21:37:05 - یکشنبه 26 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دردسرهای چیت چیان در سال ۹۶
کانال تلگرام سمنان لاین

سال ۹۵ را شاید بتوان برای مرد اول وزارتخانه نیرو سال “آب” دانست. هر چه در سالهای پیش از آن به مبحث آب و بحران بوجود آمده پرداخته نشده بود در سال گذشته به این بحران پرداخته شد.
 آذرجزایری:  سال ۹۵ را شاید بتوان برای مرد اول وزارتخانه نیرو سال “آب” دانست. هر چه در سالهای پیش از آن به مبحث آب و بحران بوجود آمده پرداخته نشده بود در سال گذشته به این بحران پرداخته شد.
گویی چیت چیان تمام سعی خود را بر آگاهی جامعه از بحران آینده ایران بسیج کرده بود. هر چند که نمی‌توان به قطعیت تلاش های این وزیردولت یازدهم را موفقیت آمیز اعلام کرد اما با اینحال یک نکته مثبت در تمام این تلاش دیده می‌شود.
کمتر کسی در جامعه می‌توان یافت که از بحران آبی کشور و وقایع سالهای آینده دراین خصوص خبر نداشته باشد. تیر خلاص این آگاهی ها زمانی بود که وزارت نیرو از بازیگران و هنرمندان به عنوان سفرای آب نام برد و از آنان یاری طلبید.
فیلم منتشر شده از رضا کیانیان که با دلسوزی و نگرانی خاصی از مشکلات آبی کشور و بحرانی بی آبی برای نسلهای آینده در آن می‌گفت یکی از موفقیت آمیزترین راه فرهنگ سازی در مصرف بهینه آب در سال ۹۵ تلقی می‌شود.
اگرچه پس از آن نیز برخی از بازیگران با ورود به این مبحث قدم های بزرگی برداشتند. برنامه های تلویزیونی معروف چون خندوانه نیز با ایجاد کمپین قطره به قطره و ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و آگاه سازی جامعه در خصوص بحران بی آبی کشور قدم های مثبتی برداشتند که میتوان این برنامه ها را به عنوان عملکرد مثبت وزارت نیرو در بخش فرهنگ سازی جستجو کرد!
هر چند که این فرهنگ سازی هم نتوانسته جامعه را همچنان متقاعد به سازگاری با بی آبی کشور و بهینه مصرف کردن کند اما به هرحال کاهش حدود ۱۰ درصدی مصرف آب در سال گذشته را می‌توان دراین مساله دید!
انتقال آب دریا، تفکیک آب شرب از آب مصارف بهداشتی و بروز رسانی تصفیه خانه های قدیمی از جمله طرح هایی است که وزارت نیرو طی سال ۹۵ از آنها به عنوان راهکارهای پیشنهادی برای حل بحران آبی کشور در سالهای آینده یاد کرده است. اما اینکه در نهایت کدام یک از این طرح ها اجرایی خواهد شد و آیا منابع مالی آن نیز فراهم است مساله ای است که باید در سال جدید به آن پاسخ داد!
نمایندگان مجلس نیز که در سالهای گذشته با نگاه استانی و حوزه انتخابیه خود به مبحث آب می پرداختند در سال ۹۵ با کمی تغییر، نگاه ملی را جایگزین کردند. هرچند که هنوزهم هستند نمایندگانی که آب را به هر طریق و روشی اول برای استان و شهر خود بخواهند و استان های دیگر را در اولویت های بعدی جستجو کنند اما بازهم شرایط امسال کمی بهتر از سالهای دیگر بود. این استدلال را می‌توان در استیضاح نشدن وزیر نیرو و یا حداقل کمتر مطرح شدن بحث استیضاح چیت چیان در سال گذشته جستجو کرد.
اما به هرحال آنچه مشخص است آنکه امسال برخی از شهرهای کشور بحران آبی بیشتری را به نسبت دیگر شهرها و استانها تجربه خواهند کرد. اگرچه خطر از گوش تهران و تهرانیها گذشته اما شیرازیها باید خود را آماده بحرانی جدی در تابستان امسال کنند. بحرانی که در صورت بهینه مصرف نشدن آب قطعا به جیره بندی نیز کشیده خواهد شد.
اگرچه وزارت نیرو در بخش فرهنگ سازی آب در سال ۹۵ نمره قبولی میگیرد و به زبانی ساده تر در مدیریت بحران آبی در سال گذشته میتوان چیت چیان را موفق ارزیابی کرد اما در بخش اجرای طرح های بهینه برای مدیریت آب در میان مدت و بلند مدت این وزارتخانه به هیچ وجه نمره قبولی دریافت نمیکند. چراکه تمام وعده ها در حد حرف باقی ماند. هر چند که در سال جدید نیز شروع طرح های بزرگ آبی کشور از سوی کارشناسان پیش بینی نمی شود چراکه امسال سال انتخابات نام گرفته و هر اقدام جدی دراین بخش به نیمه دوم امسال موکول خواهد شد. که تنها به نظر می‌رسد  در حد مطالعات اولیه سال به پایان برسد.
اما یک چیز کاملا مشخص است آنکه کمتر مردی حاضر به گرفتن مسوولیت وزارت نیرو خواهد بود. چراکه بحران آب و برق کشور بیش از حرف و تحلیل است و قطعا هر وزیری غیر از چیت چیان که این سالها با مشکلات دست و پنجه نرم کرده است و گویی به این شرایط عادت دارد باید بسیار ریسک پذیر باشد که نحوه مدیریت خود را به قضاوت بگذارد!
سال ۹۶ سال سخت وزارت نیرویی ها خواهد بود سالی پر از بحران آبی والبته برقی!
وزارت نیرو در بخش برق نیز در سال ۹۵ چندان موفق عمل نکرده است. البته این نحوه عملکرد را  باید در نبود منابع مالی و وجود قوانین دست و پاگیر جستجو کرد. افزایش ظرفیت نیروگاه های برق در هر سال آنهم در شرایطی که بخش خصوصی باید آن را اجرایی کند کاری سخت و دشوار تلقی می‌شود.
چراکه بدهی انباشته شده وزارت نیرو به خصوصی ها دیگر سرمایه گذاران را برای حضور در این بخش ترسانده است اما با اینحال مذاکرات برقی وزارت نیرو بالاخص در بخش انرژیهای نو با سرمایه گذاران خارجی در سال گذشته نوید بخش روزهای خوب در سالهای آینده خواهد بود. چراکه قراردادهای امروز و اجرای آن قطعا ۳ تا ۵ سال آینده جواب خواهد داد. برهمین اساس برای رفع بحران خاموشی و نگرانیهای وزارت نیرویی ها در این خصوص حداقل طی سه سال آینده و البته طول مدت مدیریت دولت دوازدهم رفع نخواهد شد!
با تمام این شرایط باید دید امسال چه مدیری ریسک مدیریت این وزارتخانه بحران زده را در دولت دوازدهم بر عهده خواهد گرفت. آنهم در پیک مصرف آب وبرق در مردادماه سال ۹۶!

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب