13:45:48 - دوشنبه 1 مه 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خیران سمنان 35 میلیون تومان به جشن گلریزان کمیته امداد کمک کردند
کانال تلگرام سمنان لاین

 رئیس هیات ورزشی پهلوانی و زورخانه ای شهرستان سمنان گفت: در آیین دومین جشن گلریزان کمیته امداد امام خمینی(ره) این شهرستان، در ورزش‌خانه شهدای بستان 35 میلیون تومان با کمک خیران جمع‌آوری شد.

به گزارش سمنان لاین سلیمان دهرویه روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این آیین که با حضور محمد رضا طالقانی رئیس سابق فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی ایران یکشنبه شب دهم اردیبهشت 96 با مشارکت خیرین، نیکوکاران و با هدف کمک به نیازمندان، گسترش فرهنگ انفاق و احسان در سمنان برگزار شد و با کمک های نقدی مدعوین، مسوولان و خانواده شهیدان همراه بود.
وی با اشاره به این که گلریزان سنت حسنه‌ای است که نماد نوع‌ دوستی انسان‌هاست، خاطرنشان کرد: تاثیر گلریزان برای مشکلات اقتصادی بخشی از جامعه یکی از مهمترین دستاوردهای این حرکت انسانی است که هم اجر معنوی برای خیران دارد و هم مشکلات مادی مستحقان را برطرف می کند.
دهرویه با اشاره به این که نسل امروز نسبت به نسل گذشته از آیین های گلریزان آگاهی کمتری دارند، یادآورشد: در گذشته این یک رسم شناخته شده با آداب و رسوم ویژه ای بوده است که ضمن حفظ آبروی افراد مستحق، مشکل مالی آنان را برطرف می کرده است.
رئیس هیات ورزش یهلوانی و زورخانه ای شهرستان سمنان گفت: آیین سنتی گلریزان در اصل بر اساس یک سنت دیرینه رسم پهلوانی‌ در ایران آغاز شده است و سرآغازی برای فتوت مردان نیک سرشت است.
گلریزان به معنای رایج اجتماعی آن زاییده فرهنگ فتوت و پهلوانی مبتنی بر الگوهایی همچون «پوریای ولی» است که با تعمیم ریختن گل بر سر پهلوانان به گردآوری کمک برای افراد گرفتار و دربند گسترش معنا یافته است.
در شهرستان سمنان بیش از 120 باستانی کار سازمان یافته وجود دارد که در 2 زورخانه شهدای بستان و مولا علی(ع) در حال فعالیتند.
زورخانه مولا علی (ع) سمنان سومین مرکز آکادمی ورزش پهلوانی کشور است که به آموزش ورزشکاران علاقه مند در رده های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان می پردازد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب