11:37:45 - دوشنبه 8 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار سمنان تأكيد كرد:
بررسي‌هاي دقيق‌تر از وضعيت بحراني «زلزله خاموش» دراستان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

استاندار سمنان بر انجام مطالعات و بررسي‌هاي دقيق‌تر از وضعيت بحراني فرونشست زمين در استان سمنان تأكيد كرد.

محمدرضا خباز در نشست شوراي حفاظت از منابع آب استان سمنان با اشاره به اينكه استان سمنان با بحران كمبود آب و خشكسالي مواجه هست، گفت: فرونشست زمين يكي از پديده‌هاي مخرب در اثر خشكسالي و برداشت بي رويه آب هاي زيززميني رخ مي‌دهد.

وي افزود: اين پديده مخرب، عوارض و مخاطرات زيادي در پي خواهد داشت كه يكي از آنها از بين رفتن آبخوان‌هاي سطح زيرزميني است كه با هيچ سرمايه‌اي نمي توان آنها را به وضعيت قبل بازگزداند.

استاندار سمنان ادامه داد: اين پديده مخرب و به عبارتي زلزله خاموش، نتيجه برداشت بي ‌ رويه از آب‌هاي زيرزميني و اضافه برداشت‌ها از چاه‌هاي مجاز، حفر چاه‌هاي غيرمجاز و… است.

خباز استان سمنان را از استان‌هاي برتر و نمونه كشور در بحث حفاظت و احياء منابع آب زيرزميني عنوان كرد و گفت: استان سمنان در تعيين تكليف چاه هاي غيرمجاز، هوشمندسازي و نصب كنتور هاي هوشمند و حجمي و همچنين اجراي طرح تعادل بخشي و حفاظت از منابع آبي، نسبت به ساير استان‌هاي كشور پيش رو و جلوتر است.

وي اضافه كرد: همان ‌ طور كه مديرعامل شركت آب منطقه‌اي استان سمنان گزارش مي‌دهند، تقريباً تمامي چاه‌هاي غيرمجاز در استان سمنان تعيين تكليف شده است و اكثريت چاه‌هاي غيرمجاز تعطيل شده است، اين در حالي است كه در خيلي از استان‌هاي كشور كه به نسبت به استان سمنان، وضعيت بحراني تري دارند اين اقدامات انجام نشده است.

استاندار سمنان با بيان اينكه همه ما در اين بخش، يعني حل بحران كم آبي و خشكسالي در استان سمنان همدل و همزبان باشيم، تا انشاءالله بتوانيم يك نسخه جديد براي حل اين بحران تهيه و تدوين كنيم.

خباز با اشاره به وضعيت فرونشست زمين در دشت‌هاي استان سمنان تصريح كرد: لازم است مطالعات دقيق‌تر و بررسي‌هاي كارشناسي‌تري در اين حوزه صورت گيرد تا مناطقي كه دچار وضعيت بحراني‌تري هستند شناسايي شوند.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب