راه ها رو پیشنهاد بدن
  البته کلی کار دیگه هم هس که همه میدونن ولی انجام نمیشه مثل فرسودگی شبکه های اببرسانی که 25 تا 30 درصد اب رو هدر میده حالا یه حساب و کتاب کنید که این مقدار چه قدر از مشکلات مناطق مختلف رو حل میکنه اما توجهیی بهش نمیشه

 3. داریوش   ژوئن 29, 2017  

  برای نویسنده مطلب فوق ( ناشناس) که مغرضانه هم صدا با مخالفان انتقال اب دریای خزر به استان سمنان با داعیه حمایت از محیط زیست قلم فرسایی!!! کرده متاسفم. ما که می دونیم اگه آب به سمنان بیاد کار شما تمومه.

 4. ناشناس   ژوئن 28, 2017  

  این طرح باید با رعایت همه جوانب زیست محیطی صورت بگیره، محیط زیست اگه نابود بشه چند ده سال طول میکشه تا دوباره همون فضا ایجاد بشه، بخاطر تخریب محیط زیست هم کلی تاثیرات منفی اقلیمی و محیطی گریبانگیر کشور خواهد شد، چرا عطش توسعه به هرقیمتی برای برخی باید کل منافع یه ملت رو به خطر بندازه؟
  (سازمان ملل بخاطر جریانات تغییر اقلیم به شدت حساسه رو این موضوعات و بعضا هم بهمون گیر میدن، اونم بخاطر تاثیرات منفی اون روی بقیه کشورها وگرنه از چشم و ابروی ما خوششون نمیاد)

  بهترین راه مدیریت منابع موجوده وگرنه انتقال آب بین حوضه ای اثرات منفی بیشتری داره تا اینکه سوده ده باشه، در موارد محدود و با ضرورت بسیار بالا و با کلی ملاحظات خصوصا زیست محیطی انتقال اب صورت میگیره نه مثل کشور ما که نه مدیریت مصرف درست داریم نه طرح آمایش آبی سرزمین اجرا شده و هزارتا موضوع دیگه

  سمنان لاین عزیز، چرا پخش نمیکنی؟؟