1:56:02 - سه شنبه 14 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
به مردم تشنه، آب مي‌دهند نه زباله!
کانال تلگرام سمنان لاین

نويسنده : فرزامي

شرمسارم، چرا که سزا نبود که در اين آخرين مقاله‌ي سال و در آستانه‌ي سال نو، به جاي شادباش و عرض توفيق جهت خوانندگان عزيز و هم استاني‌هاي فرهيخته‌ي ارجمند، خلق‌شان را تنگ کنم اما چه مي‌شود کرد وقتي که از عطاي دشمنان و دوستان:

هر دم از اين باغ، بري مي‌رسد

نغز تر از نغزتري مي‌رسد!

به‌راستي که طبيعت و فضاي ديار ما، گل بود اما به سبزه هم آراسته شد! ما گفتيم که تشنه ايم و به‌زودي گرفتار کم‌آبي و بحران بي‌آبي مي‌شويم، رئيس‌جمهور تدبير و اميد و آشنا به محيط هم، به اين ضرورت تام و تمام پي بردند و دستور اجرا هم صادر کردند همان‌گونه که در مناطقي مشابه با اقليم ما، آبرساني عملياتي شده و يا در شرف انجام است، اما در استان سمنان، نمي‌دانيم که از آن همه اقدام پرهياهو چگونه قدرداني کنيم. فقط! جهت دل آزرده نشدن مسئولان امر انتقال آب، مي‌توانيم بر کارنکردنشان آفرين بگوييم اما نمي‌توانيم چشم بر واقعيت‌هاي استان ببنديم چرا که تتمه‌ي رسالت و اشرف انسانها فرمودند: «نعوذبالله من الاخرسين الاصمين» (پناه مي‌بريم به خدا از دو گنگ دو کر، آنان که زبان دارند ولي به حق نمي‌گويند، گوش دارند اما سخن حق نمي‌شنوند) و فرمود که حق بگوييد وگرنه مشمول نفرين و عذاب خواهيد بود.

عزيزان مسئول! ما گفتيم که تشنه‌ايم؛ به ما آب بدهيد. نه از خانه و از انبار خود، بلکه از آن نعمت خداوندي که متعلق به همه‌ي بندگان است، تا بهره‌مند شوند و شاکر. اما پاسخ آن متوليان چه بود؟ زباله! آيا مردم سمنان فقط شايسته‌ي آن هستند که زباله‌هاي استان‌هاي ديگر را در استان ما دفن کنند؟ از اصفهان و چهارمحال بختياري و ضايعات بهداشتي مازندران و… آيا حال و روز سمنان، آن سمناني که زادگاه و مدفن بزرگان علمي و ديني و فرهنگي است، آن قدر بي‌عوارض و خنثي شده است که در حقش، چنين جسارت شود؟ آلودگي‌هاي سرطان‌زايي که از شرق رو به شهر است، شيرابه‌هايي که از ضايعات مازندران به سوي ما مي‌آيد و اکنون دفن زباله‌هاي استان‌هاي ديگر در جنوب «دلازيان» سمنان آن هم در کوير، کويري که اگر سعادت بهره‌وري بهينه از آن را داشته باشيم نعمت بي‌بديل حضرت حق و محل پرورش سنتي شتر است، شتري که گوشتش بخشي از مواد پروتئيني استان و ديگر استان‌ها را تامين مي‌کند و عرصه‌ي بي‌بديلي است، براي گردشگري و جلب گردشگران ايراني و خارجي و محل زيست گونه‌هاي جانوري نادر. حال مي‌پرسيم که در برابر آن نيازها و اين محسنات، چه کسي به خود جرات چنين جسارتي را در حق مردم مودب، باسواد، صبور و اهل معرفت استان سمنان را داده است؟

در اينجا بايد از بانوي متولي سازمان حفاظت محيط زيست که اين همه دلش نسبت به اجراي انتقال آب از خزر به استان، به جهت تخريب چند کيلومتر فضاي سبزي که بازسازي مطلوب آن هم ممکن است، کباب است پرسيد که نظرشان نسبت به سلامت و امنيت رواني مردم استان در اجراي طرح دفن زباله چيست؟ اگر اين زباله‌ها، بي‌خطر و سراسر لطف است چرا استان‌هاي مازندران و چهارمحال بختياري و اصفهان به در خانه‌ي خود نمي‌برند و از آن همه محاسن، استفاده نمي‌کنند؟ اين نکته، مضمون سخن گوهرباري است که «آنچه به خود نمي‌پسندي، در حق ديگري روا مدار» مسلماني که به ظاهر نيست، باورمندي قلبي را ايمان مي‌گويند.

و اما به غير از تعدي و تعرض آشکار به حقوق مردم استان سمنان، اهانت به کيان و شخصيت و حيثيت مردم استان، ديگر با هيچ بيان و زباني قابل اجرا نيست اينکه فردا و فرداها، استان‌هاي صاحب زباله بر زبان آورند که استان سمنان زباله‌داني ماست! با اين سرشکستگي چه کنيم؟ مي‌پرسيم که آيا اصفهان و مازندران و چهارمحال بختياري اجازه مي‌دهد که زباله‌هاي سمنان را به در خانه‌ي آنها ببريم. پس! «يک سوزن به خودتان فرو کنيد و يک جوال دوز به غير!» نگارنده به استناد مردم عزيز متقاضي در نوشتن اين يادداشت، ضمن آن که جاي شکايت و اعاده‌ي حيثيت را براي اين مردم مورد اهانت واقع شده، محفوظ مي‌داند. از فرماندار محترم تقاضا دارد نسبت به حقوق مردم حوزه‌ي مسئوليت خود هشيار باشد و مسئولانه عمل نمايد و جهت احقاق حقوق مردم استان هم از استاندار گرامي، درخواست مي‌کند که ضمن رسيدگي به اين تعدي اهانت‌بار، دقيقه‌اي فرونگذارد. همچنين با استدعا از محضر جناب دکتر همتي، انتظار دارد که با تذکر به سازمان حفاظت محيط‌زيست، در صحن مجلس، براي هميشه به اين توهين و تعرض خاتمه دهند و از ديگر نمايندگان ارجمند استان و نيز از شخص دکتر کواکبيان و دکتر جلالي، تقاضا داريم ضمن همراهي و همگامي با نماينده‌ي محترم سمنان بکوشند تا براي هميشه اين تلاش‌هاي اهانت بار و مذبوحانه، پايان يابد و موجبي نباشد تا بحث دخالت مردم به ميان آيد. و جمله‌ي پاياني خطاب به شخص جناب دکتر روحاني عزيز است که اميدواريم در دولت آينده‌ي ايشان، در راس سازمان حفاظت محيط‌زيست، مديري مدبر و قاطع و غيرمتاثر، اداره‌ي امور را در کف باکفايت خود داشته باشد و دستور و مصوبه‌ي سفرهاي استاني رئيس جمهور را به دست‌اندازهاي تعلل و خيالبافي نيندازد.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. سید   آوریل 3, 2017  

    سمنان شهر کویری و از گذشته کم ابی بود که برای توسعه آن می بایست تبدیل به شهر صنعتی میشد اما متاسفانه عطش توسعه به شکل افراطی برای سمنان باعث شد تا بدون توجه به منابع منطقه خصوصا آب، کارخانه های زیاد و در نتیجه جمعیت بیش از حد و مهاجر در سمنان ایجاد بشه و به لحاظ آبی این منطقه رو دچار مشکل کنه، البته با مدیریت صحیح برای جمعیت و ظرفیت فعلی آب هست اما کو مدیریت صحیح
    طرح آب خزر هم بهتره روش زیاد حساب باز نکنیم چراکه صدتا گیر داره، البته باید راه های مختلف رو بررسی کرد