2:07:13 - جمعه 24 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
داستان غم انگیز آب شرب شاهرود و سیاست های قمپز گونه
کانال تلگرام سمنان لاین

 

(انتشار مطلب ذیل بمنزله ی تأییدتمام محتوای آن نیست وصرفا در راستای اطلاع رسانی میباشد)

نویسنده :عباسعلی غلامی

قریب به دو دهه از پروژه قفل ، بیمار و از نفس افتاده آبرسانی از چشمه سارهای قطری به شهر شاهرود می گذرد . متاسفانه نه تنها کلید دولت تدبیر و امید نیز همچون دولت های قبلی قادر به باز کردن قفل و ایجاد روزنه ای نوید بخش برای تنفس مجدد نبود بلکه مقام ارشد استان نیز تنها راوی داستان غم انگیز پروژه به گل نشسته گردید.آنچه که بطور صریح و شفاف توسط استاندار محترم در یک نشست خبری اعلام گردیده است تا کنون 30 میلیارد تومان جهت اجرای پروژه هزینه شده و چهار هزار و پانصد میلیارد تومان دیگر نیز اعتبار لازم است. لهذا بدلیل اهمیت موضوع می طلبد در این مقال به بررسی ادعای مطرح شده استاندار محترم مبنی بر ملی بودن طرح ،علت توقف چندین ساله پروژه و مقصران این موضوع پرداخت.

 

متاسفانه از استاندار محترم  جناب آقای دکتر خباز و استانداران پیشین طی دو دهه ی گذشته در خصوص طرح مورد بحث غیر از سیاست قمپز و کوبیدن بر طبل خالی اقدام مثبتی را شاهد نبوده ایم ،هنوز قمپز جناب وکیلی استاندار اسبق که می خواست ظرف یک ماه به این معضل خاتمه دهد و فریاد برآورد که من آنم که رستم بود پهلوا ن را بخاطر داریم و به همین دلیل می باشد که مدعی هستیم سیاست های آقایان سیاست قمپز گونه می باشد.

 

باید از جناب دکتر خباز پرسید این چه طرح ملی می باشد ؟

طرح ملی دارا ی شاخص هایی است .شاخصه هایی که مورد تایید کارشناسان و مدیران برجسته و تصمیم گیران آن مدیران ارشد حاکمیت می باشند. مگر نه این است که به هنگام تخصیص اعتبار همه جوانب کار در نظر گرفته شده و مهر تایید بالاترین مقام مسئول در ذیل آن طرح حک گردیده است؟ چگونه است مدفون گردیدن ده ها میلیارد بودجه ی بیت المال در زیر زمین و این همه خسارت وارده به زمینهای کشاورزی حاشیه ی لوله گذاری و تخریب منابع حیاتی و زیست محیطی برای شما کارگزاران آنقدر بی اهمیت گردیده که براحتی و تنها با طرح چند جمله در نشست های خبری از کنار آن براحتی عبور می کنید و بدنبال مقصر می گردید؟ مضاعف اینکه اعلام می دارید آنانی که مانع شده و کار را خراب کرده اند خودشان آن را درست کنند. شما کارگزار دولت تدبیر و امید هستید نه قصه گوی یک داستان غم انگیز!!

….جناب استاندار محترم اگر امروز مملکت ما با بحران اقتصادی روبرو می باشد وامر توسعه تنها واژه ای بر روی کاغذ و شعار تئوری پردازان گردیده است دلیلش سوء مدیریت و نا کارآمدی مدیران دست اندر کار می باشد. اجازه بدهید مثالی عام و همه فهم بزنم چگونه است برای اعطای مجوز یک دامداری اخذ موافقت محیط زیست، منابع طبیعی، امور آب، برق، بیمه ، دامپزشکی و دهها استعلام دیگر از شرایط خاص می باشد ولیکن طرح ملی مورد نظر فاقد موافقت سازمان ها و نهادهای مرتبط است .

شاهرود نیازمند آبی برابر با 180 لیتر در ثانیه جهت رفع نیاز فعلی اش می باشد. هر روز باکاهش سطح آب های زیر زمینی بر این نیازمندی افزوده می گردد و این در حالی می باشد که طرح پر طمطراق آبرسانی از چشمه های قطری تنها 40 لیتر در ثانیه را پوشش خواهد داد. جناب استاندار بفرمایند پیرامون تامین آب شرب مردم این دیار تا کنون چه تدبیری اتخاذ و مدیریت بحران چه راهکاری جهت حل این معضل اندیشیده است؟ البته ممکن است جناب استاندار بحث سد کالپوش را مطرح نماید که در پاسخ باید گفت اولا اگر قابل تحقق باشد سالها اجرای آن بطول خواهد انجامید …. ثانیا چه تضمینی جهت به ساحل رسیدن کشتی طوفان زده سد کالپوش وجود دارد ؟

 

جناب استاندار ….شیوه ی مدیریت آب در شاهرود باید از فضای منفعل که فقط نسبت به پیامدها واکنش نشان می دهد دور شود و به سمت فضایی پویا ، فعال و با محوریت تامین آب در حوزه ی شهرستانی حرکت کند. مهار آبهای روان سرازیر شده از قله ی شاهوار ، آبهای روانی که هر ساله در فصل زمستان و بهار با درنوردیدن زمینهای کشاورزی پایین دست موجب خسارت های جبران ناپذیر میگردد راهکار برون رفت از بحران است نه دلخوش کردن به سد کالپوش، چشمه سارهای قطری و احتمالا آب خزر . یقین بدانید چنین رویکردی است که مانع گسترده تر شدن مشکلات آب و آسیب های پیش رو می شود. هماهنگی بین مدیریت آب و فعالان سایر حوزه هاست که می تواند به درمان ریشه ای مشکلات بپردازد و از حل و فصل پیامدها و معلول ها گذر کند نه مقصر جلوه دادن آنها.

 

به هر حال تغییر رویکرد مدیریتی منفعلانه به سمت جراحی غده سرطانی ( پروژه 20 ساله ی آب ) و دفاع حاکمیت از طرحی که خود بر آن صحه گذاشته می تواند مرحمی بر زخم های اهدایی شما کارگزاران دولت به مردم و جلوگیری از هدر رفت بیت المال باشد. ثانیا میدان ،صحنه محک توان نماینده ی محترم و مسئولان شهرستان برای دفاع از حقوق مردم است. ثالثا با عنایت به حیف و میل بیت المال، ورود سازمان بازرسی جهت برخورد با مقصران طرح غیر کارشناسی ضروریست چرا که پروژه ملی مورد ادعای شما از ابتدای امر از توجیه منطقی و فنی برخوردار نبوده است .

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
 1. موسوی   آوریل 3, 2017  

  چهار هزار پانصد میلیارد دیگه برای تکمیل پروژه!!!!!!!!!!!!!!
  خب در دو دهه یعنی 20 سال 30 میلیارد تومن هزینه شده با ضرب و تقسیم 4500 میلیارد می شود 3000 سال!!!!!!
  3000 سال دیگه این طرح تکمیل می شود!!!! همچنان منتظر بمانید….
  انصافا این یکی دیگه شاهکار طرح های شاهروده، بقیه بعد از سی سال هرچند ضعیف و…. انجام می شد اما این یکی دیگه شاهکاره
  اقا بریم از همون دریای خزر با بطری و تانکر آب بیاریم