18:01:30 - یکشنبه 5 مارس 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
معاون توانبخشی بهزیستی کشور:
رتبه ی مناسب بهزیستی استان سمنان در کشور
کانال تلگرام سمنان لاین

سمنان لاین – معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افراد زیر پوشش این نهاد را یک میلیون و 300 هزار معلول اعلام کرد و گفت : علاوه براین ،اکنون یک میلیون معلول برای دریافت خدمات بهزیستی در نوبت هستند.

به گزارش سمنان لاین  ،حسین نحوی نژاد روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه سمنان در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی این استان افزود : در زمان حاضر
حدود 26 هزار نهاد مدنی،تشکل های مردم نهاد، مراکز خصوصی در حال فعالیت زیر نظر این سازمان به جامعه هدف خدمات ارایه می کنند.

وی از مشکلات فرهنگی به‌عنوان مهمترین چالش پیش روی بهزیستی و معلولان نام برد و گفت: هنوز جامعه ما با ذات معلولیت‌ها آشنایی دقیقی ندارد و از همین رو گاه خانواده‌ها معلولیت فرزندان خود را پنهان و یا در مقطعی معلولیت‌ها را انکار می‌کنند و لذا همین مسائل فرهنگی سبب می‌شود که فرآیند درمان و خدمات‌رسانی با معلولین با تاخیر انجام شود.

این مقام مسئول از پوشش بیمه‌ای به عنوان دیگر چالش جدی پیش روی معلولان نام برد و خاطرنشان کرد: در اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیا خدمات توانبخشی تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار دارند اما در ایران متاسفانه اینگونه نیست و بیمه‌ها به معلولیت‌ها به مثابه یک خدمت لوکس مثل عمل زیبایی نگاه می‌کنند اگر چه برخی بیمه‌ها امروز برخی عمل‌های زیبایی را تحت پوشش قرار دادند اما همچنان خود را از ارائهخدمات توانبخشی به معلولین مبرا می‌دانند.

حسین نحوی‌نژاد از فقدان هماهنگی بین دستگاه‌ها به عنوان دیگر چالش بهزیستی در ایران نام برد و گفت: کمبود اعتبارات تخصیصی دیگر چالش جدی پیش روی سازمان بهزیستی در کشور است البته خوشبختانه دولت تدبیر و امید هم در برنامه ششم توسعه و هم در لایحه بودجه سال 96 اعتبارات خوبی برای سازمان پیش‌بینی کرده است.

معاون توانبخشي سازمان بهزيستي كشور در پاسخ به این پرسش که آیا با قاطعیت می‌توان که شمار معلولان را همین رقم اعلام شده برشمرد و یا ممکن است آمار واقعی تفاوت معناداری با این رقم هم داشته باشد، گفت: برآورد ما بر این است که چیزی حدود 200 هزار معلول دیگر نیز در کشور وجود دارد که این عده به دلایل مختلفی مثل پنهان‌کاری خانواده‌ها، مشکلات فرهنگی، صعب‌العبور بودن محل زندگی و…در آمار اعلامی بهزیستی شمارش نشده باشند.

وی همچنین از وجود بیش از 100هزار بیمار روانی تحت‌پوشش بهزیستی در کشور خبر داد و افزود: بهزیستی خدمات مختلفی به این جامعه هدف ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به این که خدمات توانبخشی در بخش های پزشکی فیزیوتراپی، گفتار درمانی ، پرستاری است ، افزود : در حوزه توانبخشی اجتماعی تامین مسکن، کمک های دانشجویی ، دانش آموزی، تامین لوازم زندگی، تامین حداقل معیشت و توانبخشی آموزش اجتماعی قرار دارد.

نحوی‌نژاد با تقدیر از خدمات بهزیستی در استان سمنان گفت: استان سمنان از نظر بسیاری از شاخص‌ها بالاتر از میانگین‌های کشوری قرار دارد.

وی با بیان اینکه بهزیستی سمنان از نظر بسیاری از شاخص‌ها در رتبه‌های دوم تا 6 کشور قرار دارد اضافه کرد: استان سمنان از ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه بهزیستی برخوردار است و می‌تواند در زمینه وسائل کمک توانبخشی نیز به استان‌های دیگر نیز کمک کند.

 

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب