12:51:14 - دوشنبه 8 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزایش ميزان بارندگي و دبی آب در استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – رئيس هيئت مديره و مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان سمنان از افزايش 14 درصدي ميزان بارندگي در استان سمنان خبر داد.

به گزارش سمنان لاین ازایسناايرج حيدريان در جلسه شوراي حفاظت از منابع آب استان سمنان گفت: تا 16 ارديبهشت ماه سالجاري، ميزان بارندگي در استان سمنان 95.4 ميليمتر بوده است كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 14 درصد افزايش يافته است، اما در مقايسه با ميانگين دراز مدت، حدود 6 درصد كاهش را نشان مي‌دهد.

وي افزود: با توجه به بارندگي هاي خوب و مطلوب در سال گذشته، تا پايان اسفند ماه سال گذشته، روان آب‌ها و آب‌هاي سطحي در استان سمنان حدود 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال94، افزايش يافته است، اما نسبت به مدت درازمدت، 15 درصد كاهش را نشان مي‌دهد كه در طول ماه هاي آينده، اين كاهش جبران خواهد شد.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان سمنان اضافه كرد: كاهش آبدهي روان آب‌ها و جريان سطحي، در مناطق شرقي و غربي استان سمنان بيشتر است و انشاءالله تا پايان ارديبشهت و خرداد ماه سالجاري، شاهد افزايش چشمگير ميزان روان‌آب ها در اين مناطق خواهيم بود و انشاءالله سالجاري، به جهت جريان‌هاي سطحي، سال خوبي را خواهيم داشت.

حيدريان خاطرنشان كرد: همچنين ميزان آبدهي چشمه‌ها در استان سمنان نسبت به سال گذشته حدود 18 درصد افزايش يافته است، اما بازهم نسبت به درازمدت شاهد كاهش ميزان آبدهي هستيم كه انشاءالله تا پايان خرداد ماه، به وضعيت نرمال خواهد رسيد.

وي همچنين از افزايش4 درصدي آبدهي قنوات در استان سمنان خبر داد و گفت: در برخي از حوزه‌ها مانند، درجزين مهديشهر، گل رودبار دامغان و بيارجمند شاهرود ميزان آبدهي قنات‌ها رشد چشمگيري داشته است اما هنوز به وضعيت نرمال نرسيده است.

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان سمنان تأكيد كرد: با تلاش و همكاري و تعامل كشاورزان، استان سمنان در اجراي طرح احياء و تعادل بخشي منابع آبي در كشور حائز رتبه برتر و نمونه شده است، قطعاً با اجراي مطلوب اين طرح، و حفاظت همه جانبه از منابع آبي، انشاءالله شاهد احياء منابع آب زيرزميني استان سمنان باشيم.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب