2:37:05 - دوشنبه 15 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فرماندارسمنان پس از کش وقوس های فراوان تأکیدکرد؛
تحت هیچ شرایطی تخطی از قانون را تحمل نخواهم کرد
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین  – فرماندار سمنان و رئیس هیات اجرایی انتخابات مرکز استان با انتقاد از فضاسازی‌های سیاسی برخی جریان های سیاسی و رسانه‌های محلی در خصوص تایید صلاحیت همه نامزدهای شوراهای شهر و روستا در سمنان گفت: نمی توان که برای کسانی که بر اساس قانون می توانند کاندیدا شوند که پرونده سازی کرد و مانع از کاندیداتوری وی شد.

به گزارش سمنان لاین ازایسنا سیدعباس دانایی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تایید صلاحیت همه نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهرو روستا در سمنان براساس مر قانون بوده است.

وی با بیان اینکه همه مراحل قانونی در تاییدصلاحیت نامزدها طی شده افزود: قانونگذار برای هیات‌های اجرایی و نظارت وظایفی برشمرده و این صلاحیت را به آنها داده که براساس موازین قانونی و از جمله استعلام از مراجع چهارگانه نامزدها را تایید یا ردصلاحیت کند.

فرماندار سمنان با بیان اینکه تایید صلاحیت نامزدها در فضایی کاملا شفاف صورت گرفته گفت: حتی در برخی موارد رای گیری بین اعضا به صورت رای مخفی انجام گرفته تا هیچ شبهه ای نباشد.

وی با گلایه از فضاسازی‌های جناحی و نادیده گرفتن قانون ادامه داد: براساس قانون کسی که در دستگاه های چهارگانه پرونده‌ای نداشته باشد را بدون دلیل نمی توان رد صلاحیت کرد لذا دوستان نباید انتظار داشته باشند که ما به عنوان مجریان قانون، برای خوشایند برخی ها، قوانین را دور و یا زیرپا بگذاریم.

دانایی با بیان اینکه فرماندار در این هیات تنها یک رای دارد افزود: وقتی کسی براساس قوانین مشکلی ندارد نمی توان که برای وی مشکل تراشی کرد و او را ردصلاحیت کرد؟.

وی با بیان اینکه هیات اجرایی صلاحیت دو نفر را نیز رد کرد ادامه داد: این دو نفر که در هیات نظارت استانی به سه نفر افزایش یافتند از سوی هیات مرکزی نظارت که تایید و یا ردصلاحیت ها منحصرا در اختیار آنها است دوباره تاییدصلاحیت شدند.

رئیس هیات اجرایی انتخابات شوراها در سمنان با بیان اینکه قانونگذار دست مراجع بالاترو از جمله هیات مرکزی نظارت را در رد و نقض تصمیم هیات اجرایی شهرستان ها باز گذاشته گفت: فرآیند تایید و یا ردصلاحیت نامزدها یک روند و مسیر قانونی دارد و اگر از این روند خارج شود قانون این اجازه را به هیات نظارت داده که ورود کرده و آن را اصلاح کند.

وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص چرایی مخالفت یکی از نمایندگان عضو هیات نظارت استانی و اعتراض های وی به تاییدصلاحیت یکی دو نامزد شورای شهر سمنان، با رد این ادعا که پرونده نامزدها تحویل هیات نظارت نشده گفت: من این ادعا را در رسانه ها دیدم و از آن متعجب شدم چرا که براساس قانون ما موظفیم که مدارک را در اختیار آنها قرار دهیم و این کار را نیز براساس نص قانون انجام دهیم.

فرماندار سمنان با بیان اینکه این ادعا بیشتر به شوخی شباهت دارد اضافه کرد: هیات اجرایی بر مبنای مر قانون عمل کرده است. ضمن اینکه برای رفع شبهات برخلاف روند معمول من شخصا در هیات نظارت حاضر شدم و توضیحات لازم را به اعضای محترم شورا ارائه دادم همچنین در همین راستا طی نامه ای از هیات نظارت مرکزی کشور نیز در این ارتباط استعلام گرفته و صراحتا اعلام شد که همه موارد منطبق بر موازین قانونی بوده است.

وی با بیان اینکه برخی ها دنبال این بودند که ما قانون را دور بزنیم و برخلاف قانون عمل کنیم گفت: متاسفانه برخی ها اصرار داشتند که ما قانون را نادیده گرفته و برخی نامزدها را ردصلاحیت کنیم اما بنده از ابتدا عرض کردم که تحت هیچ شرایطی تخطی از قانون را تحمل نخواهم کرد.

دانایی با اذعان به اینکه همه اعضای هیات اجرایی و نظارت بر انتخابات استان در جریان ریز مسائل قرار گرفتند ادامه داد: خوشبختانه تعداد اعضای این دو هیات که کم هم نیستند برخلاف فضاسازی های برخی ها از اقشار، حرف و سلیقه های سیاسی مختلف و از معتمدان شهرستان هستند.

وی با اشاره به برخی مواد قانونی گفت: علاوه بر قانون انتخابات شوراها که براساس آن تاییدصلاحیت ها انجام شده بر اساس بندهای 25 و 26 قانون مجازات اسلامی نیز حتی اگر خدای ناکرده افرادی تخلفی کرده و محرومیت هایی برای آنها در نظر گرفته باشند بعد از یک بازه زمانی مشخص، مشمول زمان شده و این محرومیت ها لغو خواهد شد.

فرماندار با بیان اینکه چنانچه تخلفی هم صورت گیرد بی تردید قانونگذار می تواند با آن برخورد کند گفت: من به شخصه دلیلی برای این فضاسازی ها و طرح برخی مسائل خلاف واقع نمی بینم چرا که گذشته از همه آنچه که شرح آن رفت فرماندار جدای از استعلام کتبی از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای کشور و ارائه جوابیه آن به اعضای شورای استانی، برای اولین بار و در اقدامی بی سابقه در جمع اعضای هیات اجرایی حضور یافته و برای روشن شدن موضوع همه موارد را شرح و تبیین کردم اما متاسفانه یکی از اعضای محترم شورا به طرح دوباره این مطلب پرداخته است.

دانایی با رد شایعه انتخاب اعضا از یک طیف و جریان سیاسی گفت: همه افراد تعیین شده از معتمدین و افراد شناخته شده در سمنان و از سلیقه ها و گرایش های مختلف سیاسی هستند ضمن اینکه تایید این افراد با تایید خود هیات نظارت بر انتخابات استان بوده است لذا طرح این مسائل هم چندان موجه نیست کما اینکه در برخی موارد ما افرادی را معرفی کردیم و هیات نظارت آنها را تایید نکرده و فرمانداری دوباره افراد جایگزین معرفی و در نهایت همه آنها به تایید خود اعضای هیات نظارت بر انتخابات رسیدند.

وی با بی اساس خواندن ادعای چینش افراد در این شورا از سوی فرمانداری گفت: براساس قانون این افراد خود انتخابات داخلی برگزار کرده و فرماندار دخالتی در آن نمی تواند داشته باشد. ضمن اینکه نمی توان به این اعضا تحمیل کرد که به انتخاب کدام یک از اعضا رای دهند.

به گزارش ایسنا؛ سمنان از جمله شهرستان هایی در کشور بود که 100درصد نامزدهای ثبت نام کرده برای شوراهای اسلامی شهر و روستای آن تاییدصلاحیت شدند. پیش از این تاییدصلاحیت یکی از نامزدها در این حوزه انتخابیه با اعتراض یکی از اعضای هیات نظارت استانی همراه شده بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب