خبر را در صفحه اصلی ببینید
خبر را چاپ کنید
17/06/16 13:32
شناسه خبر : 18722

ایرانی‌ها زبان فارسی را مدیون کدام سرزمین هستند؟

رییس کمیته ملی موزه‌ها (ایکوم) درباره قدمت و سوابق زبان فارسی نکات جالب و مهمی را تشریح کرد.  سید احمد محیط طباطبایی، از موافقت شورای عالی موزه‌های جهان با تشکیل زیرمجموعه گروه کشورهای موزه‌ای نوروز در اجلاس کشورهای آسیا و اقیانوسیه که آبان ماه در ایران برگزار می‌شود، خبر داد. وی با بیان اینکه “ما […] ...

رییس کمیته ملی موزه‌ها (ایکوم) درباره قدمت و سوابق زبان فارسی نکات جالب و مهمی را تشریح کرد.
 سید احمد محیط طباطبایی، از موافقت شورای عالی موزه‌های جهان با تشکیل زیرمجموعه گروه کشورهای موزه‌ای نوروز در اجلاس کشورهای آسیا و اقیانوسیه که آبان ماه در ایران برگزار می‌شود، خبر داد.

وی با بیان اینکه “ما امروز زبان فارسی دری خود را وامدار مردم بلخ هستیم”، گفت: این زبان، زبان گویش پهلوی منطقه بلخ بوده و بعدها حکومت سامانیان باعث شد زبان رسمی و عمومی بسیاری از مردمان و دولت‌ها و حتی دین و مذهب شود.

محیط طباطبایی با اشاره به شعار امسال ایکوم “گفتن ناگفتنی‌ها در فضایی جدید” گفت: اشیای موزه‌ای حقیقت را نشان می‌دهند و به همین دلیل بزرگترین دشمن این اشیا جباران تاریخ هستند. آنها آثار و حقایق تاریخی را از بین می‌برند تا بتوانند توجیهی برای خود بیاورند.

وی در ادامه به تخریب موزه‌ها، اشیا و مجسمه‌های تاریخی توسط داعش و طالبان اشاره کرد و افزود: نه‌فقط بخش کالبدی بلکه میراث ناملموس هم از هجوم این گروه‌ها در امان نیست.

محیط طباطبایی یکی از مهمترین میراث‌های غیرملموس را نوروز عنوان کرد و افزود: این میراث مشترک با حفظ تنوع فرهنگی پیونددهنده همه ماست، تنوع فرهنگی که جزیی از ذات و ویژگی‌های فرهنگ ایران است.

وی نوروز را روایتگر یک حقیقت تاریخی عنوان کرد و گفت: نوروز مانند ریسمانی است که ما را به گذشته و حقیقت خودمان پیوند می‌دهد و ارمغان آن صلح و همزیستی است.