18:00:44 - یکشنبه 9 آوریل 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آغازعملیات برقی کردن خط آهن تهران – مشهد باسرعت 200کیلومتر در ساعت
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – مدیرعامل شرکت راه‌آهن از آغاز عملیات اجرایی برقی سازی راه‌آهن تهران- مشهد و گرمسار- اینچه‌برون در اوایل سال جاری خبر داد و گفت: پیش‌بینی شده، تا کمتر از 8 سال آینده حجم ترانزیت عبوری از ایران به 100 میلیون تن در سال افزایش یابد.

به گزارش سمنان لاین از ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی سعید محمدزاده با اشاره به برنامه‌های سال 96شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران افزود: پس از برجام شاهد گشایش‌های متعددی در حوزه حمل ‌و نقل ریلی بودیم به طوری که شاخص ترین آن آغاز عملیات اجرایی پروژه‌های برقی کردن راه‌آهن تهران- مشهد و گرمسار- اینچه برون در اوایل سال 96 بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی، استفاده از مدل‌های تامین مالی برای تامین نیازهای راه‌آهن و همکاری‌های بین‌المللی و برقراری ارتباط با شرکت‌های خارجی را نیز از دیگر تاثیرات مثبت برجام بر این شق حمل‌ و نقل بوده است.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن تصریح کرد: از سال 92 بر حسب تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تلاش در راستای انتقال بار از جاده بر روی ریل، راه‌آهن به کاهش سهم حق دسترسی خود از حمل‌ و نقل ریلی پرداخته است.
وی افزود: هم اکنون حق دسترسی شرکت راه‌آهن در حمل ‌و نقل ریلی به صفر و در بخش باری از بالای 45 درصد به زیر 22 درصد رسیده است و شرکت راه‌آهن از لحاظ درآمدی با مشکلات جدی مواجه شده است، اما هدف ما هموار کردن مسیر برای حضور بخش خصوصی در این بخش است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای کشور بیان داشت: تا کمتر از 5 سال آینده، حمل بار در حوزه صنایع معدنی و فولاد به 210 هزار تن خواهد رسید و اگر زمینه برای حضور این حجم بار بر روی ریل فراهم نشود به ‌طورقطع در حوزه انرژی با حجم انبوهی از مصرف سوخت مواجه خواهیم شد که شدیداً مخالف مساله اقتصاد مقاومتی است.
مدیرعامل شرکت راه‌آهن در ادامه گفت: همچنین در خصوص میزان خسارات وارده به زیربناها به‌ طور حتم با معضل جدی روبرو خواهیم شد و علاوه بر این در زمینه ایمنی راه‌ها نیز با مشکلات جدی روبرو خواهیم شد.
به گزارش ایرنا، خط آهن تهران – مشهد پرترافیک ‌ترین راه‌آهن مسافری کشور با طولی برابر با 926 کیلومتر از شهر تهران آغاز و با گذر از گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود و نیشابور به مشهد می‌رسد.
هم اکنون حداکثر سرعت سیر در این مسیر 160 کیلومتر بر ساعت بوده که پس از برقی کردن به 200 کیلومتر در ساعت افزایش خواهد یافت و طبق برآوردها این مسیر ریلی در سال 1410 باید جوابکوی 33 میلیون نفر مسافر و 10 میلیون تن بار در سال باشد که در این صورت این خط آهن جزو 10 خط پرترافیک جهان خواهد بود.
شایان ذکر است در بهمن ماه سال 95 طبق مصوبه هیات وزیران در اجرای تبصره (38) الحاقی قانون بودجه سال 1395 کل کشور، برای تسهیلات قرارداد طرح‌ برقی کردن راه‌آهن گرمسار – اینچه برون یک میلیارد (000ر000ر000ر1) یورو در نظرگرفته شد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب