1:58:59 - یکشنبه 14 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
صنعتی که فرزند ناخواسته دولت شد
کانال تلگرام سمنان لاین

در حالی قطعه سازان کشورمان سال‌هاست که با رکود مواجه شده اند و هیچ حمایتی از آنها صورت نمی‌گیرد که نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت همواره سایه حمایتی خود را از سر خودروسازان داخلی کم نکرده و مقصر اصلی بی کیفیتی خودروهای داخلی را قطعه سازان می‌داند.
صنعت خودرو زیر پر و بال نعمت زاده رشد نکرد/ صنعتی که فرزند ناخواسته دولت شد
 در حالی قطعه سازان  کشورمان سال‌هاست که با رکود مواجه شده اند و هیچ حمایتی از آنها صورت نمی‌گیرد که نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت همواره سایه حمایتی خود را از سر خودروسازان داخلی کم نکرده و مقصر اصلی بی کیفیتی خودروهای داخلی را قطعه سازان می‌داند.
چندی پیش وزیر صنعت گفت که خودروسازان داخلی مقصر بی کیفیتی خودروهای داخلی نیستند بلکه این قطعه سازان هستند که کیفیت محصولاتشان پایین است و موجب می شود که خودروسازان داخلی با مشکلاتی روبه رو ‌شوند.
از سوی دیگر اخیرا دبیر انجمن قطعه سازان گفته است که مهم‌ترین ضربه به قطعه سازان در دولت قبل  وارد شد، در سال ۹۰ مدیران وقت تصمیم‌گرفتند تعرفه کالاها را ۵۰ درصد کاهش دهند و همین سبب شد که به تولید داخلی ضربه شدیدی وارد شود.
بدین ترتیب، سال ۹۲ تیراژ تولید قطعات یدکی و خودرو به کف خود رسید و از برنامه تولید که تولید سه میلیون دستگا ه خودرو تا سال۱۴۰۴ بود به ۷۵۰ هزار دستگاه رسیدیم. در حالی که که دو سال پیش از آن  یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه خودرو در کشور تولید می‌شد و به جرئت می‌توان سال ۹۲  را سال سکته ناقص صنعت خودرو نامگذاری کرد. بنابراین  بر اثر رکود سال‌های ۹۰ تا ۹۲ ، ۶۰ درصد واحدهای قطعه‌سازی ورشکسته ، تعطیل و تعلیق شدند.
اما با این وجود، وزارت صنایع و شخص وزیر که از نزدیک با مشکلات قطعه سازان آشنا بود بیش تر به حمایت از خودروسازان می‌شتافت تا اینکه گره ای از مشکلات قطعه سازان باز کند و راه چاره ای برای آنها بیاندیشد. بنابراین این مشکلات از سال ۹۰ تا کنون گریبانگیر قطعه سازان کشور بود و آنها نتوانستند با توجه به رکود حاکم بر کشور این صنعت را سرپا نگه دارند. بنابراین این مسئله موجب شد کیفیت قطعه سازی در کشور اندکی پایین بیاید و صدای خودروسازان را درآورد.
البته صنعت خودروسازی جدای از قطعات نیز با مشکلاتی روبه روست که نمی توان تنها دلیل آن را قطعه سازی نام برد و آن را مسبب بسیاری از خطاها و اشتباهات این صنعت برشمرد. در حال حاضر کیفیت خودروهای داخلی و شکل ظاهری آنها قابل قبول نیست. به طوریکه بارها گزارشاتی در خصوص بی کیفیتی برخی خودروها به گوش می‌رسد که در پایین ترین سطح کیفیت قرار گرفته اند به طوریکه تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را دریافت کرده‌اند.
البته بسیاری از گزارش های مربوط به سطح کیفی خودرو اجازه انتشار پیدا نکرده و توسط دستگاه های ذیربط سانسور می‌شوند. در حال حاضر  ۱۱ مدل سواری در حال تولید در خودروسازان داخلی در لیست پایین‌ترین سطوح کیفیت قرار گرفته‌اند که شامل سایپا ۱۱۱، سایپا ۱۳۲، سایپا ۱۳۱، تیبا، تیبا هاچ‌بک، ام‌وی‌امS ۱۱۰، پژو پارس، سمند، پژو ۴۰۵، لیفان X۶۰ و ام‌وی‌ام ۵۵۰ می‌شود.
بنابراین گفتنی است که با توجه مشکلاتی که دبیر انجمن قطعه سازان به آن پرداخته و بحرانی که تا سال ۹۲ گریبان گیر این صنعت بوده است چرا طی سال‌های گذشته نعمت زاده به همان میزان که خودروسازان داخلی را زیرچتر حمایتی خود نگاهداشته؛  قطعه‌سازان کشور را مورد مهر خود قرار نداده است؟
از آنجایی که قطعه سازی کشور در سال‌‍‌های گذشته متحمل زیان‌های زیادی شده، هنوز برای رسیدن به سند چشم‌انداز در حوزه خودرو فاصله زیادی دارد و نتوانسته به روند تولید سال ۹۰ دست پیدا کند!
اکنون در حالی نعمت زاده، مقصر اصلی عدم کیفیت خودروهای داخلی را قطعه سازان می‌داند که طی ۴ سال گذشته  که مشکلات قطعه‌سازان چندبرابر شده هیچ‌گونه حمایتی از سوی دولت و وزارتخانه  مربوطه برای بهتر شدن وضعیت قطعه سازی در کشور صورت نگرفته است تا آنها بتواند کیفیت محصولات خود را بالا ببرند. بدین ترتیب حالا پس از ۴ سال وزیر به فکر مصائب در صنعت قطعه سازی افتاده و از آن انتقاد می‌کند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب