17:18:14 - پنجشنبه 16 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
رباط انوشیروانی کجاست؟
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به موقعیت جغرافیایی ویژه استان سمنان به تعدد کاروانسراها در این استان اشاره و اظهار کرد: کاروانسرایرباط انوشیروانی یکی از کهن‌ترین این کاروانسراها است.

به گزارش سمنان لاین ازایسناحسین خواجه‌بیدختی  افزود: کاروانسرای رباط انوشیروانی در 36 کیلومتری جاده سمنان-دامغان و در مسیر پر تردد راه خراسان واقع شده است.

وی با بیان اینکه این کاروانسرا دارای پلانی چهار ایوانی است تصریح کرد: ابعاد ایوان این کاروانسرای تاریخی 75در 75 مترمربع است.

وی با اشاره به قدمت این کاروانسرای تاریخی خاطرنشان کرد: قدمت رباط انوشیروانی ساسانی-صفوی است و در ساخت بنا از سنگ استفاده شده است.

خواجه‌بیدختی با اشاره به اهمیت این کاروانسرا در قرون متمادی گذشته گفت: این کاروانسرا در طول حیات طولانی خود بارها مرمت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با بیان اینکه در این مرمت‌ها تغییراتی در کاروانسرا نیز بوجود آمده افزود: تعمیراتی از اوایل دوران اسلامی تا دوره ایلخانی در این اثر تاریخی به چشم می‌آید.

وی با بیان اینکه این کاروانسرا در عصر خود کاروانسرای بزرگی بوده اضافه کرد: در فضای پیرامونی حیاط مرکزی کاروانسرا 26 اتاق برای سکونت مسافران تعبیه شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان با مقایسه این کاروانسرا با برخی کاروانسراهای تاریخی دیگر ایران گفت: رباط انوشیروانی از نظر پلان شباهت زیادی به رباط‌کریم در راه ساوه و کاروانسرای قلعه سنگی در نزدیکی تهران دارد.

وی با اشاره به نوشته‌های باقی‌مانده در خصوص این رباط افزود: جاکسون از مستشرقین نام‌آشنا در این ارتباط نوشته است که این بنا مربوط به دوره ساسانی و خسرو اول انوشیروان بوده و از همین رو به رباط انوشیروانی اشتهار دارد.همچنین هرتسفلد درباره این بنا می‌نویسد که رباط انوشیروانی متعلق به شرف‌الدین معالی انوشیروان پسر ملک‌المعالی منوچهر بوده که در سال‌های 421و 420 هجری قمری حکومت می‌کرده است.

وی با بیان اینکه این کاروانسرا به کاروانسرای سنگی نیز اشتهار دارد اضافه کرد: این کاروانسرا به واسطه قرار گرفتن در مسیری سوق الجیشی همواره از اهمیت بسیار بالایی برخورداربوده و یعدها نیز کاروانسرای دیگری در نزدیکی آن بنا شده است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب