21:49:36 - دوشنبه 29 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پروفسور عبدالكريم بهنيا ؛
خشكسالي شديد و فرونشست زمين در استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین  – پدر علم قنات ايران گفت: جنگ آينده براي تأمين منابع آب مورد نياز خواهد بود و دير يا زود، زماني مي‌رسد كه جنگ بر سر آب آغاز خواهد شد.

به گزارش سمنان لاین ازایسناپروفسور عبدالكريم بهنيا  افزود: در آينده نه چندان دور، جنگ بر سر زمين و هوا نخواهد بود، جنگ براي تصاحب يك منطقه از زمين نخواهد بود، بلكه جنگ آينده براي تصاحب بر منابع آبی خواهد بود که چندان هم دور نیست.

وي ادامه داد: روزي فرا خواهد رسيد كه ما به جاي اينكه مواد مورد نياز ديگري از كشورهاي دنيا خريداري كنيم، بايد آب مورد نياز كشور را از كشورهاي ديگر خريداري كنيم، خدا كند آن روز فرا نرسد.

اين استاد دانشگاه با بیان اینکه آب نياز اوليه استان‌هايي مانند سمنان است اظهار كرد: امروز كه این استان و برخی استان‌های دیگر که در مناطق كم بارش قرار دارند دچار خشكسالي شديد بوده و دچار بحران كمبود آب هستند.

وی با بیان اینکه امروز در اين مناطق و از جمله در استان سمنان به مصرف آب بيشتري نياز داريم، اضافه کرد: وجود چاه‌هاي غيرمجاز، اضافه برداشت از چاه‌ها و همچنين برداشت غيرمجاز باعث خشكسالي شديد و فرونشست زمين در استان سمنان شده است.

پروفسور بهنيا با اذعان به اینکه مقدار زياد و قابل توجهي از منابع آبی كشور ما در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود، اظهار كرد: حدود 85 درصد آب كشور در بخش كشاورزي هدر مي‌رود، آبياري سنتي در بخش كشاورزي باعث هدررفت منابع آبي در كشور شده است وحل اين مشكل نيازمند تغيير در الگوي كشت و همچنين اجراي طرح‌هاي آبياري با روش‌هاي نوين و پيشرفته است.

پدر علم قنات ايران با بيان اينكه قنات‌ها در كشور نيز اوضاع مناسبي ندارند گفت: قنات‌هاي چند هزار ساله در كشور در اثر بي‌توجهي و بي‌مسووليتي در حفظ و نگه‌داري در حال از بين رفتن هستند و هيچ تلاشي براي حفظ و احياء آنها نمي‌شود.

وي اضافه كرد: در حال حاضر در كشور بالغ بر 300 هزار چاه غيرمجاز وجود دارد كه باعث از بين رفتن قنات‌های كشور شده است.

به گزارش سمنان لاین اين استاد دانشگاه با بيان اينكه مصرف ما خيلي بيشتر از ظرفيت منابع آبي فعلی است، خاطرنشان كرد: چاه‌هاي غيرمجاز، اضافه برداشت‌ها و… باعث افت شديد منابع آبي در کشورمان شده است .

بهنیا خواستار مشارکت مردم و جوامع محلی برای مقابله با بحران آب شد و گفت: متاسفانه اين بحران به راحتي حل نشده و این اضافه‌برداشت‌ها و افت سفره‌های زیرزمینی نیز به این سادگی‌ها جبران‌پذير نخواهد بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب