0:06:34 - دوشنبه 10 آوریل 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عامل تعیین‌کننده برنده جدال رئیسی و روحانی چیست ؟
کانال تلگرام سمنان لاین

بی‌شک حضور آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری می تواند انسجام از دست رفته اصولگرایان را مجددا ایجاد کند و آنها را به پیروزی امیدوار کرده است. نتیجه این انتخابات به شرایط و استراتژی اردوگاه اصلاح‌طلبان و حامیان دولت وابسته است. اگر آنها منسجم عمل کنند و مشارکت در انتخابات را افزایش دهند، قطعا کار را برای اصولگرایان بسیار سخت خواهند کرد. ضمن اینکه تا امروز نظرسنجی‌های انجام شده نشان دهنده آن است که آقای روحانی همچنان از رای بالایی برخوردار است.
 عامل تعیین‌کننده برنده جدال رئیسی و روحانی
 تقریبا از ماه‎ها قبل اصولگرایان تاکید داشتند که حضور سید ابراهیم رئیسی در انتخابات می تواند شرایط را تا حدود زیادی به نفع آنها تغییر دهد. حالا او حضورش را رسما اعلام کرده است و اصولگرایان را نسبت به  آینده امیدوارتر کرده است.
 بعد از فراز و نشیب‌های بسیار که اصولگرایان طی ماه‌های اخیر در خصوص جمنا تجربه کرده بودند و همچنان تا حدودی با آنها دست پنجه نرم می‌کنند، بالاخره پنج نامزد نهایی آنها اعلام شد و حجت الاسلام رئیسی نیز یکی از حاضران در لیست بود. اما برخلاف آنچه که اصولگرایان تلاش می کردند او را به عنوان نامزد نهایی یا حداقل یکی از نامزدهای خود معرفی کنند، وی طی بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد ندارد در ائتلاف حضور داشته باشد و به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات شرکت خواهد کرد.
با اینحال حضور تولیت آستان قدس قطعا می‌تواند شرایط انتخابات را تا حدود زیادی تغییر دهد اما اینکه تغییرات به نفع اردوگاه اصلاح طلبان است یا اصولگرایان و اینکه آیا نامزدهای جمنا به نفع وی از انتخابات انصراف می دهند و عاقبت کار سعید جلیلی که نمی خواهد در ائتلاف حضور داشته باشد و تمایل برای شرکت در انتخابات را بارها بروز داده است، چه خواهد شد؛ سوالاتی هستند که این روزها بارها و بارها مطرح شده اند.
رئیسی ظرفیتی در کنار ظرفیت های دیگر است
حسین انواری عضو حزب موتلفه با تاکید بر اینکه حضور ابراهیم رئیسی شرایط را تا حدود زیادی برای اصولگرایان تغییر خواهد داشد، اظهار کرد: آقای رئیسی یکی از افرادی هستند که علاوه بر اینکه رجال سیاس – مذهبی محسوب می‌شوند، بلکه از ظرفیت‌های جدیدی هستند که حضورشان می تواند زمینه پیروزی اصولگرایان در انتخابات را فراهم کند. البته هنوز مشخص نیست که نامزد نهایی اصولگرایان چه کسی است. با اینحال شرایط به گونه‌ای است که امید به پیروزی اصولگرایان به مراتب بیشتر است.
وی در خصوص اینکه برخی بر این باورند که حضور رئیسی انتخابات را به سمت دوقطبی شدن خواهد برد گفت: من گمان نمی کنم که انتخابات در این دوره دوقطبی شود. ضمن اینکه لزومی ندارد اینگونه فکر کنیم و انتظار داشته باشیم. طرح چنین مسائلی صرفا از سوی دشمنان و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح می شوند. آنها تلاش دارند با طرح مسئله دوقطبی شدن انتخابات، علاوه بر اینکه روی انتخابات تاثیر بگذارند، شرایط سیاسی کشور را نابه سامان نشان دهند. آقای رئیسی هم ظرفیتی هستند که در کنار دیگر ظرفیت‌های نظام، حضور خواهند داشت.
همچنین این نماینده پیشین مجلس در پاسخ به این سوال که آیا اصولگرایان استراتژی خاصی برای انتخابات در نظر دارند یا خیر، گفت: بالاخره تعدادی از نامزدهایی به صورت فردی یا حزبی در انتخابات حضور خواهند داشت. البته پیش از اینکه بخواهیم استراتژی جریان اصولگرایی را مورد بررسی قرار دهیم باید ببینیم از میان افرادی که در این کارزار سیاسی نام نویسی می کنند، چه افرادی از فیلتر شورای نگهبان عبور خواهند کرد.
انواری در پایان به تعدد کاندیداها اشاره کرد و افزود: اگر تعداد نامزدهای اصولگرا در انتخابات بیش از یک نفر باشد قطعا به ضرر آنها است. اما به عقیده من در نهایت افرادی نظیر سعید جلیلی که تمایل دارند در انتخابات حضور داشته باشند، با توجه به اشتراک‌های بسیاری دارند، به توافق برسند و به نفع نامزد نهایی کناره‌گیری کنند.

 مردم مشارکت می‌کنند

داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس و عضو شورای مرکزی حزب مردمسالاری هم گفت: آقای روحانی در مقایسه با رقبای خود شانس اول را دارد. نیروهای اجتماعی طالب تداوم ریاست‌جمهوری او هستند. تلاش اصلاح‌طلبان به انتخاب مجدد روحانی متمرکز شده است و طیفی از اصول‌گرایان نیز معطوف به انتخاب مجدد ایشان است.

بر چسب ها: ,
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب