13:47:12 - پنجشنبه 8 ژوئن 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
روایت یک روز پرالتهاب در ماه عسل
کانال تلگرام سمنان لاین

برنامه ماه عسل شب گذشته روایتگر قصه روز مهم زندگی نوزاد 13 ماهه شد.

در ابتدا علیخانی میزبان کاپیتان عشایری شد و پیرامون زندگی روزمره او گفتگو کرد.

عشایری 65 ساله است و ماه‌های آخر فعالیت پرواز خود را سپری می‌کند و نسبت به این روزها نگرانی‌هایی دارد. او امیدوار است که قانون 65 ساله پرواز تغییر کند و او زمان بیشتری پرواز کند.

در ادامه کاپیتان عشایری اتفاق مهم مهر ماه سال گذشته را این طور تعریف کرد: «ما در هواپیما آماده پرواز بودیم که با ما ارتباط برقرار کردند. گفتند یک کودک 13 ماهه بر اثر سانحه تصادف دستش قطع شده و باید با این پرواز به شیراز برود. من همان لحظه قبول کردم اما هیچ مجوزی نداشتم. کودک و پدرش بدون بلیت و مجوز پزشک قرار بود سوار هواپیما شوند. این  کودک فقط نیم لیتر خون در بدنش داشت. در ادامه به همه مسافران اطلاع دادم وآنها هم خیلی دلسوزی کردند.»

وی ادامه داد: «ما با دکتر لیاقت در شیراز تماس داشتیم. او به ما گفت قبل از اینکه شش ساعت از این حادثه بگذرد، باید به بیمارستان منتقل شود تا بتوانیم پیوند کنیم. ما هم به خاطر داشتن زمان کم به کار خودمان سرعت دادیم. در این مدت همه از جمله برج مراقبت، فرودگاه شیراز و … کمک کردند.»

کاپیتان عنوان کرد: «زمان پرواز به شیراز یک ساعت و ده دقیقه است اما ما پنجاه دقیقه‌ای به فرودگاه شیراز رسیدیم. وقتی به شیراز رسیدیم آمبولانس منتظر بود و کادر پزشکی هم در بیمارستان حضور داشتند.»

عشایری افزود: «ما به همراه کودک به بیمارستان رفتیم. بعد از هشت ساعت، دکتر گفت که باید 24 ساعت از عمل بگذرد؛ امیدوارم ناخن های کودک سیاه نشود. آن 24 ساعت برای ما خیلی طولانی گذشت و خدا را شکر بعد از یک هفته شرایط خوب بود. در این مدت من تلفنی با خانواده کودک در ارتباط بودم اما تصویری از ساجد ندیدم.»

در ادامه این برنامه،دکتر لیاقت، پزشک جراح ساجد، در قاب ماه عسل حضور پیدا کرد.

دکتر لیاقت در خصوص این اتفاق گفت: «بعد از تصادف، خانواده ساجد از طریق آشنایی که داشتند، با من تماس گرفتند و من به آنها گفتم که فقط شش ساعت بعد  از این حادثه می‌توانم عمل کنم. بیشتر از شش ساعت نمی‌شود.»

وی ادامه داد: «زمانی که فهمیدم کودک 13 ماهه است، هیجان زده شدم. تا حالا بچه 13 ماهه نداشتیم اما به آینده او فکر کردم و به آنها پذیرش دادم و بعد از این تصميم کاپیتان با من تماس گرفتند و هماهنگ شدیم. ما فقط یک ساعت ونیم زمان داشتیم.»

در ادامه برنامه، عکس‌های ساجد در هواپیما و بیمارستان نشان داده شد.

دکتر لیاقت عنوان کرد: «ما همه فرم‌های پذیرش را با هماهنگی و تماس‌ها در طول پرواز پر کردیم و همه امکانات فراهم بود. در عمل پیوند ثانیه‌ها ارزشمند دارد و بعد از ورود ساجد به بیمارستان، مستقیما وارد اتاق عمل شدیم. من زمان عمل را مانند جنگ می‌دانم که لحظه به لحظه اهمیت دارد.»

در بخش پایانی برنامه، ساجد و پدرش در استودیو حضور پیدا کردند. پدر ساجد از چگونگی تصادف صحبت کرد و اینکه تصادف باعث می‌شود دست کودک قطع و به بیرون از ماشین پرتاب شود. پدر ساجد تاکید کرد اگر در لحظه تصادف دست ساجد به دور گردن مادرش حلقه نشده بود، احتمال اینکه در این حادثه رگ گردن مادرش قطع بشود و او از دنیا برود، بسیار بود. در این اتفاق در واقع به خواست خدا این کودک 13 ماهه مادر را از خطر مرگ نجات داد.

پدر  ساجد از استرس بسیار زیاد خود پیش از عمل فرزندش سخن گفت و در نهایت به این موضوع اشاره کرد: «این عمل بسیار دشوار بود که در دنیا سابقه نداشت. این جراحی روی افراد کم و سن و سال اجرا نشده بود اما در ایران این اتفاق افتاد و موفقیت آمیز بود. »

پدر ساجد در پایان از کاپیتان عشایری و دکتر لیاقت تشکر کرد و گفت: «دین آنها به گردن من است. هیچ وقت نمی‌توانم ادای دین کنم. آنها زندگی دوباره به من بخشیدند.»

دکتر لیاقت هم در ادامه گفت: «حال ساجد الان خوب است اما عمل‌های دیگری هم باید روی او انجام شود.»

‏‎‏او در پایان تاکید کرد: «به دلیل پر بیننده بودن ماه عسل می‌خواهم بگویم که پزشکان از خود مردم هستند. دوست دارم رابطه پزشکان و بیماران بهتر شود و قدر یکدیگر را بدانند.»

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب