12:41:21 - شنبه 17 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعامل و همدلی بین محیط‌ زیست و شکارچیان قانونی در دامغان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان از احداث یک تلمبادی و آبشخور حیات‌وحش در منطقه شکار ممنوع سفیدکوه آرسک این شهرستان خبر داد و گفت: این پروژه در تعامل بین محیط‌زیست و شکارچیان قانونی و دوستدار طبیعت این شهرستان احداث شده است.

به گزارش سمنان لاین ازایسنافرامرز اسفندریاری  با بیان اینکه برای اولین بار است که توسط شکارچیان طرحی با هدف حفاظت بهتر از حیات‌وحش و تامین نیاز آبی حیات‌وحش در کشور ایجاد می‌شود اظهار کرد: این پروژه بعد از ماه مبارک رمضان به صورت رسمی با حضور مسئولان و طبیعت دوستان افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه احداث این آبشخور نتیجه کار فرهنگی در یک شهرستان متمدن و فرهنگی است تصریح کرد: برای حفر چاه و ساخت این آبشخور اعتباری بالغ بر 200 میلیون ریال که از سوی طبیعت‌دوستان تامین شده هزینه شده است.

رئیس محیط‌زیست شهرستان دامغان از شناسایی شکارچیان قانونی در این شهرستان از سوی محیط‌زیست خبر داد و گفت: بیش از 30 نفر از شکارچیان قانونی و دوستداران حیات‌وحش و فعالان زیست‌محیطی شهرستان دامغان در اجرای این پروژه مشارکت داشتند.

وی با بیان اینکه این افراد عمدتا از افراد تحصیل‌کرده و اهل فرهنگ هستند افزود: این دوستداران طبیعت وسائل و امکانات مورد نیاز برای احداث این پروژه را در یک جاده 3.5 کیلومتری صعب‌العبور به دوش کشیده و در نصب آن مشارکت فعال داشتند.

اسفندیاری از اجرای این پروژه و تعامل و همدلی بین محیط‌زیست و شکارچیان قانونی به‌عنوان یک الگو برای کشور نام برد و گفت: باید با تقویت این ارتباط و کار فرهنگی و آموزشی از ظرفیت این دوستداران طبیعت در راستای حفاظت بهتر از حیات‌وحش استفاده کنیم.

این دوستدار حیات‌وحش با اشاره به اقدامات فرهنگی محیط‌زیست شهرستان دامغان در سال‌های اخیر از کاهش محسوس شکار در زیست‌گاه‌های دامغان خبر داد و اضافه کرد: از ابتدای سال‌جاری تا کنون تنها یک مورد شکار غیرمجاز در سطح زیست‌گاه‌های این شهرستان گزارش و کشف شده است.

وی با بیان اینکه شکارچیان غیرمجاز به هیچ‌عنوان با شکارچی قانونی قال مقایسه نیستند بیان کرد: شکارچیان غیرقانونی، نه شکارچی که شکارکش هستند و هیچگونه دلبستگی به طبیعت ندارند اما شکارچی قانونی می‌تواند به عنوان یک دوستدار محیط‌زیست و محیط‌بان نیز با ما همکاری کند.

رئیس محیط‌زیست شهرستان بر لزوم جذب شکارچیان قانونی تاکید کرد و گفت: شکار در چارچوب مقررات و قانونی به محیط‌زیست و حیات‌وحش آسیب جدی وارد نمی‌کند بلکه این شکار غیرمجاز است که به حیات‌وحش آسیب‌های جدی و گاه جبران‌ناپذیری وارد می‌کند.

وی از منطقه شکار ممنوع سفیدکوه آرسک به عنوان یک زیستگاه مهم نام برد و خاطرنشان کرد: این منطقه یکی از مهمترین زیستگاه‌های پلنگ ایرانی است.

اسفندیاری با بیان اینکه این منطقه شکار ممنوع از نظر پوشش گیاهی و همچنین تنوع جانوری وضعیت نسبتاً خوبی دارد اظهار کرد: آهو، پلنگ، کل و بز، قوچ و میش، گربه وحشی ، خرس ، گرگ و شغال ، روباه ، خرگوش، کرکس، جوجه تیغی، هوبره ، انواع بازهای شکاری، کبک، تیهو، کبوتر وحشی، باقرقره و…از جمله حیات‌وحش این منطقه شکارممنوع هستند.

بر چسب ها: ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب