1:52:36 - پنجشنبه 15 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار سمنان مطرح کرد؛
اتفاق تازه‌ای در خصوص پروژه انتقال آب خزر نیفتاده است!
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – استاندار سمنان از وجود 17 پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری در حال اجرا در این استان خبر داد و گفت: 16 پروژه نیز تاکنون اجرایی و مردم از مزایای آن بهره‌مند شدند.

به گزارش سمنان لاین ازایسنا محمدرضا خباز در حاشیه شورای حفاظت از آب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: 17 پروژه آبخیزداری و آبخوان‌داری دیگر نیز با هدف رفع مشکل کم‌آبی در استان برنامه‌ریزی شده که کار آنها هنوز شروع نشده است.

رئیش شورای عالی آب استان سمنان با اشاره به منابع و اعتبارات مورد نیاز برای این پروژه‌ها افزود: برای اجرایی شدن 16 پروژه آبخیزداری در دست اجرا و شروع به کار این پروژه‌ها به اعتباری بالغ بر 220 میلیارد تومان نیاز داریم.

وی با بیان اینکه اعتبارات منابع طبیعی معمولا کشوری است تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم علاوه بر تلاش برای جذب تخصیص بیشتر از طریق منابع ملی از محل منابع استانی نیز بخشی از اعتبارات این حوزه را تامین کنیم.

خباز با اشاره به تغییرات اقلیمی پیش آمده در دنیا و از جمله ایران گفت: ما در سطح استان هم سیلاب‌های ویران‌گر و مخربی را در مقاطعی از سال تجربه می‌کنیم و هم با کاهش بارش‌ها و وقوع خشکسالی در مناطقی از استان روبرو هستیم لذا منابع طبیعی از طرق طرح‌های آبخیزداری به دنبال استفاده بهتر از منابع آب سطحی و روان‌آب‌ها و همچنین تغذیه سفره‌های زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه تامین آب از وظایف آبخیزداری است افزود: اگر حمایت شود در این بخش می‌توانیم به کاهش مشکلات استان در بخش کم‌آبی کمک شایانی کنیم.

استاندار سمنان با اشاره به دستور جلسه دومین شورای حفاظت آب استان در سال 96 گفت: علاوه بر بحث پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری، کمک به تجهیز چاه‌های استان به کنتورهای حجمی نیز دیگر دستورجلسه نشست امروز بود.

این مقام ارشد اجرایی بااشاره به کمبود منابع آبی در این استان اضافه کرد: نباید در سطح استان سمنان هیچ چاهی وجود داشته باشد که بدون کنتور حجمی آب برداشت کند.

وی از وجود 569 چاه فاقد کنتور حجمی در این استان خبر داد و گفت: امروز مقرر شد که دولت با اختصاص اعتباراتی به این بخش و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی شرایطی در استان فراهم کند که هیچ چاهی در استان سمنان بدون کنترل آب برداشت نکند چرا که این کنتورها علاوه بر حفاظت از منابع آب در دسترس به فرآیند تعادل‌بخشی به سفره‌ها نیز نقشی مهم دارند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص پروژه انتقال آب خزر نیز گفت: هنوز اتفاق تازه‌ای در این خصوص نیفتاده !!! اما عمده نظرات محیط‌ زیست کشور از سوی استان تامین شده، جلسات متعددی هم با مسئولان این سازمان برگزار کردیم و منتظریم که پاسخ نهایی از سوی این سازمان صادر شود.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. m   ژوئن 18, 2017  

    پروژه های مهم شهرستان سمنـان همیشه طرف هایی جهت سنگ اندازی دارد؟ اگه این طرح برای گرمسار یا شاهرود بود آیا همین برخورد باهاش میشد؟؟

  2. سمنان همشهری   ژوئن 15, 2017  

    معلوم است با این فکر بکر خانم معصومه ابتکار و پوپولیستی وغیر ممکن خواندن انتقال آب خزر بوسیله طیف هم فکر ایشان هیچ تحول واتفاق خاصی دراین رابطه اتفاق نخواهد افتاد …