16:34:31 - چهار شنبه 22 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سوغاتی‌های استان سمنان
کانال تلگرام سمنان لاین

خرید سوغات و هدیه بردن آن از سنن نیکو در ایران زمین است.

به گزارش سمنان لاین از ایسنا، اهمیت این سوغات در فرهنگ ما تا آنجا است که برخی شهرها را به نام سوغات شان می شناسند. سوهان قم، گز اصفهان، پشمک یزد، شیرمال سمنان، عسل لرستان، نان برنجی و کاک کرمانشاه،آلوچه و لواشک محلی شهمیرزاد،انار و رب انار ساوه و…از شناخته شده ترین سوغات در ایران هستند. شهرهای مختلف استان سمنان نیز هر کدام سوغات متفاوت و متنوعی دارند و ایام نوروز فرصتی است برای چشیدن این سوغات خوشمزه که تولید آنها در استان سمنان قدمت بسیار زیادی دارد.

سمنان دیار «نان بقسمات»، «نان چای» و “شیرمال”

یک کارشناس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: سوغاتی های استان سمنان از تنوع و کیفیت بالایی برخوردارند.

حميدرضا حسني در گفتگو با خبرنگار ايسنای منطقه سمنان گفت: اگرچه در سفر به هرکدام از مناطق کویری استان و خصوصاً شهر سمنان سوغاتی ها و مخصوصاً خوراکی‌های خوبی وجود دارد اما نان‌های محلی و شیرمال سمنان بیش از همه اشتهار دارد.

وی افزود: نان‌های محلی سمنان، نان‌های خانگی، نان شیرمال، نان کماچ و … از سوغاتی‌های سمنان هستند.

وي ادامه داد: در گذشته نیز نان بقسمات سمنان، معروفترین سوغاتی این استان کویری را به خود اختصاص داده بود. علاوه بر این «نان چای» سمنان، سوغاتی خوشمزه دیگری است که در «سفرنامه وامبری» از آن نام برده شده و نویسنده این سفرنامه، آنچنان که در متن سفرنامه آمده در سفر به سمنان از آن خریداری و به هرات می برد.

كارشناس مردم شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان همچنين خاطرنشان كرد: امروزه شیرمال سمنان که نوعی نان شیرینی به حساب می‌آید بیشتر مورد اقبال مسافران و گردشگران قرار می‌گیرد و از این‌رو امروزه شیرمال پزی‌های متعددی در سمنان و دیگر شهرهای استان وجود دارد.

سوغات‌های فصلی

حسني افزود: سمنان در فصل‌های مختلف سال، سوغاتی‌های مخصوص آن فصل را دارد، انار، انجیر و بادمجان سمنان از مهم‌ترین سوغاتی‌های فصلی شهر سمنان هستند، هم‌چنین صنایع‌دستی سمنان نیز امروزه بخشی از سوغاتی این شهر است، نمد، سفال، سرامیک، نوعی پارچه به اسم «وشینه» و قالیچه‌های سمنانی که زنان سمنان آن را می‌بافند از این سوغات و دست ساخته‌هاست.

وي گفت: یکی از صنایع‌دستی معروف سمنان چاقوی سمنان بوده که بسیار معروف بوده و در سالیان دور تولید آن در سمنان رونق بسیار داشته و مورد اقبال بسیاری از مسافران قرار گرفته است، اما امروزه چاقوی سمنان به عنوان سوغات این شهر محسوب نمی‌شود.

مهدیشهر، شهر فرآورده‌های لبنی/ از «آروشه»و«چیکو» تا پاپوش “دوندی”

كارشناس مردم شناسي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان در ادامه بهترین سوغات شهرستان مهدیشهر را فرآورده‌های دامی و لبنی دانست و گفت: امروزه بالغ بر 20 نوع فرآورده‌ی لبنی در مهدیشهر و توسط عشایر ایل سنگسر تولید می‌شود، ماست، کشک، پنیر، آروشه، کره محلی و چیکو و… از معروف‌ترین سوغاتی‌های امروز این منطقه خوش آب و هوای استان سمنان است.

حسني گفت: چمشک یا دوندی نیز که یک نوع کفش با پاپوش چرم است، از مهم‌ترین سوغاتی‌های مهدیشهر است، پارچه‌های ابریشم، پارچه‌های سوزن‌دوزی شده و ظروف چینی نقشدار از دیگر سوغاتی‌ها و صنایع‌دستی شهر مهدیشهر است.

شهمیرزاد دیار بزرگترین باغ گردوی خاورمیانه

وي همچنين تأكيد كرد: علاوه بر آلو و گردوی شهمیرزاد، لواشک‌های محلی و نان‌های محلی این شهر توریستی مانند شیرخس، تمبلک گردویی و… از مهم‌ترین سوغاتی‌های این منطقه کوهستانی و گردشگری استان سمنان است.

دامغان، شهر مرغوب‌ترین پسته جهان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود همچنين مهم‌ترین و معروف‌ترین سوغاتی شهرستان دامغان را پسته خندان این شهر کویری دانست و گفت: علاوه بر این، نان‌ها و شیرینی‌های محلی دامغان و نوعی نان محلی به نام «دادچه» نیز از سوغاتی‌های معروف دامغان است.

پارچه قلمکار دامغان، زیباترین سوغات و صنایع‌دستی استان سمنان

 

حسني اظهار داشت: پارچه قلمکار دامغان نیز شهرت فراوانی دارد و زیباترین سوغات و صنایع‌دستی استان سمنان است، دست‌بافته‌های خانگی مانند حوله، چادر شب، دستمال، سفره و… در امیریه دامغان و خرما، سیر و شلغم در طرود دامغان و گردو در تویه دروار دامغان نیز از دیگر سوغاتی‌های این شهرستان است.

شاهرود و سوغات شيرينش/ «آب نبات»، «حلوای سیاه» و “انگور”

وي گفت: در سفر به شهرستان شاهرود که به قاره‌ی کوچک اشتهار یافته می‌توانیم سوغاتی‌های زیادی نظیر نان محلی، نان فتیر و نان کاک، آبنبات، حلوای سیاه، حلوای کنجدی، انگور و زردآلو را در چمدان سفر خود به سوغات ببریم، هم‌چنین سفال، سرامیک و نمد و ظروف مسی که از گذشته‌های دور تا به امروز در این شهرستان رونق بسیار داشته از دیگر سوغات و صنایع‌دستی این شهر زیبای شرق استان سمنان است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود ادامه داد: علاوه بر این در سفر به شرق استان سمنان و خصوصاً خارتوران شاهرود و فرومد میامی، می‌توانید از «فلفل»منحصر به فرد این منطقه تهیه کنید.

خربزه و انار سوغات گرمسار و سرخه

حسني اضافه كرد: شهرستان‌های گرمسار و سرخه دو سوغاتی متناسب با گرمای فصل تابستان دارند، خربزه‌های شیرین و انارهای سرخ گرمسار و سرخه از مهم‌ترین سوغاتی‌های این دو شهرستان است، البته نباید فراموش کنیم که نان‌های خانگی و محلی شهرستان سرخه که اکثراً توسط زنان در منزل تهیه می‌شود نیز بسیار خوشمزه و با کیفیت هستند.

سوغات ثبت شده استان سمنان

وي تصريح كرد: در میان سوغاتی‌های خوشمزه و زیبای استان سمنان، سمنوپزان سمنان، فرآورده‌های لبنی مهدیشهر، دست بافته‌های امیریه دامغان، لاک‌تراشی (مخصوص پخت نان) در کالپوش میامی، دست‌بافته‌های کلاته خیج دامغان و صنایع‌دستی سوزن‌دوزی مهدیشهر در شمار میراث معنوی ایران به ثبت ملی رسیده‌اند.

 

گزارش : مسعود محقق

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب