21:39:02 - چهار شنبه 8 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ناسا سردترین نقطه «جهان هستی» را می‌سازد
کانال تلگرام سمنان لاین

ناسا در تلاش است تا سردترین نقطه جهان را برای کشف رفتار اتم ها در فضا، ایجاد کند.
ناسا سردترین نقطه «جهان هستی» را می‌سازد
به گزارش سمنان لاین به نقل از بیزینس اینسایدر، ناسا در تلاش است تا سردترین نقطه جهان هستی را ایجاد کند و بدین ترتیب رفتار اتم ها در فضا رو مورد مطالعه قرار دهد.
این مجموعه، به دنبال آن است که یک نقطه کوچک را تنها تا یک میلیاردم گرم تر از صفر مطلق، یعنی دمای منفی ۲۷۳ درجه سانتیگراد سرد کند. این آزمایشگاه که به اندازه یک یخدان است، به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاده خواهد شد تا جاذبه زمین در عملکرد آن تاثیری نداشته باشد.
این دستگاه، ماه اوت (مرداد ماه) توسط یکی از راکت های اسپیس ایکس متعلق به ایلون ماسک به فضا فرستاده خواهد شد.
درون این آزمایشگاه کوچک که به نام «آزمایشگاه اتم سرد» (CAL) خوانده می شود، با کمک لیزر و یک چاقوی الکترومغناطیسی سرعت ذرات تا اندازه ای کاسته می شود که دیگر برای حرکت انرژی نداشته باشند. در چنین شرایطی، می توان اتم ها را در دمایی میلیون ها برابر سردتر از فضای اطرافشان مورد بررسی قرار داد.
ناسا سردترین نقطه «جهان هستی» را می‌سازد
مطالعه اتم ها در دماهای بسیار سرد به شدت برای دانشمندان جذاب است، چرا که رفتارشان در چنین شرایطی کاملا متفاوت می شود و قوانین عادی فیزیکی دیگر در مورد آنها کاربردی ندارند.
زمانی که اتم ها سرد می شوند، به وضعیتی می رسند که «چگالی بوز- انیشتین» خوانده می شود. این وضعیت باعث می شود که آنها مانند «اَبَرشاره»ها عمل کنند که در آن ذرات همچون مایع به نظر می رسند، اما اصطکاک باعث نمی شود که سرعتشان کم شود. به طور مثال، اگر شما مقداری آب ابرشاره را در یک لیوان بچرخانید، چرخش آن هرگزمتوقف نمی شود.
بر روزی زمین، پنج گروه علمی از آزمایشگاه اتم سرد استفاده خواهند کرد. یکی از آنها اریک کورنل، برنده جایزه نوبل، است که برای نخستین بار توانست چگالی بوز- انیشتین را بر روی زمین تنها برای کسری از ثانیه ایجاد کند. این وضعیت، در فضا می تواند تا چند ثانیه دوام داشته باشد.
کار با این جعبه سرد می تواند به دانشمندان درکی از انرژی تاریک بدهد؛ جوهره ای که احتمالا بیشتر جهان را تشکیل داده است، اما دانش بسیار اندکی در مورد آن داریم.
کمال اودرهیری، از دانشمندان ناسا که در توسعه این پروژه نقش داشته است، ضمن بیان این مطلب می گوید: «ما هنوز درباره ۹۵ درصد جهان ناآگاه هستیم. اتم های سرد فوق حساس در آزمایشگاه اتم سرد، همچون لنز تازه ای در نخستین تلسکوپ گالیله، این قابلیت را دارند که بسیاری از راز و رمزهای آن سوی مرزهای فیزیک شناخته شده را بگشایند».

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب