23:36:53 - شنبه 6 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندارسمنان شکوفایی همه جانبه ظرفیت های بخش کشاورزی استان را خواستار شد
کانال تلگرام سمنان لاین

استاندار سمنان از برنامه‌ریزی برای اجرای طرح جامع توسعه روستایی در بیش از 25 روستای این استان خبرداد و گفت: در صورت موفقیت‌آمیز بودن و تحقق هدفگذاری‌ها، این طرح که به‌صورت پایلوت اجرایی می‌شود به همه روستاهای استان تعمیم داده می‌شود.

محمدرضا خباز در حاشیه کارگروه اقتصاد مقاومتی استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در این طرح جامع از هر کدام شهرستان‌های هشت‌گانه استان، سه و یا حداکثر چهار روستا برای اجرای این طرح شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه این روستاها از سوی کارشناسان شناسایی شدند افزود: فرمانداران تا پیش از اجرای طرح می‌توانند روستاهایی از شهرستان خود که مزیت بیشتری دارند را جایگزین کنند.

فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی استان ادامه داد: دستگاه‌های مختلف و از جمله جهادکشاورزی، منابع‌طبیعی، بنیاد مسکن، آب منطقه‌ای و…که در روستاها منشاء اثرند به پیشبرد بهتر این طرح در روستاهای هدفگذاری شده کمک خواهند کرد.

وی از آماده شدن طرح اصلاح الگوی کشت در استان خبرداد و گفت: بخشی از این طرح امروز در کارگروه اقتصاد مقاومتی مطرح و پیرامون آن بحث و بررسی شد ضمن اینکه برای کار بیشتر به کمیته‌های تخصصی ارجاع شد تا نقاط ضعف و قوت آن مورد تحلیل کارشناسانه قرار گیرد.

خباز با بیان اینکه در این طرح محصولاتی که مزیت بیشتری داشته و با اقلیم و ظرفیت‌های استان همخوانی بیشتری دارند، شناسایی شدند افزود: آن دسته از کشاورزان و بهره‌بردارانی که کشاورزی خود را متناسب با این الگوی کشت انجام دهند، مورد حمایت دولت قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به مشکل کم‌آبی در استان گفت: میزان نیاز آبی محصولات از مولفه‌های مهم مورد توجه در تدوین این الگوی کشت بوده است.

وی ادامه داد: ما از طریق این الگوی پیشنهادی به دنبال این هستیم که بدون افزایش منابع آبی و افزودن به سطح زیرکشت در استان، میزان تولیدات این بخش را افزایش دهیم.

این مقام ارشد اجرایی با اشاره به اقدامات کم‌نظیر دولت دکتر روحانی در خصوص ایجاد زیرساخت‌های لازم و تجهیز مزارع و باغ‌ها به سیستم‌های نوین آبیاری گفت: از پیش از انقلاب تا سال 92 و آغاز به‌کار دولت تدبیر و امید 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شدند و این در حالی است که تنها در 3.5 سال گذشته و در دولت تدبیر و امید بیش از 9 هزار هکتار از مزارع و باغ‌های استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شدند. ضمن اینکه امسال نیز برای تجهیز 12 هزار هکتار دیگر برنامه‌ریزی شده که در صورت تحقق آن، یک رکورد در تجهیز مزارع به سیستم‌های نوین در استان ثبت خواهد شد.

وی از استان سمنان به عنوان یک استان کشاورزی و صنعتی نام برد و گفت: بیشترین تجهیز مزارع و باغ‌ها به سیستم‌های نوین آبیاری در شرق استان که از توانمندی بیشتری در کشاورزی و باغداری برخوردار است، صورت گرفته است.

خباز با بیان اینکه 85 درصد از هزینه‌های این طرح‌ها از سوی دولت تامین شده گفت: کشاورزان و باغداران تنها باید 15 درصد هزینه‌ها را تقبل کنند ضمن اینکه هیچ محدودیتی در اعتبارات مربوط به آب و خاک در استان وجود ندارد و به هر میزان که متقاضی در استان باشد سهم 85 درصدی دولت به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب