22:23:39 - دوشنبه 27 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سو استفاده از اعتماد مردم/ بلیط قطار گران شد
کانال تلگرام سمنان لاین

اسفند ماه ۹۵ بود که سازمان حمایت با قاطعیت گفت که در نوروز ۹۶ بهای بلیط قطارها افزایش نخواهد یافت این درحالیست که برخی از شرکت‌ها نرخ بلیط را تا ۲۰ هزار تومان افزایش داده اند.
سو استفاده از اعتماد مردم/ بلیط قطار گران شد
 ماه گذشته بود که سازمان حمایت با قاطعیت گفت که در نوروز ۹۶ بهای بلیط قطارها افزایش نخواهد یافت این درحالیست که برخی از شرکت‌ها بهای بلیط را تا ۲۰ هزار تومان افزایش داده اند. پس از اعتراض های فراوانی که صورت گرفت، خبرنگار پارسینه با تماس با راه آهن از مسئولان دلیل گرانی بلیط ها را جویا شد؛ آنها در پاسخ دلیل افزایش قیمت را شناور بودن قیمت‌ها دانستند و به نوعی این افزایش نرخ را منطقی دانستند.
با نزدیک شدن به ایام عید میزان سفرهای نوروزی به حداکثر خود می‌رسد به طوری که در هیچکدام از ماه‌های سال ایستگاه‌های قطار تا این میزان مسافر را به خود نمی‌بینند، در این میان به دلیل حجم عظیم مسافرت‌ها نابسامانی‌ها و تخطی از قوانین دیده می‌شود که نظارتی هم بر آن صورت نمی‌گیرد.
افزایش یکباره قیمت بلیت در آستانه روزهای پرتردد نوروز، بهبود نیافتن شاخص های ارایه خدمات به مسافران و از همه مهمتر گلایه شرکت‌های حمل و نقل ریلی از سود ده نبودن صنعت با وجود شناور سازی قیمت در شرایط حاضر، اکنون به یکی از چالش‌های موجود در طرح  شناورسازی تبدیل شده و به نوعی این طرح را به بن بست رسانده است. شناور سازی قیمت بلیت قطار، از دو سال قبل به مرحله اجرا درآمده که متنوع سازی قیمت بلیت قطار، جلوگیری از تاخیرهای مکرر و ارتقای سطح کیفی خدمات از جمله اهداف کلیدی این طرح به شمار می روند.
اواخر اسفند ماه سال  ۹۵ ، محمود نوابی رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: نوروز ۹۶ بهای بلیت اتوبوس‌ها و قطارها افزایش نمی‌یابد. بنابراین امسال نیز همچون سالهای گذشته بهای بلیتهای اتوبوس‌ها و قطارها برای تعطیلات نوروز ۲۰ درصد گران شد اما نوابی نوید آن را میداد که این اتفاق در نوروز امسال رقم نخورد.
این مقام مسئول از کمبود منابع  سازمان انتقاد می‌کند و می‌گوید که اگرچه وزیر صنعت، معدن و تجارت از سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و برنامه‌های آن حمایت می‌کند اما منابع برای تأمین حقوق کارکنان و بازرسان این سازمان کافی نیست. او  همچنین حرکت سازمان‌های مرتبط در تنظیم و نظارت بر بازار را نامطلوب می‌داند.
علاوه بر سازمان حمایت اداره راه آهن نیز قبل از پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی گفته بود که بلیت قطارهای نوروزی گران نمی‌شود. میرحسن موسوی معاون مسافری راه آهن  درباره قیمت بلیت قطارهای مسافری گفت: برای ایام پیک بلیت قطار در ایام نوروز از سوی شرکت‌ها ارائه نشده و لذا افزایش قیمتی نخواهیم داشت.
یکی از مخاطبان پارسینه بلیط قطار خود را در بهمن ماه ۵۰ هزارو ۳۰۰ تومان خریداری کرده بود و بلیط همان مسیر را در ایام نوروز ۶۹ هزار و ۲۰۰ تومان تهیه کرده است. به این معنا که با گذشت ۲ ماه نرخ هر بلیط حدود ۲۰ هزار تومان افزایش داشته است.
به گفته مسئولان در حال حاضر  ۸۰۰ هزار واحد صنفی بدون پروانه در کشور فعالند  این موضوع منجر به همکاری شرکت‌ها و واحد‌های صنفی  و افزایش نرخ  بی حد و و اندازه را رقم خواهد زد. مسئولان معتقدند که با وجود این میزان واحد صنفی بدون مجوز تنظیم بازار با نظارت غیر ممکن می‌شود.
 تاکنون افزایش دستکم ۲۰ درصدی قیمت بلیت قطار، موجی از اعتراض مسافران را در پی داشته  است که مسئولان راه آهن دلیل آن را اجرایی کردن طرح شناور سازی قیمت‌ها دانسته اند  که از سوی ناحیه شرکت راه آهن هدایت و اجرایی شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب