23:10:19 - شنبه 27 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مرمت و استحكام‌بخشی مسجد امام سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

رئیس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان گفت: عملیات مرمت و استحکام بخشی مسجد تاریخی امام (سلطانی) شهر سمنان آغاز شد.

 حمیدرضا دوست‌محمدی با اعلام این خبر افزود: داربست‌زنی در ایوان غربی(ایوان اصلی بنا)، اندود برداری از تزئینات ایوان، تثبیت کاشیکاری و تزئینات بدنه داخلی و خارجی ایوان و بازسازی تزئینات آسیب دیده از جمله فعالیت‌های در دست انجام برای مرمت این بنای تاریخی است.

وی گفت: حفر کانال ناکش برای از بین بردن رطوبت صعودی در بدنه خارجی ورودی شرقی مسجد، ساماندهی حوض میانی حیاط مسجد با تخریب حوض فعلی که فاقد هویت است و بازسازی حوض بنا با شکل و فرم سنتی گذشته با مصالح سنگ یکپارچه، از دیگر برنامه های مرمت این مسجد تاریخی است.

دوست محمدی افزود: مرحله بعدی مرمت، شامل ساماندهی و بازپیرایی کف و بدنه‌های دالان ضلع شمال غرب مسجد است که به عنوان ورودی فرعی بنا به تکیه پهنه دسترسی دارد.

رئیس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان سمنان با بیان اینکه مسجد امام سمنان جزو مساجد چهار ایوانی شاخص دوره قاجاریه و از شاهکارهای مساجد ایرانی است که به صورت وقف خاص در اختیار متولی موقوفات است اظهار کرد: مسجد امام در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است و عناصر تشکیل دهنده این مسجد را ایوان‌های متعدد، شبستان‌های وسیع و حجره‌ها و کاشیکاری‌های زیبا و هفت رنگ تشکیل می‌‌دهد.

مسجد سلطانی(امام) به شماره 257 در تاریخ 30/3/1315 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این مسجد تاریخی و یادگار دوران قاجار، بیش از 80 سال است که درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، سی‌ام خرداد ماه امسال هشتاد و یکمین سالگرد ثبت ملی این مسجد زیبا و تاریخی است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب