11:08:29 - دوشنبه 6 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استاندار خواستارشد؛
مردمی کردن حفظ و حراست از طبیعت و منابع طبیعی
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – استاندار سمنان با بیان اینکه تاکنون از ظرفیت مردم برای حفظ و احیا عرصه های طبیعی غفلت شده است، گفت: سپردن حفاظت از طبیعت به مردم بهترین راه مراقبت و ماندگاری منابع طبیعی برای آینده است.

به گزارش سمنان لاین ازایرنا، محمدرضا خباز روز دوشنبه در همایش درختکاری به مناسبت پانزدهم خرداد روز درختکاری و منابع طبیعی در محل نمایشگاه بین المللی سمنان، گفت: یکی از خدماتی که اسلام به آن توجه داشته است توجه به محیط زیست و حفظ عرصه های طبیعی است و پیامبر اسلام(ص) در اوقات بیکاری بخشی از وقت خود را صرف کاشت درخت می کردند که نشان از اهمیت این مساله دارد.
وی با بیان اینکه کاشت درخت از سوی ائمه اطهار(ع)، امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب سفارش شده است، گفت: هفته منابع طبیعی و روز درختکاری بهانه ای است برای توجه به حفظ عرصه های طبیعی در هر لحظه و هر مکان و این مساله وظیفه ای همگانی است.
خباز با تاکید بر مردمی کردن حفظ و حراست از طبیعت و منابع طبیعی، گفت: کشاندن کار به بدنه جامعه و مردم و آموزش نوجوانان و جوانان به درختکاری و مراقبت از طبیعت، باید در اولویت کار قرار بگیرد، آموزش به دانش آموزان می تواند احیا و حفظ عرصه های طبیعی را برای آینده تضمین کند.
استاندار سمنان گفت: حفظ و احیا عرصه های طبیعی وظیفه آحاد جامعه است و تعیین 20 هزار دانش آموز سمنانی به عنوان همیار طبیعت کار بسیار ارزشمندی است که امروز به صورت نمادین در استان سمنان اجرا شد، سمنان از عرصه های طبیعی قابل توجهی برخوردار است و نباید با اقدام نادرست منجر به قهر طبیعت شویم.
خباز با اشاره به نقشی که گروه های خاص می توانند در حفاظت از طبیعت داشته باشند، گفت: ورزشکاران و کوهنوردان می تواند با طراوات و شادابی در حفظ و احیا عرصه های تاثیرگذار باشند.
وی به ظرفیت های مختلف منابع طبیعی به ویژه در بخش اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: کشت گیاهان دارویی باید به معنی واقعی در استان نهادینه شود و از عرصه های طبیعی برای افزایش رونق اقتصادی و اشتاغل استفاده کرد، باید شغل دومی را برای روستاییان و دامداران در کنار شغل کشاورزی و دامپروری ایجاد کرد و بذرپاشی گیاهان دارویی یکی از این اقدامات است و تا پایان سال 96 باید در بیش از 10 هزار هکتار گیاهان دارویی کشت شود که برای اشتغالزایی سودمند است.
وی با اشاره به اینکه همه باید برای حفظ و احیا عرصه های طبیعی تلاش کنند و نباید با رویکرد اشتباه امروز آیندگان از این نعمت ها بی بهره باشند، افزود: توجه به عرصه های طبیعی باید از کودکی در بین کودکان مان به وجود بیاوریم، دکتر روحانی رئیس جمهوری در سفر به خوزستان به بیش از 50 سال بی توجهی به عرصه های طبیعی اشاره کرد و اگر این توجه به حفظ و احیا از همان روزها انجام می شد، این روزها در جنوب کشور شاهد قهر طبیعت نبودیم.
استاندار سمنان تاکید کرد: همه باید همیاران افتخاری منابع طبیعی و محیط زیست خود باشیم و غفلت از طبیعت آسیب بزرگی برای این میراث گرانبها خواهد بود.
در این آیین هفت تفاهم نامه حفظ و احیا منابع طبیعی بین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و هفت دستگاه اجرایی استان سمنان منعقد شد و همزمان با گرامیداشت هفته منابع طبیعی بیش از 20 هزار دانش آموز سمنانی به عنوان همیار طبیعت انتخاب شدند که تعدادی از آنان در این آئین کارت همیاری طبیعت دریافت کردند.
استاندار و مسوولان دستگاه های اجرایی استان سمنان در این آئین به کاشت چند نهال پرداختند و استاندار از نمایشگاه دستاوردهای منابع طبیعی استان سمنان نیز بازدید کرد.
در هفته منابع طبیعی امسال از پانزدهم تا بیست و یکم اسفند در استان سمنان 600 هزار اصله نهال توزیع و و بیش از 80 عنوان برنامه در بخش های مختلف اجرا می شود.
از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی کشاورزی و 3.6 درصد جنگل است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب