12:14:13 - یکشنبه 14 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آخرین وضعیت دشت‌های ممنوعه در استان سمنان!
کانال تلگرام سمنان لاین

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان گفت: دشت‌های ممنوعه استان سمنان در سه دهه اخیر از یک دشت ممنوعه به 13 دشت ممنوعه افزایش یافتند.

به گزارش سمنان لاین ازایسنا ایرج حیدریان  اظهار کرد: در دهه 60، دشت ایوانکی تنها دشت ممنوعه در استان سمنان بوده است.

وی ادامه داد: امروز از مجموعه 26 دشت استان سمنان، 13 دشت، ممنوعه بوده و 13 دشت دیگر نیز هیچکدام توان آبدهی بیشتر از ظرفیت فعلی را ندارند.

این کارشناس ارشد منابع آبی با اذعان به اینکه دشت میامی بیشترین بارش را در بین دشت های استان دارد خاطرنشان کرد: با این وجود در این دشت هم با مشکلات و تهدیدهایی روبرو هستیم چه رسد به ماباقی دشت های استان که وضعیت نامساعدتری دارند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان از آب به عنوان لازمه توسعه در هر منطقه نام برد و تصریح کرد: اگر اشتغال پایدار می‌خواهیم در وهله اول نیازمند منابع آبی پایدار هستیم.

وی با بیان اینکه همه ما با توسعه حساب‌شده موافقیم گفت: پیش از اجرای هر طرح باید برای منابع آبی مورد نیاز آن چاره‌اندیشی شود وگرنه در آینده با مشکل روبرو می‌شویم.

حیدریان با تجلیل از اقدامات دولت یازدهم در خصوص توسعه سیستم‌های نوین آبیاری گفت: اصلاح الگوی کشت اقدام مثبت دیگری است که در این دولت کلید خورده است البته باید در اجرای دقیق الگوی کشت به شرایط اقلیمی ، جغرافیایی و همچنین به استعدادها و ظرفیت‌های منطقه‌ای توجه جدی شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان سمنان با بیان اینکه منبع آبی جدیدی وجود ندارد ادامه داد: تنها راه ما برای برون‌رفت از این مشکلات مدیریت منابع آبی در دسترس است.

این کارشناس امور آب بر لزوم توجه به آمایش سرزمین تاکید کرد و افزود: باید با اجرای برنامه‌های مختلف و از جمله اصلاح الگوی کشت، توسعه سیستم‌های مدرن، کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری آب و… وضعیت منابع زیرزمینی‌مان را حداقل به شرایط 20 سال قبل برگردانیم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب