14:03:00 - چهار شنبه 5 آوریل 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مرمت تابلوی نقاشی قهوه خانه‌ای دوره قاجار موزه سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین- مسوول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تابلوی نقاشی قهوه خانه ای موزه گرمابه پهنه سمنان متعلق به دوره قاجار برای مرمت و حفاظت به پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی کشور منتقل شد.

 راضیه طاهری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان این که این تابلو دارای تصاویری از واقعه کربلا و بهشت و دوزخ است، افزود: این تابلو توسط فتح الله یراقچی در ابعاد 290 در180 سانتی‌متر در دوره قاجار به تصویر درآمده و محل نگهداری و نمایش آن موزه پهنه سمنان بود.
وی گفت: این اثر ارزشمند به دلیل آسیب های مختلفی از جمله آلودگی های سطحی، اسیدی شدن و جمع شدن لایه کرباس، تغییر رنگ و تار شدن لایه ورنی و استفاده از مواد و وصالی نامناسب در مرمت‌‌های پیشین به آزمایشگاه و کارگاه نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی منتقل شد.
طاهری افزود: کار حفاظت و مرمت، مطالعه، مستندنگاری و آسیب شناسی این اثر توسط کارشناسان متخصص پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی در حال انجام است .
وی گفت: نقاشی قهوه خانه، نوعی نقاشی روایی رنگ روغنی با مضمون‌های رزمی، مذهبی و بزمی است که در دوران جنبش مشروطیت بر اساس سنت‌های هنر مردمی و دینی و با اثرپذیری از نقاشی طبیعت گرایانه مرسوم آن زمان، به دست هنرمندانی مکتب‌ندیده پدیدار شد و خاستگاه و زمینه‌ساز این هنر نقاشی، سنت کهن قصه‌خوانی و مرثیه‌سرایی و تعزیه‌خوانی در ایران است .
مسوول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان افزود: نقاشی قهوه خانه را از لحاظ موضوع کلی می‌توان به 2 دسته شامل نقاشی های مذهبی و نقاشی های غیرمذهبی تقسیم کرد و تابلوی نقاشی قهوه خانه ای موزه پهنه سمنان به دلیل به تصویرکشیدن مجموعه ای از چهره های پیشوایان و بزرگان دین و صحنه های واقعه کربلا و بهشت و دوزخ از نوع نقاشی مذهبی است.
موزه گرمابه پهنه سمنان در خیابان امام(ره)، در تکیه پهنه بازار پایین واقع شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب