12:58:40 - پنجشنبه 15 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حضور زنان در دولت دوازدهم چگونه خواهدبود؟
کانال تلگرام سمنان لاین

نگاه‌ها به آن برگه‌اي است كه حسن روحاني براي معرفي كابينه‌اش به مجلس مي‌برد. آنهايي كه بايد در چهار سال پيش رو در وزارتخانه‌هاي دولت وزارت كنند و شايد ردپايي از نماينده يا نمايندگان جمعيت
۴۹ درصدي جامعه هم در آنها باشد. حضور زنان در دولت دوازدهم كم‌كم از لباس وعده در مي‌آيد. زمزمه حضور پررنگ زنان در كابينه دوازدهم چه در قامت وزير و چه در قامت معاون حالا جدي‌تر و قوي‌تر شده است. با چراغ سبزي كه ديروز اسحاق جهانگيري به نمايندگي از دولت نشان داد حالا احتمال حضور پررنگ زنان در پاويون دولت از هر زمان ديگري بيشتر است. در همه سخنراني‌هاي حسن روحاني در روزهاي مبارزات انتخاباتي مخاطبان خاصي وجود داشت.
مخاطباني كه ٤٩ درصد جامعه را تشكيل مي‌دهند و اين‌بار حسن روحاني توجه ويژه‌اي به آنها داشت. بارها در ميان شور و هيجان سخنراني‌هايش «زنان» را مخاطب قرار داد و با آنها سخن گفت. در فيلم انتخاباتي‌اش يكي از نخستين او الويت‌هاي او «زنان» بودند كه رييس‌جمهور مي‌خواست برخلاف بقيه آنها را ناديده نگيرد.
شاه‌بيت سخنراني‌هايش نپذيرفتن تبعيض جنسيتي بود و از آنها كه در دولت گذشته ٨٦٠ هزار نفر از زنان را بيكار كرده بودند گلايه داشت. «زن» را «معضل» و «مشكل» جامعه نمي‌دانست و براي ماندن آنها در صحنه برنامه داشت. حالا اما نزديك به ٢٦ روز از انتخابات رياست‌جمهوري دوازدهم مي‌گذردو حسن روحاني با كسب ٢٤ ميليون راي از مردم بعد از تاييد صحت انتخابات توسط شوراي نگهبان انديشه‌اي جز تشكيل يك كابينه ندارد. در اين ميان اما زمزمه حضور پررنگ زنان در كابينه دوازدهم يكي از اصلي‌ترين شنيده‌ها در تمام ٢٦ روز اخير بوده است.
وعده‌اي كه قرار نيست فراموش شود
حسن روحاني بايد در نيمه دوم مرداد ماه ليست وزراي پيشنهادي‌اش را به مجلس ارايه كند. اگر به سبك چهار سال پيشش بخواهد عمل كند احتمالا در همان روزي كه براي تحليف و سوگند ياد كردن به مجلس شوراي اسلامي مي‌رود ليست وزراي پيشنهادي‌اش را هم ارايه مي‌كند تا كار تشكيل كابينه را چند هفته‌اي جلو بيندازد.
در تمام روزهاي اخير شنيده‌هاي بسياري در مورد حضور زنان در دولت به گوش مي‌رسيد، در مورد حضور زنان در كابينه هم شهيندخت مولاوردي معاون زنان رييس‌جمهور چندي پيش اين وعده را داده بود كه فضايي كه در كابينه دوازدهم وجود دارد متفاوت از كابينه يازدهم خواهد بود و زنان از آن سهم ويژه‌اي خواهند داشت. هرچند كه او پاسخ دقيقي در اين مورد كه اين سهم ويژه زنان به وزارت هم خواهد رسيد يا نه را نداد اما به نظر مي‌رسد شرايط متفاوت‌تري در راه است. حسن روحاني در دولت يازدهم پنج معاون زن داشت. سهمي كه اصولا در ميان معاونت‌هاي رييس‌جمهور در گذشته بي‌سابقه بوده است پس اين سهم ويژه زنان كه در راه بوده است احتمالا چيزي در حد وزارت بايد باشد.
وعده جدي معاون اول رييس‌جمهور
از ديگر افرادي كه در دولت سخت پيگير حضور پررنگ زنان است اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور است. جهانگيري با نقش‌آفريني ويژه‌اي كه در عرصه انتخابات رياست‌جمهوري و همراهي با رييس‌جمهور شنيده مي‌شد مسلما نقش جدي‌تري هم در تشكيل كابينه خواهد داشت. او حدود يك هفته پيش با انتشار تصويري از خودش و زهرا اشراقي نوه امام و رييس دولت اصلاحات از رايزني درباره حضور هرچه بيشتر زنان در دولت دوازدهم خبر داده بود. اين‌بار اما او توييتي مهم در مورد حضور زنان در كابينه داشت.
ديروز كه خبرهايي از رياست‌جمهوري مبني بر جلسه مشترك اسحاق جهانگيري و فعالان سياسي زن شنيده مي‌شد با اين توييت مهم اسحاق جهانگيري تمام شد. او نوشت: «امروز ضرورت حضور و مشاركت زنان در فعاليت‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي و مديريتي پذيرفته شده است و در دولت دوازدهم از توانمندي زنان استفاده بيشتري خواهد شد.»
موضوعي كه بيشتر يك چراغ سبز از سوي دولت براي حضور جدي‌تر زنان در كابينه تلقي مي‌شد. اسحاق جهانگيري در جلسه ديروزش با اشاره به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي جامعه زنان در عرصه‌هاي مختلف گفت: اگرچه در گذشته عده‌اي با حضور و فعاليت زنان در فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي مخالفت مي‌كردند اما امروز ضرورت حضور و مشاركت زنان در فعاليت‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي و مديريتي امري پذيرفته شده است.
معاون اول رييس‌جمهور افزود: در دولت يازدهم با وجود محدوديت‌هاي فراوان تلاش شد از ظرفيت و توانمندي زنان در هيات دولت و سطوح مختلف مديريتي كشور استفاده شود. جهانگيري با اشاره به ديدگاه امام خميني(ره) مبني بر استفاده از توانمندي‌هاي زنان در بخش‌هاي مختلف تصريح كرد: در دولت دوازدهم تلاش خواهيم كرد كه از ظرفيت و توانمندي زنان استفاده بيشتري شود و نقش‌آفريني و سهم زنان در سطوح مختلف مديريتي در دستگاه‌هاي اجرايي كشور افزايش پيدا كند.
وزير زن در راه است؟
تابوي وزير زن در دولت محمود احمدي‌نژاد شكسته شد. او. در معرفي كابينه دولت دهم سه وزير زن به مجلس معرفي كرد كه از ميان آنها تنها يك نفر قادر به گرفتن راي اعتماد از مجلس بود. اين‌بار اما مجلسي بر روي كار است كه زنانش سخت اعتقاد به توانايي‌هاي زنان دارند و در تذكرهاي هفته گذشته‌شان خطاب به رييس‌جمهور خواهان حضور جدي زنان در كابينه شده‌اند. نمايندگان مرد مجلس هم نگاه منفي به وزير شدن زنان ندارند و به نظر مي‌رسد كه فضاي مجلس دهم براي معرفي وزير زن كاملا مساعد است و همين كار حسن روحاني را براي معرفي يك يا چند وزير زن به مجلس راحت‌تر مي‌كند.
در ميان ليست وزارتخانه‌ها اما اسامي متفاوتي از زنان به گوش مي‌رسد. وزارت آموزش و پرورش از جمله وزارتخانه‌هايي است كه احتمال حضور يك زن در راس آن بسيار بالا است. برخي زمزمه‌ها از احتمال حضور يك زن در وزارت علوم هم حكايت دارد. اما آنچه كه مشخص است اين است كه زنان اين‌بار علاوه بر سهم بالايي كه در معاونت‌هاي رييس‌جمهور دارند در ساير بخش‌ها نيز حضور پرررنگي خواهند داشت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب